horseback archery

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: horseback archery

Post by Sorin » 19 Apr 2011, 16:37

Bun, deci se antreneaza cu un echipament usor, si cand vine lupta trec la echipamentul de lupta, ca la box. (bine, la box e invers cu greu si usor, dar ideea e aceeasi). La box spui ca te antrenezi ore in sir cu echipament adecvat ca sa nu te accidentezi. E extrem de logic si adevarat. Dar la fel de adevarat e ca ai si antrenamente, evident mai scurte, cu echipamentul de concurs. Sa nu imi spui acum ca nu te antrenezi niciodata cu manusile si casca din concurs.

Bun, acum ca am lamurit cum e cu boxul, sa trecem la arcuri. Te antrenezi cu 35#, tragi 2-300 de sageti pe zi, lucrezi la tehnica, la viteza, la ce vrei tu. Perfect de acord. Dar apoi, ca si in box, mai tragi si cateva sageti cu arcul de concurs. Si la concurs tragi tot cu echipamentul de concurs. Diferenta (fata de box) la scoala asta e ca echipamentul de concurs si cel de antrenament e identic. La antrenament se trag 200-300-500 de sageti pe zi, la concurs se trag 40-50 de sageti. Arata-mi si mie unul de la scoala asta care schimba arcul cand vine concursul.

Nu am facut misto de arcul de 35#, am spus doar ca nu era utilizat ca arma in lupta. Daca tu prin asta intelegi misto, inseamna ca ai un simt al umorului mai aparte. Misto ar fi fost daca spuneam ca e prastie, petarda, etc., ceea ce nu am spus, si nu am sa spun.

Opinia mea: scoala Kassai e foarte buna pentru a invata sa tragi cu arcul calare si foarte proasta pentru a invata sa tragi cu arcul(daca stii sa tragi cu arcul, si vrei sa inveti sa tragi calare o OK, dar daca nu stii sa tragi cu arcul si vrei sa inveti aici, atunci e jale). Nu are nimic de a face cu adevarul istoric, oricat s-ar stradui el si fanii lui sa demonstreze contrariul. In rest, ca sport, e o activitate foarte placuta, interesanta, distractiva etc.

Nu mai compara cu vanatoarea cu lupta ca nu are nici o legatura. Kassai nu se lauda ca asa mergeau hunii la vanatoare, ci ca asa mergeau la razboi. Eu nu am zis nimic de vanatoare - da stiu, cu 35# poti sa dobori un elan, perfect de acord, dar cu ce ma ajuta asta cand ma lupt contra oamenilor?

In ceea ce priveste cavaleria grea, tu, arcas calare fiind, te apropii de ei si le dai cu ceva in cap!??! Foarte interesanta tactica. Raspunde strict la subiect. Ce faci daca esti arcas calare si lupti impotriva cavaleriei grele. Fugi? Ce faci daca te prind la colt si nu ai unde sa fugi? In ce tragi, in cal sau in calaret, unde stii sigur ca sagetile nu penetreaza armura? Poate gasesti pe youtube un film, ca asta de mai jos, si ne arati si noua.

In rest nu mai raspund la nimic, pentru ca nu am cu cine discuta. Tu nu esti capabil sa raspunzi la o intrebare. De cand o citesti si pana o termini uiti la ce trebuia sa raspunzi. Exemplu tipic:

Intrebare:
Daca maine te-ai duce la razboi, calare evident, ai alege un arc de 35# sau unul de 70#?
Raspuns:
Si eu daca ar fi legal sa plec la vanatoare as alege un arc de 40-45 de livre, din cauza ca as trage mult mai precis decat cu arcul de 62 de livre cu care as putea sa ranesc animalu, in loc trag perfect unde trebuie.
Prin afirmatia de mai sus spui ca tragi mult mai precis cu arcul de 40# fata de cel de 60#. Oare asta nu e o problema de tehnica? ia antreneaza-te tu cu cel de 60#, si dupa ce tragi precis cu ala, incearca iar cu 40#. Abia atunci cand precizia nu difera semnificativ, poti sa spui ca ai o tehnica buna. Nu cred ca 60# e prea tare pentru tine. Mai degraba un 90# ar fi potrivit pentru tine, avand in vedere ca ridici greutati de 150-180Kg. Ia trage tu trei luni cu 90# si apoi intoarce-te la 35#. Cu care arc pleci la lupta? Da-mi raspunsul peste 3 luni, nu acum. Repet, la lupta nu la vanatoare, ca elanul ala nu stie sa traga cu arcul in tine si nici sa-ti infiga sulita intre ochi.

