Etica vanatorii cu arcul!

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply

Considerati ca vanatoarea cu arcul ar trebui legalizata?

da
131
78%
nu
37
22%
 
Total votes: 168

KI306
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by KI306 » 19 Jan 2010, 22:39

Dupa mine arcul sa inventat pentru ca omu sa poata sa isi procure hrana mai usor adica vinind iar cind a fost atacat s-a aparat cu el folosindu-l ca arma.Arma pe care oamenii o folosesc azi la vinatoare este carabina cu luneta, sa nu-mi spuna careva ca vinind cu arcul omori mai multe animale decit cu carabina care o folosesti de la distanta cu precizie si din masina noaptea cu proectorul.As vrea sa mearga ei macar o data cu arcu sa vad pot face treaba. [-x

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by Pisic » 20 Jan 2010, 23:27

eu cred ca a vrut sa vada cat de robin hood este el,si cand a vazut ca l-a belit,s-a speriat si s-a carat
ii plin de sadici....pisici,caini,canguri cu sageti in cap am vazut multi
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by Mugurbb » 21 Jan 2010, 15:46

io zic ca mai multi vor pleca cu buza umflata ca n-au chef sa umble 2-3 zile pina moare animalul sagetat aiurea.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by Pisic » 21 Jan 2010, 15:51

e drept ceea ce zici daca ne gandim la un arc traditional....daca ne gandim la un compound cu toate smecheriile pe el nu mai e chiar cum scrie mai sus ....de multe ori am mers prin livezi sa ma plimb,sau sa ma uit dupa lemn pt arc,si de cateva ori (vreo 5)am vazut caprioare,de vreo 2 ori pot sa zic ca am dat nas in nas cu ele fara sa ma duc taras,camulfat,sau sa put a urina de animal;de cateva ori le-am privit de la vreo 30-40 de metri ,distanta la care un compound manuit de unul fara parkinson aproape sigur nimereste unde trebuie....
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by florinarnaut » 21 Jan 2010, 18:18

maestro wrote: am aflat din niste surse ( neoficiale) cum ca in raza orasului Sighisoara a fost gasit un urs carpatin mort strapuns de o sageata ,inca se fac cercetari cu ce fel de arc ar fi omorat ,se banuie ca ar fi un compond . eu cred ca arcasul a iesit sa traga la tinta si a fost atacat de urs si de frica....la rapus :((
Sageata avea virf de vinatoare ? daca nu , e posibil cum zici tu ,desi cine are un asemenea arc ,la noi, nu trage prin tufe!daca da atunci a fost o incercare reusita para-se.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

sk8eradu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by sk8eradu » 21 Jan 2010, 19:08

Nu vad nimic in neregula cu omorarea unui animal (cu unele exceptii). Oamenii fac asta de cand exista pentru supravietuire. E adevarat, in ziua de azi nu e nevoie sa iesim in padure la vanatoare ca sa avem ce manca, ca doar este destul la magazin. Dar ganditi-va asa: cumperi sau nu, animalele tot mor ca tu sa manci. Atata ca daca cumperi carnea, practic platesti pe alti sa le omoare (mai exact, sa le creasca pentru a fi omorate).

Sunt de acord cu legalizarea vanatorii cu arcul din mai multe motive: :)
-Nu mi se pare imoral (am explicat mai sus)
-Nu mi se pare crud, sau brutal, fata de animale (si animalele de la ferme sau crescatorii mor si simt durerea la fel ca cele din padure, doar ca mor prin alta metoda... si nu e neparat mai putin dureroasa) :@)
-Nu este mai periculos decat vanatul cu arme. Cu armele este mai probabil sa se intample accidente decat cu arcul. <):)
-Nu mi se pare nicidecum inuman! Ba dimpotriva, vanatul este ceva care ne-ar aduce mai aproape de stramosii nostri (in special folosind arcuri simple din lemn, asemenatoare cu a lor).

