Longbow

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
BigWyzy
Membru al forumului
Membru al forumului
Longbow

Post by BigWyzy » 09 Mar 2011, 02:13

Salut baieti

Hmmm sa incep prin a spune ca am stricat vre-o 2 pari de salcam ca sa imi dau seama cum sta cu cioplitul lemnului pt un arc...dar nu conteaza mai am destui,plus ca am capatat si cva experienta,ca na omul din greseli invata... :d

Pt ca am prins o zi frumusica luni am plecat la padure dupa ceva lemn de alun(din cate am vazut e mai usurel de prelucrat pt incepatori ca mine asa :D),azi ca a fost soare afara am decojit lemnele,le-am crapat si le-am pus in podul cu fan la uscat,agatate de capriori cu o ata in pozitie verticala si aici vreau sa va intreb cum e mai bine sa stea,asa sau sa le leg de cva in vre-o pozitie?

asta a fost primul lucru pe ziua de azi...

pe urma am gasit o prajina de alun adusa de vre-o 2,3 ani de tata cica sa o faca o coada de lopata(asa zice el,dar eu am zis altceva >:) )
lemnul are cam 4 cm diametru la captul gros si 3 la cel subtire,l-am decojit si am cioplit pe burta sa il aduc la forma aceea de D...maine urmeaza sa il iau la rasper pe spate sa ii scot un inel cap coada dupa cum am citit pe aici
problema sta in felul urmator...
la capatul gros este cam stramb fata de axa centrala si as vrea sa stiu cum sa fac sa il indrept?
am vazut ca voi folositi heatgun pt lemn uscat ceea ce din pacate eu nu am...exista vre-o alta varianta?
asta ar fi una din probleme

maine o sa pun si niste poze cu lemnele de la uscat si cu craca de lucrez la ea ca am uitat camera la prietena x( si in seara asta am reusit sa o recuperez

PS:astept sfaturi si va multumesc anticipat

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Longbow

Post by Arthelad » 09 Mar 2011, 11:43

Nu ai nevoie la alun sa ii dai jos inel, lasa-l in pace.
Doar daca a fost decojit prost si i-ai f.t.t vreo portiune trebuie
capatul gros oricum trebe subtiat, asa ca poti sa-l subtiezi asa ca sa se alinieze ceva mai drept, dar daca deviatia nu e foarte mare nu e bai, pune o sfoara intre capete si uita-te sa fie cat de cat aliniata, daca deviatia e mica si e spre aceeasi parte peste tot nu e asa de grav.
Nu sunt cel mai competent in a da sfaturi, dar deja fazele astea de incepator le-am facut si eu de n ori, si cu alunul nu ai mari probleme.

Post Reply