horseback archery

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
seraphyco
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: horseback archery

Post by seraphyco » 23 Apr 2011, 14:29

Se pare ca inventatorii scaritelor ar fi fost chinezii si apoi triburile nord asiatice ar fi adus-o in Europa.Avarii si hunii au fost triburile care au folosit-o cel mai eficient si probabil curand au adoptat-o si europenii.Ce e curios este ca unele carti de profil ii crediteaza pe vikingi ca inventatori asa ca s-ar putea sa avem mai multe popoare care foloseau scaritele in acelasi timp.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: horseback archery

Post by Dediu00ro » 25 Apr 2011, 12:33

http://www.youtube.com/user/Horsebow#p/u/7/31JHl_RH8vM
http://www.youtube.com/user/Horsebow#p/u/5/ralvcO6bAoE
http://www.youtube.com/user/Horsebow#p/u/2/TYl6CcPv4ac
http://www.youtube.com/user/Horsebow#p/u/13/nlq32dJeKBU
http://www.youtube.com/user/Horsebow#p/u/0/TIrjD1lKmjo
Niste filmari foarte frumoase :). Distractie maxima bravo lor!

@Storm 3 degete sub e foarte posibil calare, daca tragi instictiv..... si nu duci lipsa de control. Tehnica cu inel e cea mai rapida forma de release traditionala..... dar nu este cea mai precisa din punctul meu de vedere. Daca vrei 4-5 fps in plus da e superioara, dar daca vrei precizie si control nu este.

Cea mai multa dexteritate si control ai cand tragi cu degetele goale, split fingers, 3 sub, doua degete, 4 degete am mai vazut...... Asa se tragea pe la noi, cu degetele goale din ce stiu eu.
Corzile naturale erau mai groase si mai moi decat astea moderne, si iti dadea voie sa tragi cu degetele goale mai usor. Un prieten dea meu cu degete ceva mai batatorite, a tras peste 60-70 de sageti cu arcurile mele si nu sa plans. Cand i-am dat tabu ma refuzat a zis ca mai bine trage cu degetele goale.....si Equusu are vreo 66#+ la 29" si tot a putut. Totu e in bataturi @-)

@Seraphyco Acuma imi dau eu seama de ce nu puteam sa stau la full draw...... ma dezechilibram putin trebuia sa folosesc mainile sa castig echilibru inapoi, pierdeam momentu bun de tras x( ....... daca as fi avut scaritele nu mai era o problema. Am auzit ca ar fi un loc cu sei de calarit si caii, nu prea departe.....am sa incerc si acolo. <):)
Show without showing what u know without knowing

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: horseback archery

Post by Sorin » 26 Apr 2011, 00:46

De ce ar fi tehnica cu un deget sub mai imprecisa decat 3 sub, sau 2 sub si unul deasupra?
De ce ai avea mai multa dexteritate eliberand in acelasi timp mai multe degete decat unul singur?
Argumente?

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: horseback archery

Post by Dediu00ro » 26 Apr 2011, 11:04

Este doar parerea mea si a altora,daca folosesti ceva metalic,plastic,etc..... Pierzi din controlul corzii dar castigi un release mai rapid , am mai discutat treaba asta cu niste recurvisti din SUA, care au experimentat cu tot felul de taburi/manusi cu plastic,metal,alt material care ar da viteza in plus la release.
Dar toti au ajuns la concluzia ca pierzi controlul corzii care e important pentru precizie, eu am facut un tab cu plastic pe deasupra....si se simtea viteza in plus la release dar si precizia sa dus.....Am mai discutat si cu alti arcasi care folosesc inel, si mi-au zis ca ar trage mai bine cu tabu/manusa ca precizie dar e mai fun inelu, si cam au dreptate e destul de fun sa tragi cu inelu.
Oricand cand ai un tab/inel/manusa pierzi ceva timp apucand coarda.....si inelu sau tabu cate o data trebuie asezat bine inainte de tragere...... manusa scade din dexteritate.....eu asa cred cu degetele goale in afara de putina durere nu ai nici un dezavantaj. Si gandestete ca ar trebuii sa ai inel si la dreapta si la stanga, daca vrei sa acoperi 360 de grade in jurul tau cu arcu de pe cal. Cam atata am de zis de tehnica 1 deget sub, mai este varianta cu inelu de piele care din auzite e foarte bun, ai si control....dar pierzi viteza in plus.......
Am vazut pe cineva un Turc care tragea super precis cu inel. Dar folosea un draw pana la obraz asemanator cu stilurile de tras instinctive mai noi. Si pe altcineva care tragea foarte precis folosea un D loop mai lung si arma sageata pana la obraz. Deci e foarte discutabila precizia inelului, cred ca mai imi fac unu..... da bun de data asta si ma conving singur.
Show without showing what u know without knowing

