Dotarea supravietuitorului

Cum sa ne descurcam in conditii dificile...
Post Reply
User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:
Re: Dotarea supravietuitorului

Post by anasazzy » 27 Mar 2012, 23:48

asta cu internautii sa stii ca ai dreptate.acum si eu fac parte din ei :)) .daca as mai face 30% din ce distante faceam acu 25 de ani ma consider bun de mers la olimpiada =)) .dar acum 25 de ani aveam maxim 4 ore de tv pe zi din care telejurnalul era o ora de aberatii comuniste.asa ca noi ca copii si adolescenti eram mai mereu pein parc sau pe afara asa ca conditie fizica era.....cele mai reusite excursii si mai distractive erau cele adhoc .stind la taclale la colt de strada vinerea seara cineva spunea "haideti la munte simbata si duminica"in urmatoarele 2 ore faceai rost de 100 lei luai rucsacu si aruncai ceva haine si ce mai gaseai prin frigider propice plecarii si dimineata de simbata la 5 eram la busteni cu personalul de noapte.doamne ce vremuri...... apropo 100 de lei atunci ajungea pentru 2 3 zile pe munte .dormeam la prici 10 lei noaptea si o portie indestulatoare de fasole cu cirnati costa 7.25 lei. trenul era cu nasu daca tot era ceferist >:)
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by supernova » 31 Mar 2012, 19:43

snuffy wrote:
anasazzy wrote:asta cu internautii sa stii ca ai dreptate.acum si eu fac parte din ei :)) .daca as mai face 30% din ce distante faceam acu 25 de ani ma consider bun de mers la olimpiada =)) .dar acum 25 de ani aveam maxim 4 ore de tv pe zi din care telejurnalul era o ora de aberatii comuniste.asa ca noi ca copii si adolescenti eram mai mereu pein parc sau pe afara asa ca conditie fizica era.....cele mai reusite excursii si mai distractive erau cele adhoc .stind la taclale la colt de strada vinerea seara cineva spunea "haideti la munte simbata si duminica"in urmatoarele 2 ore faceai rost de 100 lei luai rucsacu si aruncai ceva haine si ce mai gaseai prin frigider propice plecarii si dimineata de simbata la 5 eram la busteni cu personalul de noapte.doamne ce vremuri...... apropo 100 de lei atunci ajungea pentru 2 3 zile pe munte .dormeam la prici 10 lei noaptea si o portie indestulatoare de fasole cu cirnati costa 7.25 lei. trenul era cu nasu daca tot era ceferist >:)
Din pacate mult prea multi suntem asa in zilele de azi, PC-work-home-sleep-PC . Eu cred ca m-am nascut in generatia gresita, is de moda veche, dar accept viitoru cu bratele deschise, dar vad si eu cum tot mai multi copii mici stau in case ziua pe PC la 7-8-10 ani, de restu ce sa mai zic... eu nu am avut calculator pana la 14-15 ani si nici atunci nu mi se parea interesant, cred ca am fost ultima sau penultima generatie care statea afara in fata blocului cu orele jucand ascunsea, tara tara vrem ostasi si altele. Trebuie sa ne bucuram de fiecare iesire, si sa fie cat mai dese, si cat mai aproape de Basics, tehnici primitive de supravietuire. cel putin asa imi place mie!
Pai na, nu prea ai ce sa faci, mai tragi de ei sa vina, dar nu toti se lasa induplecati asa usor. Am mai vrut sa te intreb daca zici ca iesi mult vara cam ce animale ai intalnit prin munti? Am inteles ca daca dau tarcoale lupii noaptea nu ar strica vreo 2 petarde bine plasate si ai scapat de ei. Am mai citit in alt topic ca un alt pericol ar fi cainii de la stane care sunt lasati liberi si ataca chiar pe oricine. Cea mai buna aparare ar fi o bata groasa sau un spray cu piper. Banuiesc ca ar trebui sa fie o "dotare" si pentru situatii de genul asta.

User avatar
tiktak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:69
Joined:04 Aug 2011, 13:11
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba Iulia
judet:Alba
Varsta:20
Location:Alba Iulia
Contact:

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by tiktak » 31 Mar 2012, 21:56

un spray cu piper de raza de vro 3 metri e destul de bun ca o sa ai timp sa ii dai in ochi daca nu fugi de el, si sigur o sa te lase in pace, cu lupii nu prea e de jucat, petardele poate io speria, dar nu stiu cat de eficient va fi.Si mistreti sunt o problema, si astia ii vezi la tot pasu.
Lăudată fie truda care caleşte.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Dotarea supravietuitorului

Post by anasazzy » 01 Apr 2012, 12:42

animalele pe vremea aia erau combatute doar primitiv cu tipete. pietre daca ii vedeai si un bat destul de gros sa fie folosit de toiag.iar pe partea de jos a toiagului aveam infasurata o bucata de pinza imbibata in amestec de motorina si benzina care lua foc destul de tepede sa faci o torta din ia.chestia asta am invatato de pe munte undeva in fagaras de la un cioban.iar pe atunci ciini de stina [aia mari de paza ] aveau jujau .o bucata de lemn legata de git in asa fel incit sa ii loveasca peste picioare cind alearga si sa ii incetineasca.cei fara jujau erau considerati pericol pentru vinat si impuscati la vedere de vinatori.iar mistretii nu ataca decit cind esti foarte aproape de turma.de obicei ii auzeam si eram auzit si fiecare se indeparta cit mai rapid de celalalt asa instinctiv :)) .lupii nu erau o problema in lunile de vara .chiar nu am vazut lupi prin hoinarelile mele, ceva ursi [de la distanta :d ],rishi ,si citeva pisici salbatice de care ne temeam toti mai tare decit de urs[sint tare agresive si neinfricate]in rest ciute ,citeodata aveam privilegiul sa vedem capra neagra si alte animalute nepericuloase care dispareau ele rapid ,abia le zareai asa cu coada ochiului pret de juma de secunda.
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Post Reply