Pe de alta parte, exista si unele dezavantaje, iar unii ar putea abuza de lege... :(
-Ar putea fi oameni care sa omoare doar din placerea de a omora. Asa ceva mi se pare complet imoral: mama natura trebuie trata cu respect. "Prada" trebuie trata cu respect, si nu lasata in padure sa putrezeasca. Daca ar fi vreodata sa ies la vanatoare, as fi pregatit sa ma folosesc de tot ce are de oferit animalul rapus: carne, piele/blana, tendoane etc.
-S-ar putea ca prea multe animale sa fie omorate. Depinde de respectiva lege, cat de mult limiteaza. In orice caz, principala tinta pentru orice vanator ar trebui sa fie animalul foarte raspandit.

In concluzie, cu toate ca exista dezavantaje, sunt de acord cu legalizarea vanatorii cu arcul. Doar ca legea probabil ar trebui sa mai si limiteze putin oamenii, sa nu scape de sub control.

Aceasta este o parere personal. Accept orice comentariu, fie el pro sau contra, cat timp este constructiv. Tin sa mai precizez ca imi plac animalele, dar asta nu m-ar opri de la vanat, si ca as dori sa fac asa ceva in primul rand pentru a experimenta tot procesul: de la facerea armei (arcul) pana la o friptura/tocanita buna.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by dady » 21 Jan 2010, 23:13

Paulush, daca tu nu ai reusit sa te apropi sau chiar sa lovesti un animal cu arcul nu inseamna ca nu se poate, nu zic ca e usor dar zic ca se poate daca o faci cu cap. eu am reusit sa ma apropi de caprioare la 20-25m si stateam langa copac si ele pasteau. am patit de multe ori sa tasneasca iepurele de la 1-2m din fata mea, e adevarat ca nu l-am observat dar daca tasneste si ai sageata pe arc eu zic ca ajungand pina reactionezi la 10-15m ai sanse sa-l iei. si nu mai pune problema ca si cum daca tie nu ti-a iesit nu intelegem ce spui si ca e imposibil, crede-ma e foarte posibil sa vanezi cu arcul, in font pt asta a fost creat...
numa bine

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by Mugurbb » 22 Jan 2010, 00:30

Ce subiect peren asta cu vanatoarea cu arcul...

Paul, eu zic ca e mai mare sansa sa lovesti animalul in zona nevitala si sa nu cada in max 1 Km. In tarile unde este traditie la vanatoarea cu arcul sunt reguli stricte alaturi de amenzi serioase. E specificat clar puterea si let-off-ul arcului, dimensiunea varfurilor de sageata pe care ai voie sa folosesti. Si ce e mai important, arcasul e educat sa nu traga la distanta mare riscand sa nu nimereasca in zona vitala si sa chinuie animalul.
Sunt foarte curios, cind se va leagliza vanatoare acu arcul, sa vad regulile inventate de ai nostri vanatori cu pusca.

Porcul nostru de craciun e injunghiat unde trebuie de la 10 cm si se intimpla sa moara dupa 20 de minute timp in care ar mai fugi citeva sute de metri. Asa ca, comparatia nu mi se pare potrivita.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by florinarnaut » 22 Jan 2010, 00:58

Mugurbb wrote:
Porcul nostru de craciun e injunghiat unde trebuie de la 10 cm si se intimpla sa moara dupa 20 de minute timp in care ar mai fugi citeva sute de metri. Asa ca, comparatia nu mi se pare potrivita.
Am asistat de multe ori la astfel de evenimente... dar trecerea...sacrificarea...dura maxim 30 de secunde ,asta cel putin pina in anii 90 , de fuga porcului nici vorba, unii nici nu apucau sa guite ca lumea..
La vremea respectiva era...
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

metzger
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Etica vanatorii cu arcul!

Post by metzger » 22 Jan 2010, 17:51

Mugurbb wrote:
Porcul nostru de craciun e injunghiat unde trebuie de la 10 cm si se intimpla sa moara dupa 20 de minute timp in care ar mai fugi citeva sute de metri. Asa ca, comparatia nu mi se pare potrivita.
Da, moare in 20 de minute daca nu il tai cum trebuie. Sunt de parere ca un animal odata lovit in zona vitala mult nu mai face porcul daca il tai cum trebuie in citeva secunde e gata mai sta el in picioare dar nu mai poate fugi in nici un caz si in plus de asta daca lovesti un animal si sageata ramine cu virful in el la fiecare miscare a animalului virful va taia si va face vraiste tot ce intilneste in cale.

Post Reply