Etica vanatorii cu arcul!

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply

Considerati ca vanatoarea cu arcul ar trebui legalizata?

da
131
78%
nu
37
22%
 
Total votes: 168

cristi1dan
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by cristi1dan » 29 Jan 2010, 16:03

Domnilor indiferent ce s-ar spune omul este un animal de prada, eu sint de acord cu vinatoarea cu arcul , nu cred ca as fi in stare sa omor un animal sau pasare cu arcul , am la activ 2 gaini si o rata ,asta cu cutitul , dar numai de rusine am facut asa ceva .Am vazut pe un canal tv ,specializat numai pe pescuit si vinatoare , mai multe partide organizate de vinatoare cu arcul , la una dintre ele ,din circa 20 de vinatori la 3 sau 4 goane de abia au lovit3 iepuri , nu se compara rezultatul daca ar fi fost vorba de arme de foc , iarasi nu as autoriza folosirea compound-urilor , imi plac dar deja creeaza un avantaj prea mare , e ca si cum am compara o arma cu 2 tevi cu o mitraliera , le-as folosi numai pentru tir sportiv , imi plac arcurile , dar cele traditionale si recurve atit as autoriza pentru vinatoare , in Franta se vineaza cu arcul si am vazut ca vinatorile sint strict supravegheate si coordonate de paznici de vinatoare sau padurari, si sa nu spunem ca distrugem specii ,le distrugem doar daca vinam in nestire , asta tine de mentalitate fiecaruia , degeaba ai legi , daca nu ai oameni cu care sa le aplici , multi spun ca arcul ar ajuta la braconaj ca e silentios , fals , trebuie sa stai la pinda mai mult decit sint dispusi braconierii , braconajul se face cel mai bine cu laturi , si am spus , daca nu este mentalitate si coonstiinta ,legile nu folosesc la nimic .

WhyNot
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by WhyNot » 11 Feb 2010, 23:20

E usor sa spui ca "eu omul" ma apuc si fac curatenie in fondul cinegetic. Adica omor animalele batrane, bolnave, sau ranite. OK, si intreb eu acum: lupul, acvila, ceilalti pradatori sau necrofagi, ce sa faca ? Ah, ii luam si-i trimitem la magazin sa-si cumpere de mancare ?
Am uitat sa spun din start ca sunt impotriva vanatorii de orice fel.
Daca mistretii sau cerbii ne-ar napadi asa cum au napadit maimutele in India, atunci as fi pentru imputinarea indivizilor din rasa care s-a dezvoltat mai mult. Dar atata timp cat dobitoaca nu are nici o sansa in fata unui om, trebuie sa fiu impotriva. S-a dus de mult vremea cand omul vana pentru supravietuire. S-a dus de mult vremea cand arcul era folosit pentru cuceriri sau pentru aparare... Sa folosim arcul ca sport, tragand in tinte neinsufletite mi se pare cel mai potrivit si mai de bun simt.
Sa lasam lupii si ursii sa-si poata lua singuri mancarea, asa cum au facut-o mii de ani. Noi oamanii avem de unde sa mancam si putem gasi si alte distractii, decat vanatul animalelor.
Cel mai probabil, o sa va rog sa ma primiti in grupul vostru de tragatori...
Cel mai probabil ca o sa va rog sa ma luati cu voi la o tragere la tinta fixa....
Cel mai probabil ca va voi ruga sa ma ajutati sa-mi fac primul meu arc...
Cel mai probabil ca va voi ruga sa ma invatati o groaza de secrete despre toate astea...
Stiu sigur ca niciodata nu va voi ruga sa ma luati si pe mine cu voi la o vanatoare... sa luam viata unei dobitoace cand coboara sa bea o gura de apa de la izvor...

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by metzger » 13 Feb 2010, 23:26

WhyNot wrote: Stiu sigur ca niciodata nu va voi ruga sa ma luati si pe mine cu voi la o vanatoare... sa luam viata unei dobitoace cand coboara sa bea o gura de apa de la izvor...
Nici nu o sa te luam la vinatoare cu arcul... Ai nostri luminati conducatori au interzis vinatoarea cu arcul la noi in tara

tdrbuzle
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by tdrbuzle » 15 Oct 2010, 22:42

Greenarrow wrote:Ca o adaugare.....ce a facut Tiriac atunci a fost carnagiu nu vanatoare.Asa ceva e trist sa se intample,si acei oameni oricum nu au inteles sensul cuvantului vanatoare.