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: horseback archery

Post by Sorin » 27 Apr 2011, 21:04

Inelul de piele e evident mai lent dar mai precis, iar cel din material dur e mai rapid, dar mai imprecis. La fel ca si la tab-uri. Aici vad ca suntem de acord. Si mai sunt de acord si cu faptul ca cel mai bine e sa tragi fara protectii, daca rezista mana. Oricum nu ai nevoie sa tragi mai mult de 50 de sageti pe zi.

Partea cu 360 de grade se extine si la tab-uri, manusi etc. si revenind la ideea de mai sus, tot mai bine e fara.

"Am vazut pe cineva un Turc care tragea super precis cu inel. "
Arcurile turcesti erau extrem de scurte, undeva intre 42-48" si aveau o intindere scurta, maxim 28-29", motiv pentru care se tragea pana la barbie. Arcurile putin mai lungi, cu reflex in maner, cum sunt cele persane sau coreene, merg armate 32" sau mai mult.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: horseback archery

Post by Dediu00ro » 20 Jun 2011, 19:29

http://www.youtube.com/watch?v=0clVboIgloc
http://www.youtube.com/watch?v=QpM3V6YxDfQ
Putin tras din caruta a fost super fun. Yeeeeeeeeeeehaaaaaaaaaaaaaaa
Show without showing what u know without knowing

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: horseback archery

Post by liviu » 20 Jun 2011, 22:26

Ar fi tare o combinatie intre ciclism si tir cu arcul, sau si mai fain intre motociclism (motociclete cu si fara atas; in cazul celor cu atas trage, evident, doar pasagerul) si tir cu arcul. Eventual o proba de saritura cu motocicleta, iar motociclistul sa trebuiasca sa nimereasca o tinta mobila in timpul sariturii (saritura care sa fie punctata doar daca are minimum x metri) >:)

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: horseback archery

Post by Dediu00ro » 20 Jun 2011, 22:41

Eventual o proba de saritura cu motocicleta, iar motociclistul sa trebuiasca sa nimereasca o tinta mobila in timpul sariturii (saritura care sa fie punctata doar daca are minimum x metri)
=))

In trecut aveau sporturi mai extreme de atata, se duceau cu caruta mica arcas si carutas langa inamic trageau 2-3 sageti din mers si dupa asta fugeau in timp ce aia vroiau sa ii omoare si cine reusea asta de cele mai multe ori era smecher tare in cartier.
Si daca stai si daca te gandesti putin mai faceau si off road ca pe campu de lupta nu aveau drumuri, si pe vremea aia foloseau roti de lemn, brrrrrr cred ca sar si dintii din gura de la trepidatii :)) =)) . Asa da traditionalist!
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: horseback archery

Post by Dediu00ro » 19 Jul 2011, 19:41

Image
In cautarea informatiilor despre arcurile indiene si a osage'ului am gasit poza asta foarte interesanta din 1890 omul din poza tine haturile calului in dinti si in mana cu arcu 2 sageti cu broadhead si una pregatita in arc. Foarte interesant deoarece daca tii haturile in dinti ai putea sa controlezi calul si acelas timp sa tragi cu arcu.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: horseback archery

Post by Dediu00ro » 24 Jul 2011, 15:28

Intrebare pentru @seraphyco in stilul Kassai se antreneaza tragerea din ambele maini de pe cal?, adica in caz ca tinta este in dreapta arcasului dar tragatorul are arcul in mana stanga el schimba mana in care tine arcul? Sau intoarce calul pentru a putea trage asupra tintei?
Am vazut ca de la sol sportivii schimbau mana in care tineau arcul si faceau exercitii de tragere ambidextra, dar pe cal nu am vazut..... poate nu mam uiat eu destul.
Pe campul de lupta antic foarte probabil ai fi avut tinte si in stanga si in dreapta, si daca esti un arcas dreptaci ai putea sa ataci 180-200 de grade in partea stanga dar in dreapta nu prea ai cam avea cum.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply