Ajutor !!!

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
anthony1878
Membru al forumului
Membru al forumului
Ajutor !!!

Post by anthony1878 » 20 Sep 2010, 15:20

Salutare tuturor !
Va rog sa ma ajutati cu un sfat !
Am un prieten foarte bun care si-a construit singur un arc . A folosit in prima faza a constructiei BowGrip care s-a intarit normal, dupa care in faza de finisae, a aplicat prin lipire cu aceeasi solutie material pentru maner .
Problema este ca BowGrip-ul nu se mai intareste si este in stand-by de cca 2 luni.
Va rog frumos sa imi dati de stire daca aveti vre-o solutie !

Stima !

anthony1878
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ajutor !!!

Post by anthony1878 » 21 Sep 2010, 01:54

maestro wrote:salut ! bowgrip e un "lipici" adeziv ,sa zic asa ,compus din rasina si intaritor care se combina & amesteca in proportie de 1la1 sau 50-50% inaintea efectuarii lipirii .O greseala frecventa; e ca din cauza neatentiei se combina rasina cu rasina sau intaritor cu intaritor si atunci.... :( ce sa se intareasca ? chiar daca nu combini rasina cu intaritorul exact cum trebuie ,tot ar trebuii sa existe macar o reactie ...daca pui intaritor prea mult adezivul devine casant ,in cazul in care e f mult intaritor poate sa ia "foc" in pahar inaintea lipirii :)) si chiar daca folosesti putin intaritor tot nu ramane rasina in starea initiala :) cam asta se poate intampla

Multumesc frumos pentru raspuns !

Cantitatile de bowgrip au fost amestecate in proportie de 1 la 1 , fara a se incurca substantele intre ele ( au fost facute teste pe bucati de lemn si a ramas in acelasi stadiu , se intareste f putin, doar la suprafata ).

Exista vre-o metoda de uscare a adezivului ? (ex. cuptor , o anumita temperatura si umiditate, etc.)

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Ajutor !!!

Post by florinarnaut » 21 Sep 2010, 08:53

Salut,

As mai adauga la ce aspus Maestro urmatorul lucru:
- recipientele,paharele, in care se cintaresc solutiile A si B sa fie perfect curate si uscate.
- amestecul de 1 la 1 este f.important mai ales cind se prepara cantitati mici. Daca nu ai o balanta de precizie,poti folosii pahare de unica folosinta.Acestea au cerculete din mm in mm pe toata inaltimea,tre sa numeri si sa semnezi cit vrei sa pui solutie.
- daca solutiile ,inainte de amestec , au suferit temperaturi sub zero grade - la revedere! se taie ca maioneza :)
Temperaturi de coacere pt epoxi intre 55 - 60 grade celsius.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

gavrilas
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ajutor !!!

Post by gavrilas » 02 Jan 2011, 23:00

Salutare, m-am gadit sa imi pun la sagetile mele niste varfuri plate (adica in forma de triunghi, aproximativ) sa nu fie rotunde, ma poate ajuta cineva cu un link, ca sa vad niste varfuri sa le cumpar? Va multumesc mult, si va urez multa bafta ;)

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Ajutor !!!

Post by florinarnaut » 03 Jan 2011, 13:30

Salut!

Topicul se referea la probleme de lipire cu bowgrip 100 !? Daca le amestecam...iese ghiveci...
Probabil va fi sters sau mutat;
Varfurile care le doresti sant pt vanatoare (in Romania este interzisa), nu-ti folosesc la nimic, iti strici tinta (daca ai ,daca nu ,nimeni nu iti da voie sa tragi in tinta lui cu asa ceva) si sant foarte scumpe, 6-10 EURO per buc , fata de unul obisnuit care costa 0.5 - 0,8 EURO...eu zic sa te mai gandesti!

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

bobo32
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ajutor !!!

Post by bobo32 » 03 Feb 2011, 23:27

da ce se pune peste arc sa fie mai elasti si din ce se face aia :( :( :-? :-? #-o #-o

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Ajutor !!!

Post by Neacsu Ionut » 04 Feb 2011, 00:10

daca te referi la bowgrip este o rasina care se foloseste in lipirea arcurilor din mai multe fasii....lemn+lemn sau lemn+fibra
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Post Reply