Longbow laminat

Aici sunt pastrate arcurile mai deosebite construite de membrii forumului...
Locked

Se va rupe arcul lui Eduard?

da, se va rupe
1
11%
nu, nu se va rupe
8
89%
nu se va putea intinde
0
No votes
 
Total votes: 9

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 26 Feb 2008, 22:08

Am incredere in arcul construit de mine si voi pastra distanta mai scurta intre miner si coarda.Imi place mai mult asa si ii da un plus de viteza.Intr-adevar este mai riscant dar ce ar insemna viata fara riscuri? :lol: Si da,asa este fiecare grain in plus al corzii scade viteza sagetii.
Acum revenind la faptul ca am promis poze cu arcul finishat si poze mari va invit sa vizionati arcul la full draw din diferite unghiuri.Va rog sa nu luati in considerare efortul ce se citeste pe fata lui Gigi cind tine arcul la full draw.Nu este foarte usor .Greutate arcului este de 112#la 28".Slabut pentru mine,mai greu un pic pentru altii, dar nu imposibil.Gigi este un bun exemplu ca oricine vrea poate ajunge sa traga cu arcuri grele.Iar Florin Tomescu proprietarul de acum al arcului,va trebui sa faca ceva mai multa conditie fizica ca pina acum pentru a ajunge sa traga cu el constant,dar si el ca si Gigi are ambitie:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by akila » 27 Feb 2008, 13:17

Bravo...felicitari...super...poate urmatorul va fi un recurve :lol: ...imi plac mie astea...

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: longbow laminat

Post by anasazzy » 27 Feb 2008, 20:40

felicitari, arcul este superb .acum mai virusat si pe mine de arcuri laminate :lol: felicitari inca o data ..........marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: longbow laminat

Post by anasazzy » 27 Feb 2008, 20:40

felicitari, arcul este superb .acum mai virusat si pe mine de arcuri laminate :lol: felicitari inca o data ..........marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 27 Feb 2008, 21:50

Akila,da......urmatorul va fi un recurve,dar tot longbow,desigur.Sper sa-mi iasa de peste 140# de data asta.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by scorillo » 28 Feb 2008, 02:09

Trebuie sa spun ca arcul este o reusita.
Dar mai ales reprezinta o premiera.
Sa faci unarc laminat nu e usor, sa-l faci din prima incercare inseamna ca trebuie sa ai cu adevarat talent si pasiune.
Dar sa-l faci si sa aiba peste 100 de livre, si sa reuseasca dela prima incercare, inseamna ca autorul are ceva innascut, mai mult decat talent, un dar. Sper ca Edi il va folosi in continuare (darul) si vom vedea cat mai multe arcuri frumoase si foarte tari.

La mai mare!

Trebuie sa recunosc ca sunt foarte impresionat de munca celor de pe acest forum, am vazut arcuri si sageti foarte frumoase si lucrate cu daruire, dar sunt in mod special impresionat de arta lui Akila si a lui Edi, ale caror arcuri sunt cu totul deosebite, si in care imi pun nadejdea ca vor deveni viitorii maestri ai arcului romanesc.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 28 Feb 2008, 09:35

