arc din stejar

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
valucsx
Membru al forumului
Membru al forumului
arc din stejar

Post by valucsx » 19 Sep 2009, 21:02

salut,

am descoperit acest site din intamplare, acum 6-7 zile si de atunci am citit non stop ce este postat, m-a determinat sa-mi fac si eu un arc(acesta este un vis mai vechi al meu, de mic copil).
aveam vreo 5 bucati de salcam lungi de 2 metri si groase de 20 cm, vechi de 2-3 ani. azi am ales-o pe cea mai buna si am crapat-o in doua si dezamagire totala era plina de noduri(ff mari). am ales varianta a doua, mai aveam o tulpina ce stejar de vre-o 30 cm in diametru si 85 cm lungime pe care am crapat-o(pe crapatura) in vreo 6 bucati late de 5-8 cm.
avand in vedere ca lemnele sunt de 85 cm lungime trebuie sa fac unul din doua bucati care se imbina, dar nu stiu care este cea mai buna varianta de arc, asa ca astept sfaturile voastre.
eu as face unul de ala, cu lamele si crosa.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arc din stejar

Post by akila » 19 Sep 2009, 21:38

Salut....ar fi fost buna o poza cu salcamaul ala cu noduri....sunt noduri care peste care se mai poate trece cu vederea...cu bucatile alea de 85cm cam greu de facut ceva imbinat...doar daca le imbini printr=o teava....atunci te poti folosi de toata lungimea lor, si iti iese un arc de 170cm....asa poti face ceva....iti trebuie intai o teava cu diametru mai mic pe care o montezi pe unu din brate...si pe urma o teava cu diametru mai mare,,,care tre sa intre odata pe celalalt brat, si sa-i mai ramana o prelungire in care va intra bratul celalalt cu teava mai mica in diametru...sper ca m-am facut inteles....si iti iese un arc demontabil.....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arc din stejar

Post by akila » 19 Sep 2009, 21:57

http://www.3riversarchery.com/Product.a ... =0&i=4461X
Uite cam cum arata camasile alea metalice de care iti ziceam...asa ceva se poate face daca ai o menghina ca lumea...iei 2 bucati de teava...una cu diametru mai mic, si una cu diametru mai mare....aia cu diametru mic sa intre cat mai fix in aia cu diametru mai mare...aia cu diametru mare, ar trebui sa aiba cam 10cm lungime, aia cu diametru mic, 5 cm lungime...le bagi frumos una in alta, si le strangi pe amandoua odata cu menghinasa le dai o forma ovala un pic....si pe urma le montezi pe bratele alea din lemn....desenezi conturul , si te apuci si slefuiesti lemnu pana se potrivesc tuburile alea perfect....pui ceva raisna, sa le si lipesti, si cam asta ar fi...nu e chiar mare filozofie..numai sa ai rabdare, sa masori bine, sa fie totul centrat cum trebuie....si pe urma te apuci de tillering la arc...avantajul e ca ai un arc demontabil..ocupa putin spatiu...

valucsx
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arc din stejar

Post by valucsx » 19 Sep 2009, 22:23

am uitat sa spun ca am mai crapat niste lemne verzi, taiat de o saptamana din padure, din care au iesit 5 bucati cu lungimea de 2 metri((tot stejar), si in plus de asta mai si niste fag pe care o sa-l crap si o sa mai iasa cel putin 4 bucati numai bune de arcuri.
pe astea le pun la uscat pentru la primavara.

maine ma duc in talcioc sa iau o cutitoaie si ce oi mai gasi asa... la.... super oferta.

Post Reply