Dotarea supravietuitorului

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply
dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34
Re: Dotarea supravietuitorului

Post by dady » 23 Jun 2010, 14:38

eu nu vreau sa te tatonez pe tine, vreau doar, poate prin intermediul tau sau profitand de ocazie sa deschid ochii si altora. Eu am inteles cam pe unde e pozitia ta si vad foarte multa influenta Discovery, ceea ce nu e rau dar nu e indeajuns, adica e k sa privesti si din punctul ala de vedere dar tre sa-l adaptezi la tine. si eu am vazut toate serialele despre supravietuire de pe progreamele de specialitate dar incerc sa culeg cam ce cred eu ca e bine si ce mi se potriveste. si da, ma pun si eu in situatiile alea si caut diferentele intyre cum as face eu si ce fac ceilalti care au o experienta net superioara mie. f multi ce incep practicarea bushcraftului cauta partea periculoaa, isi imagineaza scenariile de la tv si cand vad ca tre sa acumulezi ceva cunostiinte care nu-s periculoase deloc dar sunt f multe se cam lasa pe o parte si dau in facut linguri din lemn sau trec direct la produse de firma si incep sa dea lectii. acum eu nu oblig pe nimeni sa vada bushcraftu cum il vad eu sau situatiile de supravietuire cum le vad eu, sunt doar niste termeni si basta, imi exprim doar punctu de vedere care e mai diferit fata de a multora...

Pendauros
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by Pendauros » 23 Jun 2010, 16:32

Uite acum am recitit totul de la inceput :) si mi-a ramas in minte o intrebare...
Oare de ce are nevoie cineva de lingura de lemn pentru supravietuire cind asiaticii au supravietuit fara linguri si inca mai bine decit noi europenii ? :-

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by dady » 23 Jun 2010, 16:46

n-ai inteles nimic :d
in suprevietuire e nevoie de lingura de lemn cum e nevoie in discoteca de ochelarii de soare :d

Pendauros
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by Pendauros » 23 Jun 2010, 20:09

=)) ... da ai dreptate..acu am inceput sa inteleg.. tocmai mi-am pus si eu in trusa un cub Knorr si o unghiera..si acelea sint vitale... :d

ringring
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by ringring » 26 Jun 2010, 11:51

mai mare prostie decat unghera intr-un chit de supravietuire nu poate fi, unghile in asemenea situati extreme sunt mai folositoare decat nefolositoare, sa zgari, sa te cateri, sa racai si cel mai important e ca atunci cand ai unghi poti sa ti mai bine un ciomag decat daca le ai taiate, nu va imaginati unghi mari de genul de dat cu oja :)

parfum
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by parfum » 25 Sep 2010, 22:52

am tinut cont de tema!
ce parere aveti despre acest "miraculos" bidon purifictaor de apaa?
http://www.military-shop.ro/Camping/Pur ... viva-Pure/

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by dady » 25 Sep 2010, 23:25

prefer sa filtrez bine apa si apoi sa o fierb, nu prea-mi vine sa am incredere intr-un sist d-asta. dar nu zic ca nu e bun, poate fi la fel de bun, dar pt mine, sa fiu cu constiinta impacata mai bine recurg la filtrare si fierbere. am vb si la cateva farmacii unde am cautat pastile pt purificarea apei, am intrebat ce-mi recomanda? pastilele sau fierberea, toti au spus fierberea, e mult mai sigura.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by Mugurbb » 26 Sep 2010, 10:00

Fiind in tema cu tratarea apei si eu zic ca filtrare urmata de fierbere e mai ok decat sa bagi pastile cu clor activ care nu e sanatos deloc. In plus, ca sa dezinfectezi apa e suficient sa o duci la peste 60 grade Celsius. Asa ca daca da o data in clocot e mai mult decat suficient. Nu trebuie fiarta 1 ora.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by Pisic » 26 Sep 2010, 12:55

mai ales la ce pret are bidonasu ala de filtrare...... :)) decat sa dau 4 mil pe el,mai bine imi rup spatele si mai car o sticla de apa....sau o bricheta
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by dady » 26 Sep 2010, 12:58

varianta cea mai des intalnita e cea de 70 de grade si apa sa fiarba 10 min, asta insemnand 10 min de la primul clocot nu decand punem apa pe foc. din ce am inteles sunt microorganisme care rezista cateva min la 70 de grade. dezavantajele acestei metode sunt: nu este posibila daca nu avem foc sau o alta forma de celdura ce poate aduce apa la fierbere, necesita recipient ce rezista la fierbere (acuma ca se poate fierbe apa si in pet-uri, pungi sau hartie e alta poveste, acolo iti trebuie si putina experienta sau sa cunosti bine metodele), timpul de fierbere care evapora o parte din apa, dar asta se mai poate reduce acoperind vasul partial.

Post Reply