MODERATOR
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: horseback archery

Post by MODERATOR » 19 Apr 2011, 18:18

Domnilor , subiectul este de interes si trezeste polemici am rugamintea si pretentia sa pastrati acest topic curat si nivelul discutiei civilizat , orice offtopic va fi indepartat orice afront va fi sanctionat , divergenta de opinii presupune dialog , dialogul este bun , cata vreme ne respectam si ne purtam frumos.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: horseback archery

Post by Dediu00ro » 20 Apr 2011, 06:56

Storm nu ai facut mistouri de forumul asta de arcurile de 20-40 de livre, dar eu un fost membru al forumului celalalt stiu ce ai scris si pe acolo. Si mai stiu ca ai spus ca:

http://video.google.com/videoplay?docid ... 9338170105

http://video.google.com/videoplay?docid ... 7471&hl=de#

Imi pare rau sa spun asta, dar oamenii astia nu ar trebui lasati cu arcul pe cal pana nu invata sa traga cu arcul. Orice antrenor de tir cu arcul va spune acelasi lucru.

Antrenamentele astea mi se par absolut penibile. Incalca orice regula a sportului ca sa nu mai zic de arta martiala. In orice arta martiala se pune accent pe calitate, pe precizia executiei si forma perfecta. Nu o sa spuna nici un antrenor de arte martiale ca nu conteaza cum lovesti, atata timp cat dai 10 lovituri pe secunda. Niciodata! Poate la box sa fie altfel, dar de la o arta martiala se asteapta altceva.

Asta ai spus tu. Ca sa inteleaga si lumea despre ce vorbesc eu.

Si ai mai zis de arcurile de 40 livre ca se fac de ras cu ele bla bla. POATE OI FI INTELES EU GRESIT, DAR NU CRED.
De ce nu ti-am raspuns la intrebarea,una la mana am ales sa nu iti raspund ,nu ca nu am vazut ce ai scris, o tehnica folosita de cateva ori si de tine, care ar fi alegerea mea pentru a pleca la razboi calare? Pai e simplu eu stiu ca nu voi pleca la lupta pe cal si cu arcu in mana. Dar haide totusi sa consideram ca mai exista asa ceva, eu as pleca la lupta pe cal cu arcu in mana, cu un arc care are destula putere incat sa doboare un om, si care e destul de slab incat sa fiu si precis cu el, avand in vedere ca daca iau arcu de 130-140# tot nu pot sa il fac praf pe ala in armura grea, decat daca trag unde trebuie.

Dar haide totusi sa gandim in asamblu sportul asta, asa cum luptele libere nu mai sunt cum erau o data.....cu lupte pana la moarte ca in antichitate, asa cum nu mai avem lupte cu gladiatori in arena, nici tir cu arcul calare cum era o data pe timpuri nu putem sa avem. Din motivele moralitatii si a standardelor in care traim, corect si corect ar fi sa te antrenezi si dupa asta sa te bati cu cineva, tragand cu arcu calare dar sau dus timpurile astea.

