Raport compresie-intindere

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
JohnTheRipper
Membru al forumului
Membru al forumului
Raport compresie-intindere

Post by JohnTheRipper » 31 Aug 2009, 22:54

Salut. Ma gandeam sa deschidem un thread pentru incepatori (inclusiv eu :) ) in care sa descriem calitatile fiecarui lemn. De exemplu: salcam-rezistent in intindere, dar foarte slab in compresie, trebuie tiller perfect.. etc. Asa isi poate alege fiecare un lemn potrivit pentru diverse tipuri de arc. De exemplu un incepator nu stie sa nu faca din salcam un longbow cu burta rotunda sau din tisa un flatbow. Daca s-a mai discutat va rog sa ma scuzati dar nu am mai gasit nicaieri.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Raport compresie-intindere

Post by dady » 31 Aug 2009, 23:32

daca nu testezi pe propria piele si ti se da mura'n gura tot nu o sa inveti niciodata :| eu nu cred ca daca faci un selfbow din salcam cu burta rotunda nu o sa tina, sau poti sa-l faci ca la carte si sa se rupa. daca vrei sa construiesti arcuri trebuie sa intelegi cum functioneaza, ce sa respecti, sa prinzi din zbor si sa testezi f mult. una e sa-ti dea cineva care stie o sugestie sau mai multe si alta e sa-ti dea fiecare pas sa-l respecti ca la carte. is prea multe variabile pt a se putea face un ghid exact pt un anumit arc. ca incepator inteleg ca e mai simplu asa sa faci un arc dar nu vei intlege cum functioneaza si de ce, nu vei intelege de ce s-a rupt sau de ce nu s-a rupt, nu vei intelege de ce se indoaie asa sau de ce nu altfel, etc...

JohnTheRipper
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Raport compresie-intindere

Post by JohnTheRipper » 31 Aug 2009, 23:55

Dady, inteleg ce zici. Voiam sa fie un simplu ghid pentru incepatori care sa ii ghideze sa-si aleaga cel mai bun tip de lemn disponibil pentru tipul de arc care vor sa-l faca. Normal ca restu din ceea ce trebuie sa cunosti ca sa construiesti un arc va trebui sa invete fiecare pe pielea lor. Speram ca acest ghid sa scurteze un pic din timpul necesar invatarii. Un fel de shortcut daca vreti. Daca am suparat pe careva imi cer scuze.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Raport compresie-intindere

Post by dady » 01 Sep 2009, 00:55

n-ai de ce sa-ti ceri scuze, nu s-a suparat numeni, dar parerea mea ca-s prea multe shortcut-uri. pe mine nu ma deranjeaza cu nimic sa posteze cineva ce ai cerut, era parerea mea referitor la calea unui incepator. acum e liber fiecare sa-si aleaga calea ;)

numa bine

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Raport compresie-intindere

Post by Neacsu Ionut » 01 Sep 2009, 09:35

Salcamul nu cred ca este "foarte slab in compresie"...nu stiu de unde are lumea aceasta parere, si nu stiu cati dintre cei de aceasta parere au facut vreodata un arc din salcam...da, e mai bine sa faci bratele un pic mai late, burta mai plata...uite, din salcam se poate face arc foarte puternic, chiar cu design longbow, sunt scrise si dimensiunile...
Image

dar asta e valabil la aproape toate lemnele, sectinea D e suportata de tisa si nici la tisa nu e sigura, chiar si la tisa am vazut ca multa lume nu o face chiar D, e mai rotunjita dar nu D...si in tbb se specifica "optional cross section"...
Image

mai sunt si alte lemne care suporta o burta mai rotunjita, in general cele cu densitate mare...cornul, jneapanul...ca sa va faceti o idee am fost cu Florin la munte si am taiat un jneapan de vreo 10cm diametru... ;) ...cu mirare am constatat ca avea peste 85 de inele...deci o densitate foarte mare...jneapanul ar putea suporta o burta mai rotunjita, am vazut longbowuri din jneapan, si aveau forte mari...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Raport compresie-intindere

Post by rotariu nicolae » 01 Sep 2009, 22:26

salut saptamina trecuta am facut un arc din salcim eu cred ca a reusit are peste 25 kg forta este un arc lat l-am testat duminica merge bine nu zic foarte bine ca mai am multa practica de facut pina sa fac un arc foarte bun .a facut si fratele meu unul dar din greseala la subtiat prea tare si a iesit prea slab dar mi-a venit o idee ,am lipit inpreuna cu fratele meu pe spate cite-o fisie de lemn de dud cu rasina epoxidica ,rezultatul extra ordidar ! a iesit mai puternic si mai elastic decit a-l meu facut dintr-o bucata de salcim , o sa postez zilele urmatoare niste fotografii.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Raport compresie-intindere

Post by akila » 02 Sep 2009, 11:14

salut...foarte bine a zis Ionut.....nu trebuie pusa o eticheta lemnului....normal ca fiecare lemn in parte are anumite proprietati...unu e mai elastic altu mai bun in compresie.....dar toate astea difera foarte mult de la copac la copac de multe ori....uneori iese arc dintr-o bucata de lemn plina de noduri, rasucita pe care nu ai da 2 bani, si pe de alta parte te trezesti ca la tillering se rupe o bucata de lemn de toata frumusetea...fara noduri, dreapta, arcul fara sa aiba hinge, sau macar sa fi ajuns cu el la full draw....asa ca..nu se poate pune o eticheta .....mai toate esentele lemnoase is bune pentru arcuri....cand zic toate ma refer la cele care sunt ok pt. arcuri, nu cred ca are rost sa le enumar aici din nou...oricum sunt prea multe...important este sa alegi profilul corect, in functie de bucata de lemn folosita...s-a discutat aici de long-bow, si de sectiunea D...aici avem un exemplu clar...nu orice esenta va suporta acea sectiune....sau daca o va suporta, arcul va lua set in mod sigur....la asta ma refeream cand spuneam ca trebuie folosit profilul corect in functie de lemnul folosit....asta nu inseamna canu se poate face long bow si din salcam, sau frasin, etc, doar ca cineva a zis, ca salcamul e slab in compresie, sau mai stiu eu....trebuie facut si vazut....si tine foarte mult de experienta acumulata in ani...sa ajungi sa iti dai seama de calitatile unei bucati de lemn, si sa stii exact ce s-ar putea face cu ea si ce nu...

JohnTheRipper
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Raport compresie-intindere

Post by JohnTheRipper » 03 Sep 2009, 10:36

Am cugetat si eu ceva timp si m-am prins ce ati incercat voi sa-mi explicati: trebuie sa "simti" ce poate bucata de lemn pe care o ai, iar la asta se ajunge dupa ani de experienta. Eu ca prostu credeam ca toate-s batute in cui si ca nu se poate altfel :-n00b . Apropo, Ionut, nu cred ca s-ar supara nimeni sa faci asa poze la fiecare pagina :d .

Post Reply