uscarea lemnului

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:
Re: uscarea lemnului

Post by Neacsu Ionut » 16 Mar 2012, 16:56

salut!
pentru un flat cauta frasin sau salcam...amandoua sunt relativ usor de gasit, sunt lemne bune pentru invatat, si daca ai grija poti face un arc performant destul de repede :)

pe frasin inveti cum sa dai jos inele de crestere, pentru ca la frasin se vad usor

pe salcam inveti cum se face un tiller bun...acolo unde nu e bun va face cristale :P

daca ai busteni verzi trebuie crapati cat mai repede...

cei uscati in picioare nu sunt buni pentru ca sunt bolnavi (de-aia s-au si uscat nu?), si de cele mai multe ori au mijlocul sau exteriorul putred (in functie de specie)....o alta problema sunt insectele, care vin in numar mare cand gasesc mancare...un arbore viu este mai greu de atacat decat unul mort...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

daan
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: uscarea lemnului

Post by daan » 17 Mar 2012, 09:12

salut nu stiu daca scriu unde trebuie dar daca tot veni vorba de salcam uscat timp de 20 de ani am gasit si eu asa ceva care au stat infipti in pamaint pe post de stalpi pentru vie (era o vie batrana)
partea care a stat in pamint e cam putreda dar partea de sus e dura rau am vrut sa tai cativa cu drujba si nu am reusit
problema e ca stratul de la suprafata cam 1 cm e moale si aproape putred numai centrul e dur
ce spuneti are rost ca incerc sa fac un arc din asa ceva?

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: uscarea lemnului

Post by Neacsu Ionut » 17 Mar 2012, 10:11

daca esti sigur ca in mijloc lemnul este sanatos poate merita totusi sa incerci....am vazut pe paleoplanet de cateva ori arcuri din astea din stalpi de gard vechi si de 50 de ani....si erau arcuri foarte bune.....poate la ei e alta clima, probabil erau dintr-o zona mai desertica, nu stiu...

incearca sa cureti cu o cutitoaie stratul putred de la suprafata si vezi ce iese...eu as fi curios...
daca are crapaturi totusi sansele sunt mici, pentru ca apa a intrat de multe ori pe acolo...

salcamul se stie ca poate sta in mediu umed zeci de ani fara sa putrezeasca....de fapt se strica doar partea alba de la suprafata, care si la un lemn nou trebuie data jos oricum...lemnul galben-maro din mijloc are uleiuri si formeaza acel strat protector de care zicea si Dediu... :)
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: uscarea lemnului

Post by Dediu00ro » 17 Mar 2012, 20:58

Flavonoids in the heartwood allow the wood to last over 100 years in soil.
In pamant poate sa tina si 100 de ani dar acuma nu stiu daca poti sa numesti bucata de lemn uscata in vreun fel, ce se intampla....ploaie, inghet, zapada,......toate cumva au afectat negativ lemnul si in acelas timp rehidrateaza lemnul toate elementele astea, dar daca pui niste poze cu lemnu putem sa spunem daca macar se merita sa il pastrezi :).
Eu cand am fost cu Gherman la cautat lemn de salcam pt arc prin vecini, am gasit o gramada de lemn pastrat in stive direct pe pamant si aveau ani de zile, dar cand am crapat lemnu se simtea pe degete umezeala. Deci stalpii astia ar fi o resursa dar trebuie uscati din nou.
Show without showing what u know without knowing

daan
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: uscarea lemnului

Post by daan » 18 Mar 2012, 17:06

am sa incerc sa fac ceva oricum e a doua mea incercare la prima am esuat lamentabil (am rupt arcul la prima sageata trasa )
de data asta daca reusesc sa trag de cateva ori cu el il voi considera un succes :)
ce recomandati sa fac un longbow sau un flatbow

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: uscarea lemnului

Post by Dediu00ro » 20 Mar 2012, 12:38

Salcamul prefera o constructie de Flatbow, longbow trebuie ceva mai mult experienta cu el si un lemn mai de calitate. Spor in continuare :) asa am invatat cu totii.
Show without showing what u know without knowing

kokosrl
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:5
Joined:07 Jan 2011, 00:39
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::sf gheorghe
judet:covasna
Varsta:29

Re: uscarea lemnului

Post by kokosrl » 20 Mar 2012, 21:52

Salut Eu lucrez cu lemnul aproape 17 ani si dupa cum am invatat fiecare cm are nevoie de un an pentru a se poate spune ca e uscat! numai bine

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: uscarea lemnului

Post by Dediu00ro » 21 Mar 2012, 14:37

Acelas lucru mi-a spus un alt mester de lemn de la care vroiam sa cumpar niste salcam. Dar cand i-am explicat ca eu sparg lemnul in mai multe bucati sau chiar in jumate a spus si el ca uscarea este accelerata foarte mult dar riscul de crapaturi si strambare creste.

Depinde si de perioada in care copacul a fost taiat daca iarna atunci copacul acela are de la bun inceput o concetratie mai mica de apa. Daca in perioada vegetativa poti sa simti si apa din el pe degete cand il spargi.

Regula asta de 1 an pe cm se refera la un trunchi de copac lasat la uscare naturala cu capetele sigilate, practic apa din trunchi trebuie sa iasa prin coaja, dar metoda asta poate sa rezulte in lemn ceva mai bun structural si se invarte si se stramba mult mai putin spre deloc decat cand e spart. Am avut o discutie foarte lunga cu cineva care se ocupa cu vandutu lemnelor.....
Show without showing what u know without knowing

mariusxxl
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: uscarea lemnului

Post by mariusxxl » 24 Feb 2013, 11:11

DAca tot se discuta despre uscarea lemnului as dori si eo cateva pareri.IEri am fost si am luat un salcam de 1.70 si in diametru 30-32.. La-m decojit.. dar lemnul acepa mai alb nu la-m dat jos :).MA-m gandit sa-l pun in pod pe o bucata de scandura pusa jos ? ce ziceti e bine?

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: uscarea lemnului

Post by ArrowsMaker » 25 Feb 2013, 21:01

mariusxxl wrote: La-m decojit.. dar lemnul acepa mai alb nu la-m dat jos :).MA-m gandit sa-l pun in pod pe o bucata de scandura pusa jos ? ce ziceti e bine?
Despre partea cu decojitul n-o sa iti spun nimic. Din ce am citit eu, pentru a lasa salcamul la uscat e mai bine sa il crapi decat sa il decojesti, dar sunt si oameni care sustin altfel.
Insa despre lasat in pod, un lucru e sigur: cel mai potrivit e un loc adapostit, insa unde circula aerul.

Post Reply