Munte

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
Re: Munte

Post by florinarnaut » 15 Nov 2008, 00:57

Nu conteaza din ce tara E
se vede ca abeneficiat de "tratament cosmetic " e iubit la el acasa .Insa la noi a fost tratat ca un REGE (prietenii stiu.....)
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Munte

Post by cristian_iepure » 15 Nov 2008, 04:26

dupa nuanta, lant si ochelari, pare sa fi "muncit" in Spania, la portofele. Supertare prelucrarea.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Munte

Post by Arthelad » 04 Sep 2009, 22:20

pe prima pagina razvan zice de ciuperci si de incercat cu argint
- incercatul cu argint functioneaza DOAR la cateva specii toxice, nu neaparat toate mortale
e doar o oxidare a metalului
- exista ciuperci ffff otravitoare (Amanita phaloides) care nu oxideaza argintul, sau ciuperci comestibile care il oxideaza (sau daca pui smantana in mancare tot il oxideaza)
deci: GRIJA MARE cu ciupercile
- cine vrea sa le culeaga mai bine sa citeasca carti, adica ceva stiintific
- faza cu sporii e relativa, adica sa zboare sporii otravitori pe aia buna, in general e valabil daca sunt chiar una langa alta
- ce se mai spune an de an pe la TV cu mutatiile genetice sau incrucisarile etc sunt aberatii. Principala cauza de intoxicare e CONFUZIA. Pe la noi sunt cca 140-150 specii toxice, trebuie sa le cunosti pe cele principale, comestibile si otravitoare, sunt unele care seamana leit intre ele. In rest nu va bazati pe babe sau tarani care le stiu din mos stramosi, e suficient sa ia o data o amanita in loc de agaricus (sau o Clitocybe dealbata in loc de marasmius oreades, sau o Galerina marginata in loc de vreo gheba sau sau sau sau......) si ala e si el si toata familia lui si la cine mai da sa guste si urla TVul ca s-au incrucisat ciupercile.

HansEric
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Munte

Post by HansEric » 05 Sep 2009, 18:38

Salut !
Mie mi-a spus bunicu , atunci cand se face tocanita de ciuperci si se pun la sfarsit frunze de patrunjel verzi , in cazul in care se innegresc , ciupercile sunt otravitoare. Nu stiu cat este de adevarat dar intodeauna mai ramana varianta in care dai prima data la caine sau la pisica si astepti :)) (glumeam O:-) )

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Munte

Post by Arthelad » 05 Sep 2009, 21:27

Salut si tie
patrunjelul e la fel ca argintul, se oxideaza in contact cu anumite substante din anumite ciuperci, dar nu cu toate cele otravitoare, si uneori oxideaza si la substante din ciuperci comestibile. De asemenea majoritatea otravurilor cele mai puternice din ciuperci NU AU ANTIDOT iar intoxicatiile sunt f complexe. Culeg ciuperci de cca 20 de ani, in mod stiintific, le-am invatat cu cartea in mana, dar si alaturi de oameni care se pricep. Exista O SINGURA metoda valabila de a identifica ciupercile otravitoare: a le cunoaste.
Nu vreau sa fiu pedant, dar daca citesti detaliile de la fiecare ciuperca din linkul de mai jos, o sa vezi de ce, e cam inspaimantator cand vezi ca poti manca dintr-o ciuperca ani de zile si la un moment dat cand s=a acumulat o cantitate substanta in corp iti intoarce sistemul imunitar impotriva ta (paxilus involutus) s.a.m.d.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_deadly_fungi

cel mai bine e de invatat lista cu cele cca 20 ciuperci otravitoare si de asemenea cele cateva categorii de ciuperci comestibile care se confunda mai greu cu cele otravitoare. Cele mai sigure sunt: galbiorii - cantarelus cibarius si hribii sau manatarcile - boletus.
Mai sunt si altele relativ sigure ca virgula confuzie: piciorul caprioarei - marolepiota procera, vineciorii adica rusulele, lactarus deliciosus - rosiorul sau lactarius piperatus - iutarul

http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Edible_fungi

Post Reply