vreau sfaturi:D

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
zullu
Membru al forumului
Membru al forumului
vreau sfaturi:D

Post by zullu » 09 May 2011, 23:23

m-am apucat sa fac un arc holmegaard din ulm..........daca il iau la abric si dupa din freza...macar pana ii dau forma cat de cat are ceva?.....am citit aici pe forum,nu stiu cum sa las inelele intregi..nu am inteles prea bine.....am incercat sa-l iau din cutitoaie si secure,dar nu am sanse:))...si din abric ies scantei.........am citit ca e bun si ulmul...mie mi se pare f dur....mai trebuie fiert sau copt sa devina flexibil? stiu ca pun niste intrebari cam aiurea,dar sunt cam afon in materie de arcuri.....:))

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: vreau sfaturi:D

Post by Arthelad » 10 May 2011, 06:54

Cam orice arc pe care il vrei dintr-o singura bucata de lemn abricul o sa-l distruga. Probabil e bun cand faci bucati de arcuri laminate sau alte alea. A lasa inelul inseamna ca pe spatele arcului, (adica pe partea care cand tragi cu arcul este spre exterior) sa existe doar un inel de crestere neintrerupt de la un varf la altul. La multe soiuri de lemn obtii asta pur si simplu dand coaja jos cu grija (cu un cutit fin ceva) si lasand la stratul (inelul) de imediat sub coaja sa fie spatele arcului. La alte soiuri trebuie date jos si cateva inele de sub coaja pana ajungi la un inel cu lemnul mai tare. Pe burta arcului (partea care e spre tine cand tragi) inevitabil vei afecta inelele, dar si acolo trebuie sa o faci in mod treptat, cu rabdare. Pe spatele arcului nu te sfatuiesc sa utilizezi altceva decat o scul mnuala f fina. Pe burta eu ma ajut la degrosat cu un polizor de banc cu banda de smirghel si apoi trec la raspila si smirghel.
Nu am lucrat cu ulm, dar am lucrat cu scorus si carpen, care e cel mai tare.
Nu trebuie sa-l fierbi, uneori se incalzeste cu aburi sau aer cald ca sa-l indoi sau indrepti. Trebuie doar sa ai rabdare sa-i faci tillering ca lumea, cu o razuitoare (scrapper) sau o raspila sau cu smirghel. DUREAZA MULT!!! asta e

zullu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: vreau sfaturi:D

Post by zullu » 10 May 2011, 09:08

am inteles :(.....faza nasoala este ca asta are inelele cam deplasate :)).....nu sunt drepte pe toata lungimea....onduleaza destul de mult....cred ca am ales eu lemnul aiurea....multumesc mult de sfaturi....eu incerc sa-l fac si asa....abia vad si care e treaba....

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: vreau sfaturi:D

Post by morometeb » 10 May 2011, 12:23

Salut!
Uite ce am inteles eu din forumul asta: toate lucrurile se fac atunci cand le vine randul, cu rabdare si sacrificii. Inca nu ma pot lauda cu un arc facut de mine. Inca... Si asta din mai multe motive, legate de cele trei de mai sus.

Mai intai imi place sa cred ca nu ma confund cu multimea (desi de multe ori o fac cu mult succes), si sunt acest arcas-arcar precoc, care e capabil sa construiasca din prima incercare un arc laminat, de 80 lbs, aratos, cu brate perfect echilibrate, cu o viteza supersonica etc.... Asa ceva nu se poate decat in vid. In realitate trebuie sa incep cu un arc din lemn, sa nu se rupa la primul full-draw si sa aiba destula tarie cat sa duca sagetile pana la tinta. Adica sa fac mai intai un arc functional.

Pe urma mai aveam pretentia (si iluzia) ca primul meu arc nu se va rupe. E putin probabil. Am citit tot forumul asta si cate ceva din alte forumuri straine, si ajunsesem sa cred ca sunt un fel de profesor, ca stiu tot ce se poate sti despre constructia unui arc. Gresit! Pana nu strapungi cu mana ta un inel de crestere nu vei sti cu adevarat ce inseamna si cum se evita asta. Pana nu scoti un arc la taria stabilita dinainte nu vei sti cu adevarat sa faci un tiller. Pana nu vei despica singur un bustean nu vei putea spune ca stii cu adevarat s-o faci, cu toate clipurile si pozele puse de altii.

Concluzia este ca atat timp cat incerci sa faci ceva, esti pe drumul cel bun. Insa sa nu te astepti sa-ti iasa un arc perfect din prima incercare. Daca-ti iese, bravo tie! Inseamna ca esti si tu perfect.

Cat despre onduleurile lemnului... n-ar trebui sa te sperie. Iata ce a reusit Arthelad din lemn de paducel:
Image
Image

sau ce se poate face din lemn de prun salbatic (pe Paleoplanet):
Image
Image
Cele bune!
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

zullu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: vreau sfaturi:D

Post by zullu » 10 May 2011, 15:07

m-am gandit ca mi-am ales un model complicat.....deja am inceput sa-i dau forma....asta e,ce-o fi o fi...lemne am de unde sa iau....nu-s strain in lucrari in lemn,am fct o gramda de chestii....dar la cap arcuri nu stiu mare lucru....dar este timp...eu incerc sa-l fac pe asta....daca imi dau seama ca nu e bun....il lacuiesc pictez ceva pe el si-l las de ornament(sa nu zic ca am muncit degeaba)...alta intrebare.....pt coarda fir textit de pescuit este bun?

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: vreau sfaturi:D

Post by Arthelad » 10 May 2011, 17:40

probabil e bun, nu stiu, dar e buna ata de cizmarie, sau daca nu vrei sa stai sa impletesti, ia din ce magazine de bricolaj ai acces sfoara sintetica de vreo 3-4 mm grosime, se vinde pe niste role, eu cu aia fac tileringul si rezista, si rezista si la tras. Dar astea sunt solutii mediocre, la un moment dat trebuie sa faci rost de dacron (comanzi online)

zullu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: vreau sfaturi:D

Post by zullu » 10 May 2011, 19:47

aa..de coarda am intrebat doar asa informativ....nu are rost sa-mi iau dacron daca nu am arc...inca >:) ....cam asta am fct pe ziua de azi....s-a tocit si securea :))
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

zullu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: vreau sfaturi:D

Post by zullu » 12 May 2011, 17:29

salut....tot am mai slefuit la el...a inceput sa prinda forma...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

zullu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: vreau sfaturi:D

Post by zullu » 12 May 2011, 17:30

pacat ca nu am stiut de la inceput de faza cu inelul de crestere sa-l las intreg.....nu stiu..daca-l fierb are vreo sansa sa mearga?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

zullu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: vreau sfaturi:D

Post by zullu » 12 May 2011, 17:33

bratele au cam 1 cm grosime acum....chiar mai putin si se indoaie foarte greu....sa-i mai iau din latime oare? ori devine mai flexibil dupa ce-l fierb...

Post Reply