Etica vanatorii cu arcul!

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply

Considerati ca vanatoarea cu arcul ar trebui legalizata?

da
131
78%
nu
37
22%
 
Total votes: 168

kboom
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by kboom » 31 May 2009, 18:54

Ideea cu sansa era aceea ca daca te duci cu pusca ai mai multe sanse de a nimeri un animal, pentru ca pusca este mai precisa si are o raza de actiune mai mare ! Deci cu pusca poti sa te intorci cu 3-4 porci mistreti si cu arcu ai noroc daca omori unu !
Dar acuma si logica asta ar putea avea niste probleme : de ex o arma este foarte scumpa comparativ cu un arc, adica daca ar fi legalizata vanatorea s-ar imultii foarte mult numarul vanatoriilor, sau inca problema ar fii ca unele arcuri si mai ales arbalete au raza si puterea mai mare decat a multor pusti !

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by Pisic » 01 Jun 2009, 16:30

un arc sau o arbaleta care sa bata o pusca ajunge la pretul unei arme de foc de vanatoare (ne referim la compounduri),deci tot una ii,da chiar si asa,cu o arbaleta sau un arc dasta modern,tot ii mai greu sa nimeresti ceva decat cu o pusca

numaru vanatorilor nu se va inmulti,decat sa dai 2000 de euro pe un arc ,mai bine iei pusca,si daca iti iei un arc de lemn,sau traditional,dupa 2 sedinte de vanatoare,cred ca se vor lasa de meserie;trebuie mult antrenament si indemanare etc,ca sa ajungi sa belesti ceva cu arcu...si da,is de acord cu legalizarea vanatorii cu arcul,va fi ca inainte,vor fi putini vanatori cu arcul,care sa se chiar poata numi asa;un vanator cu arcu e mult mai vanator ca unu cu pusca....scuzati repetitiile
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by rotariu nicolae » 01 Jun 2009, 19:12

salut da ai dreptate un vinator cu arcul este mai bun ca unul cu pusca din multe motive

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by Arthelad » 01 Sep 2009, 22:44

oricum la noi in tara "vanatoarea" e in general o porcarie (vezi Tiriac)
Trasul cu arcul presupune un efort intelectual, o integrare in natura si o maiestrie mai mare decat simpla apasare pe un tragaci, de obicei facuta de niste burtosi bogati carora li se aduce vanatul sub nas, deci vanatorul "mediu" cu arcul va respecta mult mai mult natura decat vanatorul cu pusca. Si hai sa o lasam cu investitorii adusi de Tiriac, ca daca investesc o fac mai degraba sa-si scoata ei banii dect noi.
Nu imi place vanatoarea, uciderea unui animal adica, dar recunosc ipocrizia (si proprie) pe care o implica sacrificarea animalelor pe care le mancam curent. Asadar, probabil ca fiecare are opinia lui. Acu cateva zile trageam cu arcul pe o poiana si o caprioara a trecut la cel mul 10 metri de mine, timp de vreo 15 -20 de secunde. Reactia imediata a fost sa arunc arcul cat colo si sa fug dupa aparatul de fotografiat (ptiu, si nici de data asta n-am avut noroc sa o fotografiez - de 4 ori in 2 ani mi-au trecut la cativa metri, o data char mi-a sarit efectiv de sub picior cand mergeam prin frunzis de toamna - ). Deci personal nu am instinct de vanator, caprioara nici nu as vana, as vana, ipotetic, de pilda, daca ar fi necesar, ursii gunoieri obisnuiti cu omul, care mi se par o pacoste si o plaga (datorata idioteniei umane, dar de, pe idioti nu-i poti vana). Asadar daca unii ar vana cu arcul i-as intelege, eu "vanez" ciuperci in padure de 25 de ani si pt mine e ok sa continui asa.

