Dotarea supravietuitorului

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply
lupul carpatin
Membru al forumului
Membru al forumului
Dotarea supravietuitorului

Post by lupul carpatin » 26 Feb 2009, 22:09

De ce lucruri avem nevoie cand trebuie sa ne descurcam singuri .Care ar fi acestea si sa dam exemple concrete -ce ,ce marca ,de unde .De exemplu un lucru extrem de util toporas.---Fiskars, finlandez se gasesc la Baumax. Personal prefer combinatia toporas + cutit utilitar (cutit nordic) Mora of sweden decat una bucata cutit de supravietuire gen Baioneta cu care faci totul dar mai greu.

kboom
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by kboom » 26 Feb 2009, 23:54

Toporul este folositor doar daca ai de gand sa tai cantitati mari de lemne (cativa copaci), dar daca vorbim de supravietuire poti sa faci focul si din crengi adunate ! Trebuie sa te gandesti ca toporul este destul de greu si in locul lui mai bine cari 1 L de apa !

Cat despre tema discutiei "Dotarea supravietuitorului" este mai degraba ce ai la indemana in momentul respectiv ! Caci daca vii pregatit nu mai este supravietuire ci o plimbare !

kosmin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by kosmin » 27 Feb 2009, 14:45

Nu vreau să fac reclamă negativă firmelor respective, dar de obicei ei vând doar numele şi forma, exact ca jeep-urile de sute cai putere care rămân blocate prin şanţuri. Dacă stai în Constanţa există bazarul de ruşi, tot ce se vinde pe acolo este făcut pentru a fi utilizat, nu ca să stea în vitrină.

Revenind la subiect, pt. supravieţuire cele mai importante accesorii sunt bricheta şi o bucată de hârtie.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by dady » 27 Feb 2009, 15:56

eu zic ca pe langa astea trebe si unpic de tutun ;)

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by Sharpshooter » 27 Feb 2009, 16:55

Subscriu la partea cu tutunul , si consider ca un telefon mobil si un card de credit vor face supravietuirea muuuuult mai usoara . =)) =)) =))
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by anasazzy » 28 Feb 2009, 18:30

supravietuitorul trebuie sa fie dotat cu multa improvizatie si cunostinte ,pentru un sejur de buchcraft cele mai de incredere scule este un cutit si un topor in zona noastra temperata ,in alte climate :tropicale = macheta,stepa doar un cutit mai mare, la polul nord un elicopter :d
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

GIB GABRIEL
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by GIB GABRIEL » 04 Mar 2009, 22:20

In principiu,cel care este pus in situatia de a suprevietui in niste conditii grele,este luat pe nepregatite si deci nu prea are nici o dotare,sau ori cum,are doar o dotare minima.Cel mai important lucru intr-un asemenea caz,este sa nu te pierzi cu firea si sa-ti aduci aminte de toate teoriile invatate cind-va.Supravietuitorul,trebuie sa se descurce cu ce gaseste la indemina.Va dau doar citeva exemple-focul se poate aprinde cu o lentila,fie de la ochelari,fie de la un binoclu,daca nu avem nici lentila si nici soare,inprovizam un amnar,dintr-o piatra de cremene,lama unui cutit si putina iasca uscata sau muschi uscati de copac.In lipsa cortului,nbe putem construi un adapost foarte bun din crengi infrunzite sau cetina,depinde de altitudinea la care ne aflam,iar iarna,putem inproviza un adapost doar din crengi si zapada.Padurea ofera in permanenta surse de hrana.Cu un cablu,o sirma otelita sau o bucata de cordelina,putem construi foarte usor o capcana pentru animale mici,primavara si toamna,gasim din abundenta ciuperci si bureti,trebuie insa sa fim foarte atenti si sa nu mincam decit din cei pe care-i cunoastem foarte bine,iarna,putem minca ghinda sau jir,nu sint foarte gustoase,dar sint hranitoare,ne putem confectiona singuri un cutit sau un topor,dintr-o simpla bucata de metal,pe care o prelucram si o calim dupa o tehnica foarte simpla,iar examplele ar putea continua.Daca sunteti interesati de supravietuire,va pot oferi detalii despre multe tehnici,pe care le stapinesc destul de bine si pe care le-am pus in practica de nenumarate ori.Astept intrbari,voi raspunde negresit.

kboom
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by kboom » 04 Mar 2009, 22:52

Cum ai reusit cu cremene si cutit ? Exista vreo technica anume de lovire ? Ca eu nu prea reusesc sa obtin cine stie ce scantei !

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by cristian_iepure » 05 Mar 2009, 05:49

kboom wrote:Cum ai reusit cu cremene si cutit ? Exista vreo technica anume de lovire ? Ca eu nu prea reusesc sa obtin cine stie ce scantei !
Sper ca filmuletul acesta sa fie edificator, daca nu reusesti, ia-ti un amnar Firesteel, rezista la 10-12.000 scaparari. Am sa filmez odata cu telefonul sa vezi ce scantei face al meu, poti aprinde si iarba uscata, puf de papadie, aschii facute cu un cutit ascutit.... Ideea e ca pentru cremene si cutit trebuie sa ai iasca uscata si sa folosesti partea din interior a ciupercii, pe care o scamosezi ca pe un puf, apoi o pui pe bucata de cremene si lovesti in dreptul ei cu cutitul. Restul e exercitiu.. daca o singura scanteie sare pe iasca de deasupra, ajunge sa sufli de citeva ori si o ia...

filmuletul : http://www.youtube.com/watch?v=e16ojzcR ... re=related

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by cristiflorin » 05 Mar 2009, 11:00

Fratilor, ideea e ca daca ploua sau lemnul si iarba sunt ude, firesteelul nu e bun de nimic :)) . Asa ca pentru un fire starter kit ar fi bune si alte alternative. Consider ca cele mai bune brichete la indemina oricui, din orice punct de vedere, sunt brichetele BIC (nu le sare rotitza si nu se topesc). Eu iau cel putin 3 brichete cu mine cind plec in excursii, printre care si din alea cu led. Pe linga asta ceva material inflamabil cum ar fi ceara, vata, cirpa si benzina de bricheta, sau petrol lampant.

Post Reply