Nu stiu ce sa zic.........Ceea ce spune Eugen pe mine personal ma intereseaza foarte mult,dar ma simt si putin jenat.Nu sunt obisnuit cu laudele,am fugit totdeauna de asa ceva si probabil din cauza asta,si din cauza firii mele care pune pret prea mare pe valoarea cavalerismului demodat am ramas in evul mediu din cauza mentalitatii mele de rahat.
Oricum ar fi,inca odata,multumesc celor care au crezut ca si la noi se poate face ceva in domeniul asta (de exemplu),caci acest obiect este dedicat tuturor celor care iubesc cu adevarat aceasta arta,sau mestesug (spuneti-i cum vreti),si in special celor de pe forum care sunt virful de lance al iubitorilor de arcuri.
Ce pot sa zic ,decit ca "la noblesse oblige",si ca, cu calificativul pe care Eugen mi l-a agatat de git nu pot decit sa incerc si altadata sa fac ceva care sa fie la fel de reusit ca proiectul ce l-am derulat acum.Eu sunt constient,insa,asa cum si Akila spunea,ca un maestru este maestru dupa citeva sute sau mii de arcuri,ori asa ceva este imposibil de realizat la noi,nu din cauza imposibilitatii de executie a acestui numar de obiecte pe parcursul unei vieti omenesti,ci din cauza putin raspindirii a acestui sport si practici pe meleagurile noastre,si nu in ultimul rind din cauza lipsei de potentiali clienti.
In orice caz concluzia este urmatoarea:" Quod erat demonstrandum",se poate si pe la noi,orice,numai sa se vrea,si sa se persevereze.Chiar daca se mai si greseste,trebuie sa o iei de la capat,iar,si iar si iar si iar,pina iti iese.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by akila » 28 Feb 2008, 15:19

Vai de mine nu ne mai laudati atata ....nici mie nu imi place cand lumea ma lauda atata...am vazut si la alti membri arcuri foarte reusite , si sageti superbe, deci mai sunt si altii...aici e intr-adevar o problema, faptul ca nu exista clientela pe acest domeniu, pentru ca daca ar fi o cerere mai mare atunci s-ar deschide si la noi usa putin, si s-ar dezvolta o piata in sensul asta.Ca si simplu exemplu , eu nici la ora asta nu am primit lemnul de care va ziceam acum 2 saptamani...e de groaza....si asta contra-cost bineinteles....eram dispus sa platesc pentru niste lemn de calitate...si cand te gandesti ca in afara te duci la magazin si iti iei ce esenta de lemn vrei si ai rezolvat-o..dar asta e..traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul...vorba lui Mircea Badea...na am si eu o pasarica...mor de nervi can ma uit in state pe site-uri si vad ce se gaseste la aia acolo si cand ma uit la noi prin magazine si nu gasesti mai nimic :cry:

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by scorillo » 28 Feb 2008, 18:10

Dragii mei, sigur ca sunt aici arcuri foarte reusite si sageti pe masura, Florin, Tribunul, Cristi, Enderul :P si ceilalti, reprezinta cum a spus si Edi varful de lance. Toti fac arcuri faine si vor face nu peste mult timp, sunt sigur de asta, vor face la randul lor niste arcuri maiestre.
Dar nu trebuie sa ne ferim sa recunoastem ca dintre noi toti, cei doi pe are i-am laudat (sper ca nu vor deveni spoiled) au ceva special, ceva ce eu nu am si marturisesc ca sunt un pic invidios pe ei pentru asta. As vrea sa ma pierd si eu cu orele in lucrul unui arc, lucrand un detaliu pana la perfectiune, dar nu sunt in stare, lemnul nu se supune mainilor mele, bambusul este naravas si ma scoate din minti si tot asa.
Asta este adevarul. Dar pot face altceva, pot recunoaste ceva deosebit atunci cand vad, si sper sa pot invata si eu de la ei.

Cat despre a fi maestru... sute de arcuri proaste nu te fac maestru. Nici un singur arc, chiar daca este o opera de arta nu te face maestru.
De-aia nici nu cred ca Edi si Akila SUNT maestri. Dar cu siguranta vor fi.

Si probabil ca peste ani si ani, voi fi tare mandru sa am in colectia mea de arcuri si cateva semnate de cei doi.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow laminat

Post by eduardbilanin » 29 Feb 2008, 17:12

Domnilor,as vrea sa fac un anunt..Voi incepe proiectul si constructia unui arc care va asigur ca nu l-ati mai vazut ca design,sau concept nicaieri.Nu va pot spune decit urmatoarele lucruri despre el:este ceva deosebit,o imbinare acolo unde traditionalul se uneste cu fibra de sticla.Va dau totusi un indiciu care sper sa nu va bage mai mult in ceata :lol: :nu va avea nici backing si nici belly :mrgreen:

Locked