CE fel de lacuri folositi???

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
andreiburnete
Membru al forumului
Membru al forumului
CE fel de lacuri folositi???

Post by andreiburnete » 15 Sep 2009, 19:45

Ce fel de lacuri folositi pentru finisaj??nu crapa cand este tensionat arcul??
Am vazut pe paleoplanet un arc (imagini care o sa le si atasez si care daca cumva e gresit lucrul acesta va rog sa le stergeti) facut din ceva lemn alb la margine si rosu la interior,care e dat cu un lac foarte transparent..as vrea si eu un astfel de lac fiindca toate care le-am folosit eu au o tenta galbuie.Eu as vrea sa ramana transparent ca cel din imagini si sa nu crape..
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: CE fel de lacuri folositi???

Post by florinarnaut » 15 Sep 2009, 21:50

Salut! Eu prefer nitrolac sau pe baza de nitro...am incercat si alte lacuri ...dar ce sa zic..poate nu am respectat modul de folosinta...Prefer nitrolac!
Despre poze ce sa zic, reusite! Insa cred ca finisajul reprezinta 90%.din estetic..lacul e "culoarea aleasa"aproape nesemnificativ :)
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: CE fel de lacuri folositi???

Post by Pisic » 15 Sep 2009, 21:59

e tisa @-) nush ce o folosit da e bun....defapt stiu,ii ceva ce nu prea gasesti la noi,si il dau in mai multe straturi

poti folosi ceara,si o polishezi cu ceva,sau cu ulei de in fiert
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: CE fel de lacuri folositi???

Post by akila » 16 Sep 2009, 21:18

iN AFARA au tot felul de finish-uri care nu se gasesc la noi...au niste finish-uri poliuretanice, su tot felul de uleiuri, true oil, si multe altele...eu folosesc lac de barci....de ala mai scump...e elastic si nu crapa...dar nu arata asa lucios ca cel din poza...sincer la noi nu prea o sa gasesti asa ceva...

andreiburnete
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: CE fel de lacuri folositi???

Post by andreiburnete » 20 Sep 2009, 10:24

daca aceste rasini sunt transparente la fel ca si ce am pus eu in fotografia aia atunci ma intereseaza, daca nu raman pe nitrolac.
oricum am un prieten care se ocupa cu vopsitul masinilor ...o sa il intreb si pe el poate stie ceva...vreun lac minune care sa arate ca cel din poze..

JohnTheRipper
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: CE fel de lacuri folositi???

Post by JohnTheRipper » 23 Sep 2009, 19:54

Si eu tind sa folosesc ce a zis akila, lac de barca, mai ales ca mi-au ramas ceva dupa ce am terminat cabana. akila: ai dat cu smirghel super fin inainte de a aplica fiecare strat in parte? Ajuta enorm la luciu.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: CE fel de lacuri folositi???

Post by akila » 24 Sep 2009, 20:41

JohnTheRipper wrote:Si eu tind sa folosesc ce a zis akila, lac de barca, mai ales ca mi-au ramas ceva dupa ce am terminat cabana. akila: ai dat cu smirghel super fin inainte de a aplica fiecare strat in parte? Ajuta enorm la luciu.
de obici dau doar o singura mana de lac...dar asa e cum zici...asta e un secret nestiut de multi ;) ....am facut treaba asta la podeaua mea din camera...3 straturi de lac...dupa fiecare strat frecam lacul cu smirghel fin....iese foarte fain...de obicei nu am rabdare sa dau mai multe maini de lac....abia astept a doua zi sa-i pun coarda si sa trag cu el.. :d

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: CE fel de lacuri folositi???

Post by Pisic » 24 Sep 2009, 21:32

de obicei se da cu smirghel fin peste un strat de vopsea/lac daca se observa imperfectiuni,daca ii in regula,nu are sens;daca dai mai multe straturi ai mai multe sanse sa crape lacul
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

JohnTheRipper
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: CE fel de lacuri folositi???

Post by JohnTheRipper » 16 Oct 2009, 22:40

Pisicule, vopseaua/lacul crapa numai cand e in strat gros, care este o consecinta a aplicarii mai multor straturi. Daca dai straturi subtiri si intinzi bine lacul nu crapa. Si tre sa fie foarte foarte bine degresata suprafata lemnului. O intrebare: a folosit cineva parcodur? Am folosit asa ceva doar pe chestii care nu se indoaie si ii super rezistent si lucios, si pe deasupra ii si destul de transparent. Insa nu stiu cum se comporta pe arcuri, poate ca e prea rigid.

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: CE fel de lacuri folositi???

Post by Greenarrow » 04 Nov 2009, 21:59

La ultimul meu arc(un take-down din maner pe care o sa-l postez cat de curand :P )am folosit ca finish bow grip 100,aceasi rasina epoxi folosita la laminare.Fiind mult mai "lichida" ca alte rasini se indinde foarte bine si rezultatul este aproape ca cel din prima poza postata in topicul asta.In pozele urmatoare nu se vede foarte bine,dar sper sa va faceti o idee.
Image Image Image

Post Reply