Dotarea supravietuitorului

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply
GIB GABRIEL
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Dotarea supravietuitorului

Post by GIB GABRIEL » 19 Jun 2010, 21:25

Revin pe forum dupa o indelungata absenta (n-am mai scris,ba chiar nici n-am mai citit),dar am fost cu sufletul alaturi de voi Pentru mine,singurul obiect induspensabil,e un cutit bun. Eu am unul fabricat de mine,pe care--l port in buzunar tot timpul(ca dimensiune e foarte mic,dar extrem de util) In supravietuire,toate celelalte,vin de la sine.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by Arthelad » 19 Jun 2010, 22:19

cutit:) absolut de acord

discutia si opiniile mi se par ca s-ar putea imparti in doua:
1) - tehnici de supravietuire si mestesuguri strabune legate de outdoor. Fain si minunat, si demn de invatat.

2) - situatie practica in care trebuie sa te descurci. Dotare minima, eficienta. Nu tone de echipament si nici timp pierdut cu amnar si cremene. Depinde si de anotimp, iarna e mult mai complicat (de pilda cine stie, stie ca sa iei o paine cu tine iarna pe munte e cam inutil: ingheata), dar vara:
- TELEFON MOBIL (deseori ai si semnal, adevarat ca nu peste tot)
- ceva de ploaie si un shimb in plus.
- ceva de facut focul (bricheta, chibrite)
- cutit (primul lucru de facut oricum cu el e o bata, daca n-o iei de acasa). Am si bete telescopice dar nu le iau niciodata, desi cred ca ar fi utile in numeroasele cazuri cand sar cainii de la stane, pentru ca i-ar face sa moara de ras. Dupa ce am facut fata singur la 4 cu bata, care au sarit direct, consider ca bata e prietena cea mai buna a omului .
- apa
- sursa minima de calorii (ciocolata, etc). nu e indispensabila dar e buna pt moral.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by florinarnaut » 20 Jun 2010, 20:25

Salut!

Sa nu exageram! Daca esti mai tinerel supravietuiesti si cu un cutitas.. :)
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by Arthelad » 20 Jun 2010, 20:56

pai cine are soacra si sotie are cel mai tare antrenament psihic, dup'asta te duci la urs si-l scuipi in fata.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by Sharpshooter » 21 Jun 2010, 15:57

Ma inclin in fata acestui adevar incontestabil.... si eu si ursul.... ^:)^
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Pendauros
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by Pendauros » 23 Jun 2010, 00:18

Cind esti pregatit, si in primul rind trebuie sa fi pregatit psihic, pentru supravietuire atunci ar trebui sa te poti descurca cu un simplu cutit... nu vorbesc aici despre aventurierii de Duminica, ci despre cei care datorita afinitatilor politice sau apartenentei religioase sau minoritare intr-o buna zi au fost nevoiti sa plece in munti daca au vrut sa mai traiasca,. Prin asta a trecut unchiul meu, Membru al Miscarii Legionare a fost nevoit sa supravietuiasca in padure aproape 3 ani pina cind a fost tradat de "prieteni" si executat de securitate...
Supravietuirea e o intreaga paleta de cunostiinte, nu iti poti lua briceagul Elvetian si bidonul cu apa si gata esti pregatit de supravietuire..iti trebuie cunostiinte geografice, cunostiinte despre cum ard diverse lemne, cunostiinte despre flora si fauna, trebuie sa stii cind ai derajamente stomacale ce plante sint bune de ceai, cind nu poti prinde nimic in capcanele pentru vinat ce radacini sint comestibile, cum sa prinzi pestii din riuri fara undita, ..si altele de acelas gen... cine se pregateste pentru supravietuire doar in caz ca se rataceste dar nu se pregateste pentru supravietuirea in caz ca ar fi nevoit sa traiasca in salbaticie ca sa-si salveze viata nu a inteles nimic din survival, In SUA, Suedia, Norvegia, si alte state civilizate, parintii isi duc frecvent copii in excursii de 2-3 zile in zone salbatice unde ii invata sa supravietuiasca si sa stie cum se folosesc uneltele dintr-o trusa de supravietuire, ... La noi lipsesc si manualele de supravietuire... eu din fericire mi-am luat Manualul de Supravietuire scris de D-nul Derlogea si in fiecare vara merg cu prietena mea si 2-3 copii din vecini undeva in padure unde timp de citeva zile incerc sa ii invat atit cit pot... poza mea de pe acest topic e facuta intruna dintre expediti, nu mergem cu taxiul prefer sa mergem pe jos 6-7 ore dar sa ne bucuram de natura si sa le pot arata diverse plante, pasari etc... intr-o situatie de supravietuire psihicul e foarte important, trebuie sa fi mereu vioi, optimist, daca se poate chiar sa fredonezi ceva si sa te gindesti mereu ca vei reusi..daca nu esti convins intii mintal ca vei reusii nu ai nici o sansa.

