Pasionat incepator....sfaturi va rog..multumesc:)

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
eliathan
Membru al forumului
Membru al forumului
Pasionat incepator....sfaturi va rog..multumesc:)

Post by eliathan » 12 Aug 2009, 11:29

Numai ce am intrat pe forum, imi plac foarte mult armele si arcurile in general. Dar sincer, nu cred ca o sa fiu in stare vreodata sa imi condtruiesc un arc performant asa cum am vazut ca va construiti voi, unii membrii de pe acest forum. Bunavointza si pasiune am, cunostiintele necesare le-as putea dobandi..dar indemanarea si uneltele ar putea fi o problema..poate. La fel si timpul :)
La multe din intrebarile pe care le aveam am gasit raspuns citind forumul, dar as mai avea cateva la care va rog sa imi raspundeti care stie..acestea ar fi:
1. Pentru a putea fi posesor de arc si/sau arbaleta este nevoie de permis de portarm?
2. Eu sunt din Arad. Unde se afla cel mai apropiat club de pasionati de arc ? Sau daca mai este cineva din Arad sau Timisoara sau Oaradea, localitati apropiate, va rog sa imi scrieti.
3. daca nu e nevoie de permis de porta arm pentru arc, de unde imi recomandati sa imi achizitionez unul?
4. Pentru a trage cu cateva tipuri de arcuri inainte de a-mi achizitiona unul, unde ma sfatuiti sa merg? Exista ceva club de arcuri? Daca se poate cat mai aproape de Arad.
5. Cam la ce preturi se ridica un arc sau arbaleta de calitate medie spre mare?
Multumeasc!

unmicdrac
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Pasionat incepator....sfaturi va rog..multumesc:)

Post by unmicdrac » 12 Aug 2009, 18:07

Pentru cluburi probabil aceasta http://dev.dweb.ro/frta/cluburi.php este cea mai completa lista. Nu stiu cat de actuala este, totusi.

eliathan
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Pasionat incepator....sfaturi va rog..multumesc:)

Post by eliathan » 12 Aug 2009, 23:13

Multumesc mult de raspunsuri..:)
Sa aveti o saptamana frumoasa:)!

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: Pasionat incepator....sfaturi va rog..multumesc:)

Post by edwaits » 13 Aug 2009, 08:53

daca ajungi in tm eu iti pun la dispozitie 4 modele de arcuri pe care sa le testezi
kazuki tomokawa

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Pasionat incepator....sfaturi va rog..multumesc:)

Post by Mugurbb » 13 Aug 2009, 23:19

razvan wrote:... sau mai simplu te duci la politie si ceri nr de la departamentul arme si munitii si ceri informatiiile acolo, spui ca vrei sa cum peri sau ai cumpart si vrei sa sti cum intri in legalitate...
Legea 295/2004 privind regimul armelor si munitiilor zice sa mergi la politie INAINTE de a-ti cumpara arc. Stiu pe cineva care a mers la politie dupa ce a achizionat arcul si pe linga confiscarea arcului i s-a intocmit dosar penal.
Depui initial o cerere cu 2 poze, ti se verifica cazierul judiciar si primesti notificare valabila 30 zile. Pe baza ei iti cumperi arc in intervalul de 30 zile. Din Romania sau strainatate dar sa ai factura pe numele tau. Pt arc din afara Uniunii Europene platesti vama. Nu se mai platesc accize de 100% ca la celelalte arme. In 5 zile de la achizitie duci arcul la politie unde sta citeva zile si ti se intocmeste Certificat de Detinator pentru Arme Neletale. Eu am primit si un regulament extras din lege in care am drepturile si obligatii ca detinator de arma neletala
Poti detine legal maxim 2 arcuri. Interzisa utilizarea in spatii publice.
Oricum fa o vizita la politie INAINTE de a cumpara arc si o sa afli ce trebuie sa faci.
Bine ai venit si succes!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Post Reply