Munte

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Munte

Post by cristian_iepure » 11 Nov 2008, 05:30

pentru varianta corp la corp cu ursul, ia-ti u spray paralizant din acela de jandarmerie si daca n-I incotro da-i un spray in bot...ai sa fii surprins...

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Munte

Post by viezure » 12 Nov 2008, 12:39

Salutare,

Din posturile de mai sus inteleg asa:
1.si pe traseele marcate (in cazul specificat de mien) Poiana Brasov este sansa destul de mare sa dai nas in nas cu blanosul.
2.dc il vezi de departe o stergi englezeste
3.dc dai nas in nas cu el incerci sa pleci usor iar dv tot vine dupa tine faci zgomot/spray anti animale dc ai
4.nu fugi de el si catre el

Numai bine,

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Munte

Post by testokick » 12 Nov 2008, 14:57

Personal tin cu oamenii nu cu ursii dar omenirea se extinde si intra pe teritoriile ursilor. Si e normal sa atace. Pe deasupra mai vin si cretinetei care dau de mancare la ursi. De obicei orice animal fuge de om. Indiferent cat de mare e animalul, tot fuge. Dar numai daca e singur. Daca sunt grup... Aliluia. Cat despre atacul corp la corp cu un urs nu este indicat decat in ultima instanta si probabil ca m-as lua cu el la tranta daca altceva nu mai am de facut. Ori la bal ori la spital(asta daca scap).
3.dc dai nas in nas cu el incerci sa pleci usor iar dv tot vine dupa tine faci zgomot/spray anti animale dc ai
Nu cred ca se sperie daca faci zgomot in timp ce vine spre tine hotarat sa ti-o traga, in schimb spray-ul face sigur o impresie buna. Am incercat spray de piper cu jet de maxim 5 m la un caine. A mers foarte bine si a incapacitat animalul recalcitrant cam 3 min si inca vreo 5 era capiu. Deci cred ca merge.
PS Cainele vroia sa ma muste si nu am folosit aiurea "dispozitivul" doar de amuzament.
Ca sa-l lasam pe blanos in pace, as zice sa revenim la realul pericol pe munte si anume hipotermia si cum apare ea. Conductie, radiatie respiratie, transpiratie si convectie.
Conductie. Tu corp cald te pui pe zapada sau alte obiecte reci. Pierzi caldura.
Radiatie. tu corp cald fara ceva(adapost, haine etc.) ce opreste disiparea caldurii...
Respiratie. Pierzi apa si caldura la expiratie; pierzi calorii incalzind si umidificand aerul de afara la inspiratie.
Transpiratie. Stiti voi de ce.
Convectie. Bate vantul si odata cu aerul rece, ia si caldura corpului tau.

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Munte

Post by viezure » 12 Nov 2008, 15:31

Salut,

I uitati ce era sapt trecuta in Poiana (imagine trimisa de un coleg din Brasov) :)

Image

sau

Image

Dc nu merge poza sa nu ma injurati :)

valentinm
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Munte

Post by valentinm » 12 Nov 2008, 17:10

colegul tau din Brasov face misto de tine!
acesta este urs negru american si nu se gaseste la noi. in Romania exista ursul brun care arata altfel. ;)

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Munte

Post by viezure » 12 Nov 2008, 17:21

posibil,

nu vreau sa dezinformez eu am luat-o ca atare si chiar am crezut, dar acum ca ai zis si mie mi se pare ca e negru si nu brun... :)
il omor dc a facut misto x(

numai bine,

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Munte

Post by dady » 12 Nov 2008, 18:15

Image

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Munte

Post by viezure » 12 Nov 2008, 18:22

macar ca motiv de binedispunere a fost buna asa ca nu va mai trebui sa il anihilez pe colegul meu :d
e genial prelucrata :)

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Munte

Post by anasazzy » 12 Nov 2008, 19:20

parca as vrea sa stau si eu la obere cu mosuletu arata chiar pasnic acum :d :)) :)
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

kosmin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Munte

Post by kosmin » 13 Nov 2008, 17:21

Probabil că aştepta să fie servit cu o friptură de turist.

Post Reply