Image

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by dady » 23 Jun 2010, 01:01

o sa incerc sa comentez putin dar fara sa para cu rautate:d pt ca nu asta imi e intentia.
pregatit psihic, pentru supravietuire atunci ar trebui sa te poti descurca cu un simplu cutit
se poate intampla ca acel simplu cutit sa nu-l ai, eu port un cutitas la mine tot timpul dar iau in vedere si situatia in care nu as avea, eu unul nu ma pregasesc pt supravietuire, nu am in plan astfel de situatii dar incerc sa-mi raspund cum m-as comporta in anumite situatii. unchiul tau nu cred ca a plecat la drum cu un kit de supravietuire inainte sa fie prins de baietii rai:d
Supravietuirea e o intreaga paleta de cunostiinte, nu iti poti lua briceagul Elvetian si bidonul cu apa si gata esti pregatit de supravietuire
supravietuirea e pur si simplu a ramane in viata dupa o perioada in care viata ta era in pericol, de aceea exista termenul folosit in accidente de masini de ex, supravietuitorii sunt cei ce au ramas in viata si de multe ori din noroc, nu stiu cati din acestia au vreun kit la ei sau cunostinte aprofundate despre ce? ciocniri? imponderabilitate?... eu cred ca foarte mult de ajuta in cazuri majore improvizatia, sa sti sa te folosesti de ce ai in jur pe post de unelte, sa te duca capu sa poti folosi o tabla sau o sticla pe post de cutit, o carpa pe post de bandaj sau imbracaminte, un recipient, orice tija, teava, lemn pt a te sustine daca esti ranit sau ca arma sa te aperi s.a.m.d. DA e f importans sa sti de unde si in ce conditii poti sa bei apa, cum sa o faci potabila, plante ce le poti folosi ca hrana sau medicament, cum sa-ti faci un adapost, unde sa-l plasezi, de ce sa te feresti, sa cunosti vremea, sa sti sa te feresti de frig sau cald in exces... toate astea incerc sa le aprofundez "in joaca", ca un "aventurier de Duminica", ies in fiecare weekend atat iarna cat si vara si celelalte anotimpuri, cand pot si cand ploua sau ninge si incerc asa in joaca sa acumulez informatii care poate vodata imi vor ajuta, dar nu-s atat de dus incat sa ma pun intro situatie de supravietuire, sa ma arunc de pe un pod si sa vad daca scap, sa ma lase cineva in pustiu sa vad daca ajung acasa, adica prefer sa le fac treptat si sa ajung la stadiul in care sa ma cred ca voi avea sanse sa ies dintro astfel de situatie. Legat de Branduri, nu sunt deloc deacord dar nu pot sa-i spun nimaniu ce cutit sau rucsac* sau cort sa-si ia fiecare, isi ia ce doreste, cu cat mai mult lux cu atat mai putine impedimente de unde rezulta mai mare lipsa de cercetare si adaptare.
cine se pregateste pentru supravietuire doar in caz ca se rataceste dar nu se pregateste pentru supravietuirea in caz ca ar fi nevoit sa traiasca in salbaticie ca sa-si salveze viata nu a inteles nimic din survival, In SUA, Suedia, Norvegia, si alte state civilizate, parintii isi duc frecvent copii in excursii de 2-3 zile in zone salbatice unde ii invata sa supravietuiasca si sa stie cum se folosesc uneltele dintr-o trusa de supravietuire
de ce intelegeti supravietuirea doar in zone salbatice? pt ca asa arata pe Dicovery? pt ca asa ne spune ray mears? se poate sa fi nevoit sa supravietuiesti pe un santier, in cartierul tau in cazul unui cutremur de ex, si multe alte locuri si situatii.
Survival dupa mine, ma repet, e un termen gresit inteles, se foloseste mult de "necunoscatori" in locul termenului de bushcraft.. dar suna mai bine, mai periculos. De statele civilizate... trusa de supravietuire...bullshit. trusa aia in 99% din cazuri e comerciala si contine o busola, ac si ata, un cutter, 1-2 bucati pansament, 1-2 aspirine, un prezervativ, un amnar, un creion si un fluier... crede-ma nu cred ca vrei sa te prinda supravietuirea si sa te bazezi pe porcatria aia. Eu am o geanta mica cu care ies la padure in care am multe obiecte facute de mine, majoritatea, dar cam tot ce am e dupa mai multe iesiri si eliminand sau adaugand in functie de fiecare obiect. In ultima vreme il iau si pe juniorul meu in varsta de 4.5 ani si ii mai arat din ce stiu si incet incet las sa intre in subconstient cat mai multa informatie. Te poti gasi intro situatie de supravietuire unde sa ai nevoie de un telefon sau de un simplu fluier sau de o carpa si sa ai ditamai cutitu de la nush ce virma si sa nu ai nevoie de el decat pt un sepuku in caz ca nu mai suporti :d

sper sa supravietuim toti pina murim :d

Pendauros
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by Pendauros » 23 Jun 2010, 01:31

