LONGBOW LAMINAT RECURV de 122# la 28"

Aici sunt pastrate arcurile mai deosebite construite de membrii forumului...
Locked
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by akila » 02 Apr 2008, 11:20

Hmmm ciudat....eu pot spune ca folosesc ata de cusut la pielarie....este grosimea aia de 0,5 parca...firul este asa impletit cumva...si merge super la corzi...acuma am comandat si niste dacron si o sa vad cum e treaba cu el....dar oricum e ciudat...s-a intis foarte mult....asa si dacronul se mai intinde, dar chiar atat de mult....ai un mic monstru de arc se pare :lol: ....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by akila » 02 Apr 2008, 20:00

Nu am probleme cu ata asta de pielarie....a si costat cat pe naiba vreo 400 de mii o bobina de 1km....acuma mi-a luat si eu dacron si o sa vad cum e cu asta( cu siguranta e mai bun)...oricum cu ata de asta de pielarie mi-am facut 8 corzi pana acuma, si am si arcuri de 30kg si nu am probleme deloc....nu se intinde asa cum ai zis.....putin putin tot se intinde..ca asa si dacronul se intindeputin , dar in nici un caz 2-3 cm...m patit odata cu o coarda facuta din bumbac mercerizat....aia se intindea la nesfarsit....

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by eduardbilanin » 04 Apr 2008, 22:38

Am hotarit astazi,desi nu vroiam sa vedeti arcul decit cu coarda pusa si la full-draw,o poza facuta inainte de a-mi rupe coastele cu arcul la full-draw dar cu o coarda de tillering,care are dupa cum se vede o elongatie mare.Imi pare rau ca deocamdata o pun pe asta dar o fac ca sa va faceti o idee despre arc.O poza la full-draw cu coarda normala de Dacron va putea fi disponibila abea peste vreo 2-3 luni cind ma voi recupera complet,iar pina atunci ......din pacate....nimeni nu poate sa faca un full-draw cu arcul asta,cel putin nu de la mine din oras :lol: .

Image

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by eduardbilanin » 17 Apr 2008, 14:55

Salutare.......eu ma simt de cacao dar Gica se antreneaza din greu ca sa va prezinte un full-draw imediat ce imi soseste coarda de la Florin.Urmeaza apoi si o sedinta video de tragere cu acelasi arc.......si tot cu Gica.Ce sa fac?Eu stau deocamdata pe tusa si ma uit.Asta e!!!!
Sper sa poata sa-l tina citeva secunde la full-draw pina ii fac poza :lol:

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by eduardbilanin » 25 Apr 2008, 18:14

Salut.Astazi am primit coarda si asa cum am promis am facut niste poze cu"incercari" de Full -Draw caci GIGI nu a reusit sa duca arcul la 28",ci pe undeva pe la 25". In schimb l-am tras pe tillering-tree pina la 70cm sa vad cit are acolo.Asta e.Cind imi voi reveni voi posta eu niste full-draw-uri cu el.dar va trebui sa mai asteptati.Nici inregistrare video n-am putut faca caci i-a fost teama ca la taria asta nu are precizie cu el si cine stie pe unde se duce sageata(avind in vedere ca era in curte programata inregistrarea respectiva)DECI: arcul are o tarie in jur de 122-125#la 28" si 130-135# la 32".I-am facut tilleringul astfel incit sa poata fii intins pina acolo.Asta e,nu pot sa va arat mai mult de atit caci...........nu are cine sa traga de el.Mama-mama ce ma oftic :evil: Mama lor de coaste rupte :evil:

Image

Image

Image

Image

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV

Post by eduardbilanin » 27 Apr 2008, 07:53

Salut Florin .Am un fix cu distanta asta de la miner la coarda ,imi place sa fie mai mica ca sa conduca mai mult sageata asa cum am mai spus.Arcul l-am masurat cu cintarul care apare in ultima poza,si la elongatiile mai sus mentionate.Este un cintar ce poate ajunge pina la 225# trimis de Eugen mai demult.Desi cind am cintarit arcul de Flagella cu el(cel de 105#) mi-a aratat mai putin cu 15# decit atunci cind am atirnat greutati de el.Nu am vrut sa mai omor arcul cu greutati atirnate de coarda caci ar fi durat mai mult si ar fi stat sub tensiune mai mult asa ca am folosit cintarul.Desi.........cred ca este mai mult totusi .Sa nu uitam ca GICA trage zilnic cu arcul de 105# dar pe asta din punctul de maxima elongatie in care apare el tragind de arc il simte ca si cum ar trage de un zid.Cind a ajuns la 70 cm,din cauza tensiunulor din coarda atasata de cintarul cu care Gigi a tras de el pe tillering-tree(care este culcat si atasat pe o masa cu menghine de mina,caci nu am avut unde sa-l prindem vertical la el in atelier) oscila intre 122#-125# asa ca am comunicat pe forum exact ce am vazut(chiar si cind a tras de el folosind coarda infasurata pe un drug de fier i s-a parut greu de intins).Asta este...........Numai cind ma voi recupera definitiv in urma accidentului va voi arata ce poate arcul asta.Deocamdata a trecut testul elongatiilor ,nu a facut set,si s-a comportat normal(desi mi-a fost frica de laminatul ala cu inele violate de care ti-am spus)

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV de 122# la 28"

Post by eduardbilanin » 22 Jun 2008, 23:50

Foarte curind(sper cit mai curind posibil)am sa pun o fotografie cu arcul la full-draw(de data asta intins de mine.......sper sa ma tina coastele ce nu s-au vindecat complet).O sa pun si o filmare video cu arcul la treaba.Deasemeni as fi curios de viteza lui, dar asta este........un pic mai greu de realizat caci nu am cronograf :cry: .Asa ca l-am rugat pe Florin sa nu inchida topicul ca sa ma pot tine de cuvint.Comentarii pe tema acestui arc sunt binevenite deasemeni(daca mai are cineva ceva de adaugat bineinteles)

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV de 122# la 28"

Post by Sharpshooter » 23 Jun 2008, 12:02

Sunt curios , apropos de distanta fata de maner , nu te loveste coarda peste mana ? E adevarat ca daca ai o protecie adecvata nu prea simti , si e adevarat ca sageata este condusa cat mai mult posibil dar totusi ... Nu te loveste coarda peste mana la fiecare tragere? Nu ca ar fi ceva rau ....
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV de 122# la 28"

Post by eduardbilanin » 23 Jun 2008, 15:24

Nu Robin,m-am obisnuit si tin incheietura miinii in asa fel incit sa diminuez pe cit posibil acest neajuns.Loveste ,dar foarte putin pe revenire.Pe ceilalti prieteni ai mei ii loveste insa destul de tare,s-au plins intotdeauna de distanta scurta de la miner la coarda.Oricum,sa stii ca am rectificat distanta(am marit un pic brace-height-ul).Voi pune un set de poze cu noul brace -height si cu un full-draw in curind.

khelu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LONGBOW LAMINAT RECURV de 122# la 28"

Post by khelu » 27 Jun 2008, 11:39

Unul din cele mai tari arcuri....Insanatosire grabnica!! si ca sa vedem un full-draw cu arcul tau pe video,sa vedem ce poate!!!si dupa cum arata...poate multe! :P

Locked