Etica vanatorii cu arcul!

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply

Considerati ca vanatoarea cu arcul ar trebui legalizata?

da
131
78%
nu
37
22%
 
Total votes: 168

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:
Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by anasazzy » 07 Mar 2009, 14:36

eu nu ma ascund ,chiar imi place sa vinez .cindva am vinat cu arma de foc ,acum nu suport armele de foc ca si unealta de vinatoare .au evoluat in ceva ce nu ar trebuii sa fie acceptate la vinatoare .cu o carabina cu luneta animalul nu are nici o sansa sa stie ca tu esti acolo ,daramite sa te simta ca pradator .cit despre noi ca omnivori da sintem si ursul este, dar dai carne si nu se mai uita la plante :P .iar in vremurile moderne da se ucid animale de placere .si pentru ca noi ne facem rezerve de hrana din paleolitic [ca specie] avem si instinctul de a omori un animal si fara sa ne fie foame. asta e parerea mea iar pentru asta nu trebuie sa fiu tras in teapa sau sa fiu blamat ca un ucigas,fiecare are propriile convingeri. crezi ca ai refuza o friptura de mistret sau de caprioara ? :d daca o pun pe masa si iti spun : am vinato ieri, maninci ? raspunsul tau care ar fi ? : nu multumesc nu maninc vinat ca asta e crima impotriva naturii. sau ai savurao? gindestete bine si fii sincer cu tine .apoi dami un raspuns :d .cit despre vegetarieni este o alegere personala . noi sintem altfel proiectati de natura ........ marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by dady » 07 Mar 2009, 15:42

DA, as manca si de mistret si de caprioara, cum am zis ca manc si tzatze de pui, dar mi se pare ca citesti doar posturile tale (fara suparare), dar te consideri inca la stadiul de animal? nu ai cu ce sa-ti cumperi o halca de carne? Da, si ursu e omnivor, din cate stiu inseamna a consuma atat fructe si legume cat si carne dar nu cred ca o sa vezi caprioare in frigider la urs si nici trofee in barlog, el omoara atat cat sa manance.
avem si instinctul de a omori un animal si fara sa ne fie foame
pe bune? cand a avut omu instinctu asta?

si nu cred ca te trage nimeni in teapa, poti merge si vana ce vrei si tot as veni la o bere cu tine sa vorbim despre una alta ;)
animalul nu are nici o sansa sa stie ca tu esti acolo ,daramite sa te simta ca pradator
arma nu te face un pradator. cat despre sanse...nu mai zic nimic pt ca eu nu cred ca-si are loc cuvantul asta aici.

numa bine

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by liviu » 07 Mar 2009, 19:55

Salut,

Desi nu sunt vegetarian (deci nu am nimic impotriva uciderii animalelor pentru hrana), nu sunt de acord cu niciun tip de vanatoare. Aceasta deoarece carnea pe care o cumparam vine de la animale ale caror inmultire si crestere se fac "industrial", controlat, speciile nefiind nicicand in pericol de disparitie, pe cand speciile salbatice sunt in pericol de a disparea din cauza vanatorii. Daca toti cei care avem "treaz" instinctul vanatorii am vana, fie si doar cateva animale pe an, riscul disparitiei unor specii ar creste. Acum, recunosc, exista si cazuri particulare (de exemplu ursii din Romania, care au ajuns prea multi) in care vanatoarea controlata poate fi necesara pentru scaderea riscului la care sunt oamenii supusi. Asadar, recunosc - mi-ar placea tare sa vanez cu arcul, dar cred ca as rezista tentatiei si n-as face-o (decat daca ar fi o chestie de supravietuire).

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by cristian_iepure » 08 Mar 2009, 13:08

deci, oricum, ai face-o

black
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by black » 09 Mar 2009, 01:03

eu sunt contra vanatorii (braconajului), indiferent daca e facuta cu arma , cu arcul , cu latzul sau cu orice alta metoda ... clipurile de pe youtube in care pusti tembeli rad isteric vazand cum se zbate in agonie cu o sageata infipta in cap un biet urs negru venit sa bea apa din rau ma dezgusta . eu unul , nu numai ca nu as face asta , dar nici nu vreau sa vad asa ceva la noi . in zilele nostre , tirul cu arcul este un sport , nu depindem de arc pentru a supravietzui . eu zic sa ramana doar un sport , sa nu facem din el o metoda de a ucide .