Dady, ai perfecta dreptate, nu am scris foarte mult din cauza ca postarile lungi pot plictisi.. dar eu vad survivalul ca o modalitate de supravietuire in cazul ca ar trebui sa pleci undeva in pribegie sau cade avionu cu tine si ce-a mai apropiata civilizatie e la 3-4 zile distanta, la aia de cutremur..si accident rutier nu ma gindesc ca nu stiu ce ai putea face cind esti prins sub un tavan inafara de a astepta salvatorii :( Kitul de supravietuire e o prostie mare, si da ai dreptate unchiul meu a avut un briceag un topor si o arma..si-a facut un bordei sub pamint si acolo a iernat impreuna cu altii 2 camarazi..hrana era mare parte carne de mistret... pe mine ma distreaza kiturile de supravituire de la diverse firme care contin hirtie igienica bete de urechi si unghiera..ceva mai prostesc de atit nici nu cred ca se poate...
Cind ma refeream la Aventurierii de Duminica, ma refeream la aceia care isi iau gratarul cu mici, berea si "kitul" si pleaca la marginea orasului dar nu au incercat niciodata sa faca un foc fara chibrite ori un adapost in care sa fie feriti de ploaie si soare, dar si mai grav decit atit nu deosebesc un fag de un stejar...
Oricum dupa cum am spus supravietuirea e 80% vointa si deabia 20% tehnica...
dar e bine sa stii totusi cum se fac unele lucruri daca prin absurd s-ar ajunge la asta.. dintr-o situatie extrema de felul acesta cineva ca mine nu are cum sa iasa supravietuitor. dar sper ca prietenii mei care au fost cu mine mai mult asa de bun simt nu ca ar fi vrut foarte mult asta sa poata face fata cu suces unei situatii extreme... si ma refer in primul rind la a-ti putea asigura hrana... supravietuirea din pacate inseamna si asta..sa iti poti asiguta hrana..si poate e chiar conditia principala intr-o situatie extrema.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by dady » 23 Jun 2010, 12:26

hmmm... cidat mod de a aborda problema :d
adica ne gandim la:
cade avionu cu tine si ce-a mai apropiata civilizatie e la 3-4 zile distanta, la aia de cutremur
pt care ne pregatim de zor, adica un avion cade de la 1000m sa zicem, cam care sunt sansele sa ramai in viata fata de:
accident rutier nu ma gindesc ca nu stiu ce ai putea face cind esti prins sub un tavan inafara de a astepta salvatorii
#-o cam cat de des mergem cu masina fata de avion de unde rezulta probabilitatea mai mare de a avea un accident de masina decat de avion. din accidentu de avion se pare ca avem mai multe sanse din cate inteleg sa scapam cu viata, chiar sa ramanem voiosi si optimisti.. pe cand dintrun accident de masina ramanem intre fiare si singura scapare sunt alti oameni pe care-i asteptam :d. daca gandim asa de ce nu ne pregatim de ex pt .... invazia extraterestra... sau schimbarea sensului de rotatie a pamantului:d unii nu stiu cum sa trateze o simpla taietura la un deget dar se pregatesc de supravietuire, nu vorbesc de tine, vorbesc in general de oamenii care inteleg supravietuirea ca o practica nu ca pe o situatie. practica e bushcraftu de exemplu.

Pendauros
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by Pendauros » 23 Jun 2010, 14:16

Reformulez =)) .... Aterizeaza de urgenta avionul...
Desi acu tot mai clar se prefigureaza posibilitatea ca in citeva luni tot mai multi Romani vor trebuii sa supravietuiasca prin paduri daca nu vor sa fie condamnati pe nedrept la inchisoare doar ca au calcat pe bataturi pe cineva care nu trebuia :(
treaba aia cu ... " Vom fi iarasi ce am fost, ba mai mult decit atit" s-ar putea sa fie mai aproape decit credem..asa ca ....:(
eu le-am trimis la toti prietenii instructiunile cum poti aprinde focul cu iasca si amnar naturale nu de la SC timpenii srl.. si cum isi pot face un cutit de piatra..asta daca nu se mai pot intoarce in civilizatie sa-si ia unul s-au nu stiu sa-l forjeze ei singuri din o bucata de fier gasit aruncat prin salbaticie.

De fapt eu cred ca stii ce vreau eu sa zic... da vrei sa ma tachinezi.. in discutiile cu mine trebuie sa stii ca uneori ma exprim mai greu si din cauza ca nu am facut scoala... teoretic am 2 clase dar practic nu.. sint un autodidact..si daca vei citi link-ul de la semnatura mea vei afla cum am reusit eu sa supravietuiesc pina acum. :)>-

Post Reply