Acuma avem variante a sporturilor aceastea mult mai pasnice, care valorifica performanta unui sportiv nu realitatea istorica/brutalitea istorica. Adica in loc de lupte libere cum era o data avem MMA(arte martiale mixte), in loc de lupte cu gladiatori avem kempo/scrima/kali/chiar si lupte intre oameni cu sabii de lemn. De ce nu spunem si de aia ca sunt niste oameni care nu respecta linia istorica? Si la tiru cu arcu mai avem vanatoarea mai reala asa, de asta m-am referit la ea ...... dupa asta tirul olimpic care daca stai si te gandesti , e mai ineficient ca stilul lui kassai. Culmea ca aia care se carabaneau cu sabiile cu armuri grele pe eii, sunt considerati nebuni si de hai sa radem de eii. Desi ei sunt foarte corecti in abordarea istorica, a unui duel intre doi oameni in armura grea. Asa cum si daca ar face astia un duel cu arcurile de pe cal cum faceau hunii, a doua zii stirile.... participantii parnaie si toata lumea o sa zica astia sunt dusi tareeeeeeeee.

Deci stilul kassai este un stil de sport modernizat, care seamana cu ce faceau hunii dar nu e o copie perfecta.

Storm vreau sa iti spun ca este o mare diferenta intre a trage cu un arc de sa spunem 50 de livre, punct ochit punct lovit. Si a intinde un arc de 100 de livre la full draw dar a nimeri punctu ales din vreo 6-7 sageti. Daca tu vrei sa imi spui mie ca poti avea aceias precizie cu un arc de 75#, la o distanta de sa zicem 40 de metri, cum ai avea cu un arc de 30-40 de livre. Chiar nu am ce sa iti spun........ asta cred eu... ca un arc de 90 de livre sau chiar mai mult.... vreo 130-140 cred ca e maximu la mine, il intind la full draw dar doar dau o directie la sagetile alea, nu pot sa aleg punctul lovit si chiar sa il lovesc. Trebuie sa ai o forta extrem de mare sa controlezi nu sa tragi,de o bestie de arc de 100 de livre. Ca in reclama aia "power is nothing with out control".

Te rog sa opresti fazele, ia trage tu nush cat cum vreau eu...... Ca asa iti spun si eu tie, ia urcate tu pe cal cu tolba, si ai sa vezi ca se misca tare lucrurile prin tolba aia, si devine extrem de lent o incarcare cam vreo 6 secunde asa.... asta din viteza mica. Si ca daca ai sagetile in mana ai un control asupra lor, si poti sa le manevrezi cum vrei. Bine asta sper sa vezi si tu cand te sui pe cal, sunt sigur ca merge facuta o tolba mai speciala, care nu se misca deloc.

Si da este o chestie de tehnica daca eu pot sa trag un punctaj de sa zicem 400 de puncte din 60 de sageti pe tinta de 40cm la 18 m cu arcu de 62#, si cu un arc de 45# trag peste 400 atunci e clar. Sunt un om care nu stapaneste complet 100% arcul de 62# si la o distanta de 80 de metri se simte. Probabil de asta alti arcasi care au o precizie fenomenala, aleg sa traga cu arcuri pana in 45, desi ar putea sa traga cu arcuri mai tari.

Am formulat asa chestia cu boxu/k1 ca sa intelegi ca intre antrenament, si lupta reala sunt niste diferente. Si ca sa ai un punct de comparare intre doua arte martiale, care nu mai sunt cum erau o data.
Show without showing what u know without knowing

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: horseback archery

Post by Sorin » 20 Apr 2011, 09:51

Despre ceea ce am spus pe forumul celalalt, nu imi retrag parerea. Nu imi place deloc cum se trage in antrenamentele alea. Du-te tu la intalnirea de 1 mai de la Mures si o savezi arcasi mai buni decat in filmele astea. Apoi intreaba-i daca se simt pregatiti sa traga cu arcul de pe cal.

Si da, am spus ca ei se fac de ras cu arcurile de 40#. Nu ca am ceva cu arcurile astea, sunt potrivite pentru anumite persoane, dar un om care trage cu arcul de 20 de ani, si ajunge la titlul de maestru, ar trebui sa arate ca e un maestru folosind un arc potrivit pentru un barbat de statura lui. Cel putin asa vad eu lucrurile. Am inteles ca e accidentat. Bun, pe Kassai il inteleg atunci. Dar nu ii inteleg afirmatia lui si a celorlalti antrenori ca "arcurile de 40# sunt considerate tari pentru trasul calare".
Storm vreau sa iti spun ca este o mare diferenta intre a trage cu un arc de sa spunem 50 de livre, punct ochit punct lovit. Si a intinde un arc de 100 de livre la full draw dar a nimeri punctu ales din vreo 6-7 sageti
Da, evident! Dar tocmai aici e partea frumoasa a arcului. Sa poti face asta cu arcul de 100! Mie unul imi plac provocarile, si sunt convins ca nu sunt singurul de aici. Nu vreau sa ajung sa nimeresc aspirina de la 18m cu arcul de 35# si sa ma opresc acolo. Vreau sa ajung mai departe, sa pot trage cu un arc mai "naravas", pe care sa il pot controla. De ce face lumea sporturi extreme? Tocmai pentru ca ne place sa controlam lucruri greu de controlat, si cu cat e mai greu, cu atat e mai mare placerea.
Ca asa iti spun si eu tie, ia urcate tu pe cal cu tolba, si ai sa vezi ca se misca tare lucrurile prin tolba aia, si devine extrem de lent o incarcare cam vreo 6 secunde asa....
Am mai aratat filmul asta de 2-3 ori. Se poate trage foarte repede si din tolba:
Cam atat am avut de spus...

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: horseback archery

Post by Sorin » 20 Apr 2011, 13:02

nu vreau sa tin partea nimanui (mai ales lui Sorin din Buc.)
:d Nici eu nu vreau sa-ti tin partea, in general; dar recunosc ca imi place ca tragi cu arcuri tari, fara fereastra, si instinctiv. Sper sa virusezi cati mai multi cu combinatia asta. In ceea ce ai spus mai sus, 100% de acord.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: horseback archery

Post by Dediu00ro » 20 Apr 2011, 14:08

Si mie imi plac arcurile tari :X din motivele mentionate de maestro , dar asa cand sunt odihnit si ma duc sa trag linistit vreo 200 de sageti, nu dupa alergari si alte lucruri care o sa consume benzina. Atunci poate o sa imi placa un arc mai lejer asa de 40 de livre. Mai ales pe cal, unde tehnica de tragere se schimba dramatic fata de cea de pe jos.
Show without showing what u know without knowing

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: horseback archery

Post by Sorin » 20 Apr 2011, 15:01

Mai ales pe cal, unde tehnica de tragere se schimba dramatic fata de cea de pe jos.
Tot nu inteleg...De ce se schimba tehnica dramatic cand tragi de pe cal? Ce anume schimbi de e asa de diferit incat nu mai poti trage cu arcul cu care tragi de pe jos?

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: horseback archery

Post by Dediu00ro » 20 Apr 2011, 15:45

A explicat si seraphyco in alt post, dar pentru mine care de obicei trag gap de pe jos. Nu pot sa mai tintesc mai deloc, din motivele logice, miscarea , topaiala, pozitia corpului. Este necesare o tehnica instinctiva, dar si un release de genu "snap shooting" cand esti pe cal si se misca, nu ai sa poti sa mentii un punct de ancorare 2 secunde sau chiar o secunda..... ai intins ai tras, dar trebuie sa o faci in asa fel incat, sa tragi in timp ce esti intr-o pozitie buna de tras si pentru asta trebuie sa ai un simt care un arcas pedestru nu il are. Fara sea.... eu cam asta am experimentat. Cu sea de calarit este posibil sa fie mai usor sa mentii echilibru etc. Nu cunosc si nici nu am vazut vreo sea de calarit pe la detinatorii de cai din jurul Galatiului.

Oricum concluzia mea personala ca una este sa calaresti, alta este sa tragi cu arcu de pe jos. Si total altceva sa le combini, si ai sa inveti asa ceva numai cu antrenament pe cal cu arcu in mana tragand sageti cu miile, asemantor tehnicii instinctive care necesita foarte multa practica.
Daca inveti sa tragi cu arcu de pe jos, fara anumite antrenamente specifice trasului calare, nu ai sa reusesti sa aplici succesiv cunoasterea pe care o ai ca arcas pedestru pe cal. Dar o sa te ajute fata de cineva care nu are experienta deloc.
Eu ma pun acuma sa fac sageti, o zii misto in continuare. Eu cred ca ai putea sa te sui pe un cal destul de usor, cauti si tu detinatori de caii si dai acolo de o bere...... si te plimbi putin cu calul.....daca spui de trasu cu arcu de pe el e mai complicata treaba.
Show without showing what u know without knowing

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: horseback archery

Post by Sorin » 20 Apr 2011, 17:29

Uite ca incet incet revenim la subiectul topicului, lucru care presupun ca ii face fericiti si pe moderatori <):)

Trasul cu arcul de pe jos implica si trageri din miscare, fie din mers sau alergare, implica si trageri din pozitii incomode, in unghiuri dificile sau stand pe un genunchi sau stand pe scaun, nu doar din pozitie de drepti.
"...sa tragi in timp ce esti intr-o pozitie buna de tras si pentru asta trebuie sa ai un simt care un arcas pedestru nu il are"
Un arcas pedestru care trage din alergare are cam aceleasi probleme. Avand in vedere ca esti din Galati si ai Dunarea aproape, un mod foarte bun de antrenament e sa tragi din barca.

Da, tehinca instinctiva este necesara aici, la fel cum e necesara cand arcasul trage din miscare sau la tinte in miscare. In concluzie, s-ar putea spune ca tehnica tragerii de pe cal se schimba dramatic, dar nu din cauza ca se trage calare, ci din cauza schimbarii tehnicii, de la gap, string walking, sistem de ochire la instinctiv. Adaugand a doua schimbare, cea cu tragerile din miscare, face sa para trasul cu arcul de pe cal complet diferit. Asta e motivul pentru care am afirmat de nenumarate ori ca tehnica arcasului pedestru trebuie sa fie complet desavarsita, si e evident ca nu ma refeream doar la precizia din pozitie de drepti.

In ceea ce priveste pauza la full draw te contrazic. Am vazut multi arcasi calare tinand arcul la full draw destul de mult. Chiar si seraphyco in filmuletele de mai sus, tine arcul la full peste o secunda la o tragere. Mentinerea punctului de ancorare insa este intr-adevar dificila, motiv pentru care un release rapid e de dorit. Totusi, e de preferat ca in arsenalul arcasului sa existe si release-ul dupa o pauza de 1-2 secunde.

Poate dupa ce vei trage de pe cal si vei compara tehnica cu 3 degete si cea cu inel, vei observa ca tehnica cu inel e net superioara calare, in primul rand pentru ca iti permite o pozitie mult mai stabila si mai sigura a sagetii in coarda si pe manerul arcului. Tehnica "split fingers" iti permite un oarecare control al sagetii, dar nu garanteaza o priza stabila, in special contactul dintre sageata si maner, motiv pentru care ai mult mai multa nevoie de acel "snap release". Tehnici de genul 3 degete sub sau stringwalking sunt aproape imposibile calare.

In ceea ce priveste saua, recunosc ca nu ma pricep. Poate ne ajuta seraphyco cu ceva detalii despre stabilitatea in sa, diverse modele de sei si in ce masura te ajuta sau te impiedica sa faci anumite miscari.

seraphyco
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: horseback archery

Post by seraphyco » 23 Apr 2011, 00:21

Pentru tir cu arcul calare,cele mai bune sei sunt cele de tip mongol sau cele folosite de huni.Principalul avantaj consta in arcadele fata si spate care sunt foarte ridicate si ofera siguranta in cazul unei miscari neasteptate a calului.Toate loviturile de pe cal cu orice arma,fie ea arc,sabie,sulita,etc se dau din pozitia in scarite,adica sezutul nu atinge seaua.Motivul este unul simplu si pe care l-am explicat in alte interventii,si anume stabilitatea.

Post Reply