s.o.s

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:
Re: s.o.s

Post by Neacsu Ionut » 14 Feb 2011, 20:51

eu zic sa nu-l intinzi mai mult de 68cm....acum mai vedem...daca tillerul iese bun....
oricum, pana nu mai detensionezi bratele ca sa scapi de hingeul ala, nu-l intinde mai mult ca in poza...cred ca ar trebui sa il intinzi chiar mai putin...si sa il tii cat mai putin intins...2-3 secunde...faci repede semn cu creionul unde mai trebuie luat...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: s.o.s

Post by liviu » 16 Feb 2011, 00:13

Salut!
Ionut, ma uitam la linia subtire (verde) cea din dreapta... as zice ca acolo merge sa nu mai ia deloc (daca ia in rest unde-i cu verde)? E posibil ca pur si simplu ochii sa ma insele. Sau hinge-ul o fi prea pronuntat, si de-aia ar trebui si acolo luat? Oricum, daca arcul nu-i calit pe burta ar putea fi intarit nitel doar in zona hinge-ului prin calire (suplimentar fata de ajustarile din zonele unde se curbeaza mai putin).

No, m-am bagat fara sa privesc mai pe indelete si in ansamblu, se creeaza un nou echilibru, trebuie luat putin-putin si acolo (linia verde subtire din dreapta). Acum, cat trebuie luat exact depinde de masura in care poate corecta prin calire doar in zona hinge-ului. Scuze ca m-am bagat ca musca-n lapte :-s .

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: s.o.s

Post by Neacsu Ionut » 16 Feb 2011, 02:12

de hinge-ul ala nu prea are sanse sa scape complet, si ca sa nu fie prea solicitat bratul din stanga as mai lua din dreptul....oricum, sa ia prima data de la mijloc, de langa maner....apoi mai vedem...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Post Reply