posibil material pt arc

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
vipera323
Membru al forumului
Membru al forumului
posibil material pt arc

Post by vipera323 » 03 Feb 2011, 21:46

salut,
a incercat cineva de aici sa faca un arc din pvc? Nici eu, dar am vazut din intamplare acest video clip pe youtube : 60lb pvc bow for less then 10 $, am sa incerc sa-mi fac unul, pana atunci dativa si voi astia cu experienta parerea :)

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: posibil material pt arc

Post by morometeb » 04 Feb 2011, 16:13

http://www.youtube.com/watch?v=3zyV8tZGJtE
Presupun ca asta e link-ul. Daca nu e asta, ajuta-ne. In orice caz, fara sa fiu tendentios, asta poate fi o solutie pt situatia in care trecem de apocalipsa, si pe pamant raman doar materialele care nu se descompun, cum ar fi pungile de plastic si dozele de Burger. Mi se pare ca as fi privat de placerea de a mesteri ceva, eventual de placerea de a si reusi ceva. Casa nu mai spun de trasul sagetilor: mi se pare ca e un chin pt arcasul din film sa traga. Poate din cauza tariei exagerate. Repet, nu vreau sa provoc nimic si pe nimeni.
Cele bune!
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: posibil material pt arc

Post by florinarnaut » 04 Feb 2011, 20:24

vipera323 wrote: 60lb pvc bow for less then 10 $,
Cred ca este un experiment sau o demonstratie ca se poate face un arc de 60 lbs din pvc cu costuri minime si nimic mai mult!
Performanta unui arc nu consta numai in cat de multe kg/f are , si gata, am rezolvat problema(se pare ca 60 lbs a captat toata atentia din filmul respectiv)
Sant mai multe criterii care pot face diferenta intre un arc bun si unul mai putin bun.Unul dintre ele ar fi : cat e de rapid , pvc-ul nu-mi inspira incredere in acest sens..
Garantat viteza cu care este trimisa sageata din arcul pvc este net inferioara cu viteza aceleiasi sageti trimisa de un recurve laminat de aceias forta,adica 60 lbs.
Totusi dupa cum se vede constructorului i-a dat satisfactie construirea acestui arc , asa ca cine vrea poate sa incerce :)
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: posibil material pt arc

Post by Pisic » 05 Feb 2011, 02:11

nu vi se pare ironic faptu ca ala are in atelier fierastraul si sculele alea de mii de dolari,si el face un arc dintr-o teava de pvc? :))

o fi avand el 60 de livre,da viteza e cam mica,oricum,nu poti vorbi de performante cu un arc ca si asta...
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: posibil material pt arc

Post by domide » 06 Feb 2011, 13:51

Daca ati observat, inima tot din lemn este... :d, si pentru cine este curios sa experimenteze, cu tevile din PVC din Romania nu are nicio sansa, doar daca mai gaseste tevi pentru apa rece folosite inainte de 1980... cele de acum nu sunt maleabile.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply