Sageti

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
radudobrec
Membru al forumului
Membru al forumului
Sageti

Post by radudobrec » 29 Dec 2010, 20:45

Salut,

Sunt nou pe forum si incepator in domeniul tirului cu arcul. De cam 2 saptamani am un arc compund, CO 001 (Poelang). Am inteles ca nu este bun mai de nimic, cel putin unii baieti de pe alt forum au vorbit numai de rau de el.... Asta e, a fost un cadou si nu am putut sa-l returnez. Voi ce parere aveti despre Poelang?
Lasand la o parte asta, eram curios de un lucru. De ce nu se folosesc sageti de lemn pentru arcurile compound ? Sau de ce nu se recomanda?

Multumesc, o seara buna !

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Sageti

Post by Mugurbb » 30 Dec 2010, 09:14

Salut radudobrec,

Arcul Poelang CO 001 este pentru agrement asa cum spune Maestro. Poelang e o firma taiwaneza care produce arcuri ieftine, similare celor produse cu zeci de ani mai devreme, de firmele vestice consacrate. Adica sunt mai grele, lente, zgomotoase. Vestea buna este ca daca este reglat corect si accesorizat corespunzator (suport de sageata, sistem de ochire, stabilizator etc.) se comporta multumitor. Nu va ajunge la performantele unui arc de 700-1500 euro, dar nu este asta destinatia arcului.

Sagetile de lemn nu sunt recomandate la compound datorita puterii arcului care le poate rupe si provoaca raniri urate. Iti recomand la inceput sageti de fibra de sticla care sunt mai ieftine (dar si mai grele). Ulterior poti sa treci la sageti de carbon (care si ele trebuie verificate dupa fiecare tragere sa nu fie fisurate). E celebra deja fotografia asta: http://media.photobucket.com/image/arro ... /arrow.jpg cu rana provocata de ruperea unei sageti.

Iti doresc sa-l folosesti sanatos.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

radudobrec
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sageti

Post by radudobrec » 30 Dec 2010, 12:54

Salut,

Multumesc de raspunsuri si de urari. Am sa caut pe aici pe forum de unde sa-mi cumpar sageti de fibra de sticla ( presupun ca pe undeva scrie). Daca nu, poate gasesc pe internet. Ce grosime ar trebui sa aiba sageata? Exista un tabel , ceva gen pt 45lbs- diametru de 10 mm... etc....
Mugurbb imi poti da cateva indicatii despre ce ar trebui sa-i fac ca sa-l reglez? Ca nu am nici cea mai mica idee. http://www.arcuri-sageti.ro/product/sta ... -4-5-inch/ este bun ca stabilizator ? Sprijin sageata am unul de plastic, il las pentru inceput pe asta, cand o sa avansez, am sa iau si accesorii mai de calitate. http://www.arcuri-sageti.ro/product/spr ... -magnetic/ . Modelul acesta e bun ?
L-am testat cat am fost la tara, este puternic, dar intradevar cam zgomotos si vibreaza ( nu foarte rau ). Precizie destul de bunicica. In principiu multumit.

Va multumesc, o zi buna !

Rog administratorii sa nu considere ca reclama link-urile respective.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Sageti

Post by Mugurbb » 31 Dec 2010, 13:22

In primul rand: NICIODATA sa nu incorzi arcul si sa eliberezi coarda FARA SAGEATA! Poti distruge arcul si te poti rani.

In al doilea rand: nu te grabi sa achizitionezi accesorii fara sa te informezi inainte.

In al treilea rand: cat de bine stii engleza? Asta pentru ca toate informatiile despre reglarea unui arc le vei gasi in engleza. Sigur sunt si in franceza, germana sau italiana... Uite aici inceputul: http://www.huntersfriend.com/bowselection.htm

Ideea cu arcul reglat corect incepe cu alegerea arcului care sa se potriveasca cu lungimea TA de intindere a corzii si cu forta care ti se potriveste TIE. Amandoua (lungimea de intindere si forta arcului) se pot regla, dar in anumite limite.

Din moment ce ai primit arcul va trebui sa incerci sa te descurci cu el. Sau daca crezi ca ti se potriveste acest sport, sa-ti iei altul. In cazul ideal al tarilor mai evoluate **== , ai avea posibilitatea sa intri intr-un magazin de arcuri si sa incerci mai multe modele...

Iti propun ca urmatoarele discutii despre reglarea arcului tau sa le purtam prin mesaje private sau email. Asta pentru a evita reclama unor produse si pentru ca forumul are ca subiect constructia si tirul cu arcuri traditionale.

Numai bine si An Nou Fericit!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

radudobrec
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sageti

Post by radudobrec » 02 Jan 2011, 16:17

Ok, am inteles, vom comunica pe prv. La multi ani ! :D/

radudobrec
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Sageti

Post by radudobrec » 06 Jan 2011, 11:12

Diametru de 5.5mm este prea mic petru un arc compound ?

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Sageti

Post by Mugurbb » 06 Jan 2011, 22:22

Eu cred ca, daca spinul sagetii e ales corect, nu conteaza prea mult grosimea sagetii. O sageata subtire e mai putin afectata de vant din lateral la tragerile la distante mari.
La competitii indoor se folosesc sageti groase (de peste 8 mm) pentru a avea sanse mai mari sa atinga cercurile dintre culorile tintei si astfel de a puncta mai mult ;)
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Dorin
Vizitator
Vizitator
Posts:1
Joined:24 Nov 2014, 10:56
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:47

Re: Sageti

Post by Dorin » 24 Nov 2015, 12:24

Mugurbb wrote:Salut radudobrec,

Arcul Poelang CO 001 este pentru agrement asa cum spune Maestro. Poelang e o firma taiwaneza care produce arcuri ieftine, similare celor produse cu zeci de ani mai devreme, de firmele vestice consacrate. Adica sunt mai grele, lente, zgomotoase. Vestea buna este ca daca este reglat corect si accesorizat corespunzator (suport de sageata, sistem de ochire, stabilizator etc.) se comporta multumitor. Nu va ajunge la performantele unui arc de 700-1500 euro, dar nu este asta destinatia arcului.

Sagetile de lemn nu sunt recomandate la compound datorita puterii arcului care le poate rupe si provoaca raniri urate. Iti recomand la inceput sageti de fibra de sticla care sunt mai ieftine (dar si mai grele). Ulterior poti sa treci la sageti de carbon (care si ele trebuie verificate dupa fiecare tragere sa nu fie fisurate). E celebra deja fotografia asta: http://media.photobucket.com/image/arro ... /arrow.jpg cu rana provocata de ruperea unei sageti.

Iti doresc sa-l folosesti sanatos.
Am si eu un arc PoeLang co001 si intr-adevar , dotat cu sistem de ochire cu peep sight , sprijin de sageata mecanic ( mechanical release ) se comporta BINE !

Post Reply