Ceva sfaturi...va rog frumos!

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
User avatar
sabaualek
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:26
Joined:29 Mar 2010, 20:57
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:20
Contact:
Re: Ceva sfaturi...va rog frumos!

Post by sabaualek » 26 Jan 2011, 17:17

la arcurile cu lemn laminat cate fasii suprapuse poti sa pui? adica am vazut ca se gasesc si de 1,2 mm si atunci poti pune mai multe pana la 7 fara sa sari peste gorsimea de 1mm la varf. Dar ce se intampla daca pui mai multe fasii?

bobo32
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ceva sfaturi...va rog frumos!

Post by bobo32 » 26 Jan 2011, 23:02

am 13 ani si as vre sami cumpar un arc ce zice de ista http://www.bowhunter.ro/shop/?p=product ... Arc-Indian va rog ajutatima sunt inca incepator

Shaxpeer
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ceva sfaturi...va rog frumos!

Post by Shaxpeer » 20 Mar 2011, 01:20

Am şi eu o întrebare: m-am apucat să fac un arc indian, (din salcâm), si nu prea găsesc idei, cum să fac curbura de la capete. Nu am atelier specializat, deci, s-o curbez la abur, ar fi prea complicat (de fapt, aproape imposibil, să pun apă la fiert pe aragaz, şi să ţin acolo arcul nu ştiu câte ore, nu m-ar lăsa nevasta.
Deci, vreau sfaturi.
Nu întrebări, că de ce vreau să fac neapărat arc indian, sau altele,care nu prea au tangenţă cu întrebarea pusă... Doar răspuns la ceea ce am întrebat.
Scuze pentru finalul cam dur, dar am văzut aici nişte răspunsuri la întrebările puse, care n-aveau nimic de-a face cu problema pusă.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Ceva sfaturi...va rog frumos!

Post by florinarnaut » 21 Mar 2011, 21:41

Salut,
Fa un arc pur si simplu! incepe cu inceputul...apoi poti incerca diverse forme care crezi ca ti se potrivesc.
Primul arc trebuie sa indeplinesca o singura conditie, sa fie functional! Daca reusesti acest lucru(sau nu)se chiama ca ai deja experienta..
Daca nu te descurci postezi niste poze cu lucrurile la care te-ai inpotmolit si se rezolva!

Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply