Sfat arc incepator

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Shirak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:99
Joined:09 May 2009, 16:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:34
Location:Zalau
Re: Sfat arc incepator

Post by Shirak » 29 Sep 2010, 09:40

Si eu zic lafel: daca ai ocazia du-te la un club. Acolo vezi multe, cei de acolo te ajuta.
Iti sfatuiesc sa nu te mai gandesti la arcul din Decathlon, pentru suma similara gasesti mult mai bun.
Eu mi-am luat arcul doar dupa informatii ce mi-am strans de pe forumuri si producatori(bineinteles si dupa buget) cel mai apropiat club fiind la 120km. Este un takedown si l-am luat sa ma distrez cand iesim afara.
succes!

TomaUrsutiu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sfat arc incepator

Post by TomaUrsutiu » 01 Nov 2010, 18:20

Salut,
Ma numesc Toma si sunt pe acest forum.Eu personal nu mi-as as dori un arc inca dar un foarte bun prieten isi doreste unul de ziua lui.Nu stiu daca conteaza dar el are inaltimea de 1.80.Scuzati ca nu pot sa scriu mai mult dar ma grabesc.

Multumesc.

mitel25
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sfat arc incepator

Post by mitel25 » 14 Dec 2010, 23:05

Buna seara! Eu sunt nou pe aici si vreu sa-mi fac un arc. Am un lemn din frasin cioplit proape de finisaj , si va intreb ce pot folosii ca si coarda . [-o<

parfum
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sfat arc incepator

Post by parfum » 06 Jan 2011, 07:24

SANT INCEPATOR ! vreau sa imi cumpar un arc din 3componente, pt a il putea baga cu usurrinta in rucsac! nu stiu exact pt ce il vreau dar cu siguranta vreau unul puternic si bunn-icell :) ! dati-mi un sfat va rog! o sa va dau date despre mine, sant inalt de 182, 98kg, fac sport.... am bratele puternice! nu vreau un arc care sa trag de el ca de elastecu la pantaloni! mi-a atras atentia acest arc , cred eu de 60lbs http://www.arcuri-sageti.ro/product-la- ... re-coyote/ astept variante! va multumescc!!! >:d<

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Sfat arc incepator

Post by florinarnaut » 06 Jan 2011, 10:28

Salut!

@ Parfum, Poate ma insel,desi am vazut multe TD-uri, mai precis in poza este un alt arc! un arc de vanatoare adevarat!si dupa cum arata poate fi in jur de 400 euro!
Am sa pun o poza cu adevaratul coyote:
Image
Dupa cum se poate observa,e un pic de diferenta,cred ca la fuldraw arata ca o prastie,parerea mea.
Si acum poza cu asa zisul "coyote"care poate fi un "martin"..etc.,Finisajul,forma sant superbe; daca acest arc il vei cumpara la 600.00 roni , vreau si eu :)
Image
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

parfum
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sfat arc incepator

Post by parfum » 07 Jan 2011, 03:41

sa inteleg ca arcul observat de mine este bun, dar este o copie dupa coyoteceloriginal??? ce diferente ar fi fata de cel original, tipul de lemn, tratarea lemnului, geometria.....??

parfum
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sfat arc incepator

Post by parfum » 07 Jan 2011, 03:45

ar trebui sa aleg 60lbs putere? cei care santeti cu bratele puternice ce _lbs folositi?

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Sfat arc incepator

Post by Arthelad » 07 Jan 2011, 12:20

@ TomaUrsutiu
Toma, cel mai bine ar fi sa vorbesti cu prietenul tau si sa-i spui ca vrei sa-i oferi un arc, si sa mergeti impreuna la vreo intalnire de arcasi si sa probeze mai multe, sa incerce, sa vada ce model ii place si sa vada ce forta poate utiliza. In Cluj sunt multi arcasi si mai nou si un club. Altminteri risti sa iei ceva inutilizabil (prea puternic) sau utilizabil doar o scurta bucate de vreme (prea slab) cupa care ii va trebui altceva. De asemenea in Cluj ai Decathlon, unde ai un model de longbow decent, si un model de recurve decent, dar nu stiu daca e ca la Bucuresti, unde le au doar la 35# tarie, ceea ce e cam slab. Dar vorbeste cu cei de acolo. Arcul nu e ceva sa iei la intamplare. Vezi de asemenea la bursa, poate gasesti ceva chiar pe forum.
@parfum
nu ar fi rau sa incerci cateva arcuri inainte sa te hotarasti. Senzatia difera f mult. De pilda cu longhbow de 60 e mai usor de tras decat cu takedown de 55, e alt efort. E posibil sa avansezi rapid in forta arcului, dar daca iei un arc cu care nu esti obisnuit si care te depaseste la inceput, nu ai cum sa progresezi, si cum sa inveti tehnica, mai ales ca forta se simte in principal in umeri si spate. Vezi daca ai in zona arcasi si incearca ceva, si daca tragi la inceput cu 10-45, ia-ti sau imprumuta unul de sacrificiu, pe care sa inveti, pana sa iei unul ca lumea.
@mitel
vezi ca s-a mai discutat despre corzi. Dacron, coarda facuta deja sau pe care sa o faci, de nu, sireturi, etc.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Sfat arc incepator

Post by florinarnaut » 07 Jan 2011, 13:02

parfum wrote:sa inteleg ca arcul observat de mine este bun, dar este o copie dupa coyoteceloriginal??? ce diferente ar fi fata de cel original, tipul de lemn, tratarea lemnului, geometria.....??
Nu mai anteles! am vrut doar sa te atentionez ca e posibil , ca in poza sa ati arate un arc si sa-ti vanda altul..

Referitor la intrebarea : ce forta?
Sant mai multe criterii . Daca esti incepator, tre sa poti tine arcul la fuldraw lejer minim 3-5 secunde fara sa ati tremure mana, si acest lucru sa se intample la fiecare lansare a sagetii.Astfel , la fiecare lansare ai timpul necesar pentru corectatea pozitiei corpului,a bratelor,ochirii si eliberarea corecta asagetii.Te perfectionezi mai usor.
Cei care folosesc arcuri puternice, peste 60 lbs,si mai si nimeresc tinta constant, folosesc metoda "instinctiv" si au in spate mult antrenament, tin arcul la fuldraw foarte putin , 0,2 - 0,5 secunde sint suficiente.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

parfum
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sfat arc incepator

Post by parfum » 07 Jan 2011, 19:28

va multumesc pt sfaturii si parerii! am un amic in pitesti, sia facut un arc cu recurve original si brate din schiurii pt tir! a spus ca a mers la tragerii in padure cu un amic care are un arc de 50lbs, a tras tipul la tinta, apoi amicul meu fiind incepator, cand a tras saa dus putin pe langa tinta de nu a mai gasit sageata de departe ce sa dus vazand cu ochii, cel care avea arc original 50lbs nu ia venit sa creada, a tras si el si a fost super impresionat de puterea arcului! fizicul ma ajuta mult, lucrez toate grupele musculare mai ales spatele, nu ar fi o problema chiar de in primele zile va fi oarecum greu dar apoi sigur imi va fi usorr! am si eu 2buc din schiuri pt tir trimise de amic, ma gandesc ca o sa incerc sa adaptez la crosa pt coyote sa vad diferenta ! ( nu am posibilitatea sa ajung curand la pitesti sa probez arcul amicului!!)

Post Reply