Din cate stiu eu mistretii aceia s-au adus special pentru vanatoarea respectiva

s-a populat zona cu mistreti..nu au curatat-o ei :d cel putin asa stiu eu

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by Arthelad » 15 Oct 2010, 23:02

WhyNot wrote: Daca mistretii sau cerbii ne-ar napadi asa cum au napadit maimutele in India
Cu tot respectul, vino in Leaota sa-ti arat urme de mistret pe hectare intregil, sunt vreo 2000 pe un munte. Nu mai vorbesc de ursi, si de imbecili care au stramutat o gramada de ursi de la Brasov si Zarnesti in zona. Nu am vazut niciodata atatea urme de urs, peste tot. Explica-le alora carora le-a mancat vaca si oile si porcii din grajd de ce ursuletul e minunat si ca e bine ca niste idioti carora nu le pasa de oameni sa-i fi stramutat in muntii oamenilor (ca nu sunt muntii patriei, sunt ai localnicilor) fara sa intrebe pe nimeni. Si iarasi, cu tot respectul, ca nu doresc o polemica, doar constat: nu, oamenii nu au evoluat. Exista o gramada de oameni, o mare majoritate, care traiesc la oras, rupti de realitate, si care ar disparea in cateva zile daca minoritatea care ii hraneste folosind violenta si ucigand animale nu le-ar mai procura hrana (bine, idem si daca aia care fac agricultura nu le-ar mai da produsele lor). Poezia exista doar la oras, la munte si la tara nu. Si majoritatea vanatorii nu e neaparat de animale mari, ci de animale mici (pasari, iepuri, etc) care nu sunt asa de primejduite.
Am vazut afise in Bucuresti cu nu sce fundatie salvati ursul carpatin, sper ca in democratie am voie sa visez la fundatia "Ursul carpatin: blanita in fata sobei"

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by Pisic » 16 Oct 2010, 18:33

[offtopic]

ideea aia cu ursul carpatin e alta....se doreste a -l ocroti ca sa nu il vedem numai in poze peste 20 de ani,cum se intampla cu panda,leii,tigrii siberieni,vulpile asiatice etc etc

si in legatura cu ocrotitul ursilor cred ca s-ar rezolva mult mai bine treaba daca nu i-am lua din padure si i-am arunca in gradinile zoologice infecte in care un urs e terminat dupa cativa ani.....
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

tdrbuzle
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by tdrbuzle » 18 Oct 2010, 23:50

Pisic wrote:[offtopic]

ideea aia cu ursul carpatin e alta....se doreste a -l ocroti ca sa nu il vedem numai in poze peste 20 de ani,cum se intampla cu panda,leii,tigrii siberieni,vulpile asiatice etc etc

si in legatura cu ocrotitul ursilor cred ca s-ar rezolva mult mai bine treaba daca nu i-am lua din padure si i-am arunca in gradinile zoologice infecte in care un urs e terminat dupa cativa ani.....

sa fiu sincer...noi nu avem gradini zoologice :( doar lagare pentru animale....ai dreptate...nu mai recunosti animalele de acolo, in asa hal arata

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by Arthelad » 19 Oct 2010, 19:26

O precizare, ca sa nu se inteleaga ca doresc vanatoarea pana la extinctie a ursilor, sau ca vreau eu sa fie legal sa ii vanez cu arcul, nu, as prefera insa o gestionare inteligenta a lor. Acuma ei sunt protejati si inmultiti mai mult ca sa satisfaca pe vanatorii cu bani (straini, politicieni,afaceristi etc.). Un nr mai mic de ursi localizat in rezervatii protejate ar fi mai de folos decat un nr mare pe care il reloca aberant si care oricum cad victima braconierilor (ciobani sau tarani afectati de relocarea ursilor in zona lor) si vanatorii intensive.

martinian
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by martinian » 20 Oct 2010, 16:41

Prima regula ar fi : omori numai ceea ce mananci sau in cazul animalelor cu blana , folosesti.
-te asiguri ca nu are pui
- te asiguri ca nu este specie protejata
- considera viata animalului un dar ca tu sa supravietuiesti
granita intre vanatoare si extinctie este foarte fragila.

tdrbuzle
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by tdrbuzle » 16 Dec 2010, 00:54

Adevarul este ca la capitolul "ursi" stam bine...de fapt, stam atat de bine incat bietele animale nici nu prea au mancare suficienta....

in loc sa ii stramute la dreacu intre ciobani sa le mance oile si sa le puna viata in pericol localnicilor de ce nu iau exemplul altor tari..

spre exemplu Slovenia este o tara minuscula...populatia lor de ursi este prea mare in raport cu suprafata tarii si cu resursele de care au nevoie ursii....asa ca ei vand ursi francezilor care is populeaza arealele lor :)

Dar lasand ursii la o parte...poate nu e prea potrivit, dar tot intreb :))

A vanat vreodata careva cu arcul? Adica ati doborat vreodata un animal sau pasare cu arcul?

mentionez ca eu am doborat doar un cocos din curte cu prastia :d

Numa bine!

Tudor

Post Reply