Ajutor!

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
Gabriel95
Membru al forumului
Membru al forumului
Ajutor!

Post by Gabriel95 » 03 Apr 2011, 21:47

Salut Tuturor!
Sunt Snou aici!
Deoarece sunt incepator ina adevaratul sens al cuvantului as dori indicatii cu privire la confectionarea unui arc!
Am 1.76 m ianaltime si 74 kg!
Stau in Ploiesti dar pot face rost de lem!

Pentru inceput as dori un arc de tipul acesta

Image


imi cer scuze dar nu stiu cum se numeste!

sincer vreau daca se poate tot!

material pentru sfoara lemn indicat tot ce puteti sa-mi spuneti va rog!

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor!

Post by Arthelad » 03 Apr 2011, 22:54

se numeste longbow
cauta pe forum ca sunt destule topicuri despre acest gen de arc si despre multe altele.
cauta niste lemn de alun drept de minim inaltimea ta, de macar 4-5 cm diametru, lasa partea cu coaja sa fie spatele (partea dinspre tinta) si lucreaza partea dinspre tine (burta). Ia mai multe bucati de lemn, si incepe sa lucrezi una doua chiar si verzi (nu o sa iasa oricum da o sa iti faci mana) si pana le termini p'alea se mai usuca din celelalte. Pt sfoara ia pt inceput niste snururi din acelea care se vand prin piete la metru, de 2-3 mm grosime, din material sintetic, sau cumpara ata de cizmarie groasa tot sintetica si impleteste-o in cateva fire. Dupa ce o sa avansezi iti vei putea comada pe net, face singur sau cumpara din magazin corzi de Dacron, materialul standard.
Confectionatul de arcuri nu merge neaparat mana in mana cu trasul, e bine sa vezi daca in zona ta sunt arcasi sau vreu club si sa te intalnesti cu ei ca sa inveti tehnica de baza. E putin probabil ca de la primul arc pe care il faci acel arc sa traga f bine. Daca ai ceva fonduri, cu cateva milioane iti poti gasi un arc de inceput de nivel aceptabil.

Post Reply