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by anasazzy » 09 Mar 2009, 21:21

da tirul cu arcul este un sport .la fel si tirul cu arma de foc .asta nu ii impiedica pe uni sa le foloseasca si la vinatoare . eu personal nu braconez . dar daca se legalizeaza sint primul la sediul vinatoare si pescuit pentru inscriere :d.
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

kosmin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by kosmin » 10 Mar 2009, 20:53

anasazzy wrote:cit despre vegetarieni este o alegere personala . noi sintem altfel proiectati de natura ........ marian
Suntem proiectaţi de natură să fim vegetarieni, vezi poziţia capului în comparaţie cu trunchiul, la maimuţe şi om este la fel ca la toate ierbivoarele (oaie, vacă, cal etc.) şi nu ca la carnivoare (lup, urs, pisic etc). Sper că a înţeles toată lumea ce vreau să zic, dacă e nevoie o să fac şi nişte desene.
Deci este natural să fim vegetarieni, însă lipsa de proteine şi grăsimi animale opreşte creşterea creierului şi omul regresează rău de tot. Mai multă carne, mai puţină pâine şi o să fim toţi mai deştepţi peste câteva sute de ani.

Eu susţin vânătoarea cu arcul, dacă se extinde şi devine o industrie profitabilă atunci o să se urmărească şi mărirea nr de animale, deci tot pt binele animalelor este. Dacă stăm să ne gândim la când am tăiat porcu, la cât s-a zbătut şi eu nu aveam habar şi de câte ori am băgat cuţitu până să nimeresc vena, pe lângă asta, vânătoarea este o moarte uşoară şi plăcută.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by dady » 10 Mar 2009, 21:54

...şi plăcută.
mie unu nu mi-ar provoca nici o moarte placere, nici cu petale de trandafiri nici cu un glonte in cap... dar gusturile nu se discuta :|

black
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by black » 11 Mar 2009, 23:14

da ... ce sa zic ... e chestie de alegere personala . eu unul nu suport sa ma vad in locul terminatului ala care dupa ce baga 3 sagetzi cu un compound in botu' unui hipopotam isi pune ghidu' sa-l impuste in cap cu un revolver si ii lasa carcasa hrana pentru crocodili si apoi se mai si kk pe el peste tot netu' ca mama mama ce safari a facut el si ce tare e el , in loc sa-si bage capu' ca strutzu' in cea mai mare balega si sa nu mai iasa de acolo , nu ma vad tragand cu arcul intr-un leu flancat de vanatori inarmatzi cu carabine , nu ma vad tragand in fazani legatzi cu atza de picior , nu ma vad tragand intr-un elefant la semnalul ghidului si apoi ascunzandu-ma dupa un val de pamant asteptand ca animalul sa-si dea duhul si tot asa ... deci , pur si simplu , eu nu ma vad ...
cum am zis ... e chestie de alegere personala . legal sau nu , eu aleg sa nu fiu asa . altzii aleg ce vor ei . sa omori de placere , nu din necesitate , nu e in regula . cel putzin in cartzile mele . pana la urma fiecare face ce vrea .

ps : oricum , treaba cu posesia arcurilor a devenit groasa rau . de tras cu ele , la cum evolueaza lucrurile , cred ca nici nu va mai putea fi vorba ...

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by cristian_iepure » 12 Mar 2009, 05:30

black wrote:ps : oricum , treaba cu posesia arcurilor a devenit groasa rau . de tras cu ele , la cum evolueaza lucrurile , cred ca nici nu va mai putea fi vorba ...
ai tu ceva informatii ca nu se vor mai putea folosi? eu tot aud ca lucrurile merg spre bine, daca nu, ne legitimam la club si asta e.

Post Reply