Ajutor de inceput

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
kempes
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:8
Joined:08 Feb 2011, 11:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Ajutor de inceput

Post by kempes » 29 Mar 2011, 17:07

Salutare la toata lumea. Sunt incepator :( , si nu gasesc indrumare in Timisoara :( . Doresc sa achizitionez un arc traditional Kaya, dar nu am tinut nici o data un arc in mana. Daca mar ajuta cineva din Timisoara sa tin si eu un arc in mana, sa vad aproximativ ce forta am, si ce lungime ar trebui sa aibe sagetile. Multumesc anticipat, si respectele mele.

User avatar
edwaits
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:152
Joined:12 Sep 2007, 18:39
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35
Location:Timisoara

Re: Ajutor de inceput

Post by edwaits » 29 Mar 2011, 19:41

te ajut eu
kazuki tomokawa

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Ajutor de inceput

Post by Pisic » 29 Mar 2011, 19:49

din cate vad,kaya fac arcuri asiatice,sau nu?

la ce model te gandesti? daca esti incepator nu iti recomand un asiatic deoarece iti trebuie o tehnica de tragere mai diferita fata de un arc lung-la arcul lung tragi cu 3 degete iar la asiatic iti trebuie un inel pentru degetul gros,cu acel inel incorzi arcul-fara inel,cu 3 degete este mega incomod,degetele iti sunt presate tare datorita unghiului mic al corzii

daca vrei asiatic...ia un longbow :))
in legatura cu puterea-asta depinde de tine,daca esti "normal" (gen 170 centrimetri si mai mult de 50 de kile) un arc de 40 spre 50 de livre iti este bun,iar in functie de inaltime (si de lungimea bratelor-dar astea cam au o legatura intre ele) iti gasesti intinderea care iti trebuie,cel mai bine ii sa iei un arc si sa vezi,nu metrul,nici alte tehnici nu te ajuta mai mult ca o tragere pe "viu"

apropo...asculti cargo sau esti microbist?
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

kempes
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:8
Joined:08 Feb 2011, 11:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35

Re: Ajutor de inceput

Post by kempes » 29 Mar 2011, 21:55

edwaits wrote:te ajut eu


Multumesc de proptitudine :) . Este greu sa gasesti ajutor in zilele noastre, dar acest forum ajuta foarte mult. Cum asi putea sa iau legatura cu tine sa discutam si eventual sa ne intalnim intr-o zi ?

Multumesc inca o data.

kempes
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:8
Joined:08 Feb 2011, 11:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35

Re: Ajutor de inceput

Post by kempes » 29 Mar 2011, 22:09

Pisic wrote:din cate vad,kaya fac arcuri asiatice,sau nu?

la ce model te gandesti? daca esti incepator nu iti recomand un asiatic deoarece iti trebuie o tehnica de tragere mai diferita fata de un arc lung-la arcul lung tragi cu 3 degete iar la asiatic iti trebuie un inel pentru degetul gros,cu acel inel incorzi arcul-fara inel,cu 3 degete este mega incomod,degetele iti sunt presate tare datorita unghiului mic al corzii

daca vrei asiatic...ia un longbow :))
in legatura cu puterea-asta depinde de tine,daca esti "normal" (gen 170 centrimetri si mai mult de 50 de kile) un arc de 40 spre 50 de livre iti este bun,iar in functie de inaltime (si de lungimea bratelor-dar astea cam au o legatura intre ele) iti gasesti intinderea care iti trebuie,cel mai bine ii sa iei un arc si sa vezi,nu metrul,nici alte tehnici nu te ajuta mai mult ca o tragere pe "viu"

apropo...asculti cargo sau esti microbist?


Sunt doar microbist, dar si cargo mai ascult :)

Multumesc pentru recomandare , dar sincer sa fiu ma uit de 4 luni la arcuri , si parca tot kaya ma atrage:). Am auzit si eu ca ar fi greu la inceput cu un astfel de arc, dar cand sufletul se lipeste de ceva.... :') Eu nu sper in performante la inceput, dar am timp. Am 178, 92 kg :).

kempes
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:8
Joined:08 Feb 2011, 11:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:35

Re: Ajutor de inceput

Post by kempes » 31 Mar 2011, 16:53

Multumesc pentru sfat. Sambata sper sa tin si eu in mana un arc pentru prima oara ;) , si la sfarsitul lunii Aprilie sper ca voi avea si eu un ARC ;;) .

Multumesc inca o data si tinem legatura. ^:)^

Post Reply