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by Greenarrow » 02 Sep 2009, 02:07

Parerea mea sincera......daca ar fi dupa mine m-as autoizola in munti loc unde as trai ca sa zic asa"cat mai primitiv"....si deci prin urmare as si vana,poate si din placere,poate si din necesitate....Asta e :| ..... in subconstientul omului eu cred ca inca a ramas ceva de la omu primitiv care vana pt obtinerea mancarii

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by raduL_tfh » 05 Sep 2009, 10:35

Salut! parerea mea este ca vanatoarea cu arcul este etica, nu pentru ca nu prea se practica sau pentru ca trebuie sa fii bun la trasul cu arcul ca sa practici sportul asta sau pentru ca sansele de a ucide un animal sunt mai mici decat cu arma(ceea ce cred ca ar face arcul mai etic de folosit decat arma, din punctul asta de vedere), ci pentru simplul motiv ca un arcas este mult mai apropiat de natura si mult mai respectuos fata de ea decat cineva care se duce cu arma la vanatoare doar pentru distractie(fiindca majoritatea celor care se duc cu arma la vanatoare asta fac, se duc pentru distractie). daca oricare dintre noi am reusi sa prindem un cerb cu arcul, sunt sigur ca i-am arata tot respectul meritat, fata de altii care l-ar vana doar pentru coarne, ca sa aiba ce pune pe perete. un arcas macar ar profita de ocazie si ar prepara ceva din acel cerb, fiindca poate nu mereu are ocazia sa prinda asa ceva, ceea ce face ca acel cerb sa fie si mai special. sincer, eu nu am vazut pana acum un om interesat de tirul cu arcul care sa fie vai de capul lui sau sa fie un manelar prost care sa nu stie sa vorbeasca si caruia sa nu-i pese de natura. sportul asta atrage doar oameni deschisi la minte si sociali, care sunt cu capul pe umeri. va dati seama ca omul a practicat vanatoarea cu arcul timp de mii, daca nu zeci de mii de ani, a ajuns sa faca parte din oricine, chiar daca esti constient de asta sau nu. etica vanatorii cu arcul este strans legata de etica omului care vaneaza cu arcul, este reflectia eticii acelui om, iar nenea cu genetica si cosanguinizarea are dreptate: vanatoarea de orice fel trebuie facuta cu cap.
p.s.: de aceea am si votat Da in legatura cu legalizarea vanatorii cu arcul ;)

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by dady » 05 Sep 2009, 19:12

ÉTIC, -Ă, etici, -ce, s.f., adj. 1. S.f. Știință care se ocupă cu studiul teoretic al valorilor și condiției umane din perspectiva principiilor morale și cu rolul lor în viața socială; totalitatea normelor de conduită morală corespunzătoare; morală. 2. Adj. Privitor la etică (1), de etică, bazat pe etică, conform cu etica; moral. – Din fr. éthique, lat. ethicus.

vanator cu arcul = bun O:-) vanator cu o arma de foc = rau >:), eu daca as vana cu arcul nu m-as crede mai sfant decat unu care impusca un animal :|. daca-l impusti pe unu in cap cu un pistol esti mai rau decat daca l-ai injecta cu ceva letal (in prealabil curatat cu spirt sa nu se infecteze sau sa ia cine stie ce boala)? resultatul e acelasi
daca oricare dintre noi am reusi sa prindem un cerb cu arcul, sunt sigur ca i-am arata tot respectul meritat
chemam popa si ii facem prohodu si-l inmormantam cum se cuvine, mai spunem si cateva cuvinte inainte despre ce cerb bun era si cat de devotat era familiei. sau poate o resuscitare inainte sa-si dea duhu? poate mai sta in coma la aparate vo 2 luni
sportul asta atrage doar oameni deschisi la minte si sociali, care sunt cu capul pe umeri.
una e vanatoarea cu arcul si alta e sportul numit tir cu arcul, sa nu facem un sport din a omora animale!
etica vanatorii cu arcul este strans legata de etica omului care vaneaza cu arcul, este reflectia eticii acelui om, iar nenea cu genetica si cosanguinizarea are dreptate: vanatoarea de orice fel trebuie facuta cu cap.
eu unu nu am inteles nimic, sau poate franturi din fraza asta. nu inteleg care e etica omului care vaneaza cu arcul si ce reflecta ea, iar despre consangvinizare care tine de reproductia specimenelor inrudite si genetica unde se studiaza caracteristici ereditare... ce legatura are cu vanatoarea facuta cu cap... :-??

nu vreau sa fiu sarcastic dar chiar daca nu prea ma atrage vanatoarea, poate mi-am pierdut ceva gene pe undeva, o accept, cu conditia de a nu ma imbata cu apa rece.

numa bine

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by raduL_tfh » 05 Sep 2009, 19:54

chemam popa si ii facem prohodu si-l inmormantam cum se cuvine, mai spunem si cateva cuvinte inainte despre ce cerb bun era si cat de devotat era familiei. sau poate o resuscitare inainte sa-si dea duhu? poate mai sta in coma la aparate vo 2 luni
acum nu zic ca daca reusesti sa omori un animal cu arcul trebuie sa cazi in genunchi in fata lui si sa i te inchini ca lui allah...ce am vrut sa spun este ca internetul este plin de idioti care vaneaza cate un animal cu arcul, de ex. fazani sau mistreti sau mai stiu eu ce si se poarta ca niste retardati cu vanatul. tocmai azi am vazut pe net niste americani care aveau arcuri(2 dintre ei), aveau si arme(alti 3 din grup) si mai aveau si caine care doar se ducea si mirosea prin tufisuri si astia isi dadeau seama unde erau fazanii; speriau fazanii, si daca cei 2 cu arcurile nu reuseau sa ii loveasca, ii omorau cei cu armele. dupa asta, luau vanatul si il aruncau pe jos ca sa se joace cainele cu el :| pe langa toate astea, au vanat si vreo 10 fazani, pe care nu cred ca i-au gatit sau impaiat sau altceva. tot ce vreau sa zic e ca nu asa ar trebui sa se poarte un vanator cu vanatul, indiferent ce animal ar fi el. cred ca merita un pic de respect...sau poate ca gresesc eu.

si referitor la chestia cu genetica si cosanguinizarea, cine a scris chestia asta a dat mai multe detalii in raspunsul sau, detalii pe care nu am de ce sa le mai insir eu inca o data.

iar ce am scris eu cu etica vanatorii si etica persoanei care vaneaza... daca citesc cu atentie ce am scris, nici eu nu gasesc vreo logica in propozitia aia :)) cred ca eram prea concentrat sa scriu si am uitat sa mai formulez cum trebuie...

JohnTheRipper
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by JohnTheRipper » 07 Sep 2009, 19:48

Eu sincer as obliga vanatorii (fie ei cu arma sau cu arcul) sa-si dea vanatul la o firma ce proceseaza carnea cum vrea vanatorul, iar vanatorul sa-si poate lua cata carne vrea de la firma respectiva. Asa ar fi cel mai etic. Cat despre etica vanatorii cu arcul, mi se pare mult mai etic sa trebuiasca sa te apropii la mai putin de 40 de metri de un animal si sa-ti plasezi lovitura bine decat sa mergi prin padure, sa vezi un cerb la 300 de metri, sa zici "Ni ma cerbu" si sa-l impusti. Cu arma de foc vanatul nu are aproape nici o sansa. Si pentru voi cei care ziceti ca doare moartea prin insangerare: la ferme cu credeti ca moare un animal? Pe langa asta, prin vanatoare ii dai ocazia animalului sa traiasca o viata decenta, in padure, sa manance ce-i place, sa se imperecheze cu care vrea, sa faca ce vrea. La o ferma animalul e tinut in captivitate, stresat incontinuu, si indopat. Ah, si inca ceva: ar trebui sa se dea examene pentru vanatori exact cum e un traseu de competite 3d, sa se vada daca intr-adevar vanatorul e capabil sa loveasca intotdeauna zona vitala a vanatului.

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by metzger » 04 Oct 2009, 13:44

Aveti idee s-a schimbat legea cu privire la vinatoarea cu arcul? auzisem pe undeva ca EBA(european bowhunting association) duce tratative cu ai nostri pentru a legifera vinatoarea cu arcul.

Post Reply