uscarea lemnului

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
keybrdmanu
Membru al forumului
Membru al forumului
uscarea lemnului

Post by keybrdmanu » 29 May 2011, 23:07

am gasit un video pe youtube in care cineva a taiat un lemn pt un arc, l-a curatat de scoarta iar apoi l-a tinut putin cate putin peste un foc de lemne ca sa il uste mai rapid.
E benefica uscarea asta pt un viitor arc dintr-un asemenea lemn?......sau va crapa? Nu l-a tinut in flacara......ci deasupra jarului si nu il mentinea mult timp pe o parte. Daca nu sunt repercursiuni asupra lemnului, ma gandesc sa incerc si eu ca sa scurtez putin din cele ~2,3 luni cat timp am inteles ca trebuie sa fie lasat un lemn ca sa se uste.

Ce parere aveti?

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: uscarea lemnului

Post by Dediu00ro » 31 May 2011, 12:25

Eu nu am experienta prea mare la uscat lemne, dar eu doar cat am lasat o zii la soare lemnul sa crapat putin..... Daca il tai si il pui deasupra focului cred ca ar crapa destul de urat, dar sub anumite conditii poate ar merge ca tratare/calire a lemnului, dar asta faci la un lemn deja uscat.....
Sper sa iti raspunda membri forumului cu mai multa experienta, in uscare rapida.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: uscarea lemnului

Post by Dediu00ro » 31 May 2011, 22:43

Daca tot se intreaba, am si eu una. Am lasat salcamu meu 2 sapt aproape tot e umed , dar daca il formez in bowstave ar fi vreo problema? Momentan am spart in 3 trunchiu si asta e una din bucati:
Image
Image
Image
Are acuma 210 cm lungime, a dezvoltat ceva crapaturi la capete dar nu adanci, l-am invelit in folie dar a capatat ceva mucegai si am dat jos folia. Intrebarea mea daca reduc din spate din burta si din laterale risc sa se crape? El nu este complet uscat acuma.
Are 6 inele mari negre, si in cele 6 inele sunt 23 de inele mai mici numai din lemnul mai negru cel alb il dau jos.
Daca spuneti ca pot sa fac 2 arcuri din asta deja am incercat, am spart in doua unu ca asta, si l-am stricat....sa spart nasol. Nu am circular doar pene.....ma gandesc sa fac doar un arc din bucata asta.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: uscarea lemnului

Post by Dediu00ro » 01 Jun 2011, 10:55

Image
Am taiat un capat crapat si acuma am numarat k lumea inelele prima data nu se vedeau ca am dat cu ceara capetele, 66 de inele numai cele negre. Crapaturile erau doar 4-5 cm in interior....deci e bine.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: uscarea lemnului

Post by Dediu00ro » 01 Jun 2011, 16:23

Am inceput azi sa dau jos din burta, si din laterale dar inca se simt bucatile de lemn umede in degete :(. O sa il pun la umbra undeva inca cateva saptamani. Ms mult de sfaturi.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: uscarea lemnului

Post by Dediu00ro » 13 Jun 2011, 22:42

Image
Image
Se mai merita continuare pe stave-ul asta?
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: uscarea lemnului

Post by Dediu00ro » 13 Jun 2011, 23:17

Poate o merge doua arcuri pentru cei mici, voi incerca ....e pacat de lemn, nu pareau cine stie ce la inceput dar cand am redus spatele of of mai mai.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: uscarea lemnului

Post by Dediu00ro » 14 Jun 2011, 19:39

Da Maestro multumesc mult , eu din prima am stiut ca chiar daca iesa un arc din bucata asta nu o sa fie unu grozav, dar o sa imi permita sa o fac pe al doilea mai bun eu mai am inca 3 bucati ca asta sa ma apuc de ele sa le inspectez.
Show without showing what u know without knowing

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: uscarea lemnului

Post by obe22 » 15 Mar 2012, 23:00

Un raspuns doar din teorie: intr-un TBB (apropos de invatat lectile inainte de construire) unul dintre autori combate “mitul” lemnului uscat natural si spune ca in final n-ar fii nici o diferenta. La uscarea fortata lemnul crapa mai repede mai ales in cazul bucatilor groase din cauza reducerii rapide a dimensiunilor. Deci conform teoriei, daca-l despici inainte n-o sa ai probleme cu lemnul uscat in cuptor.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: uscarea lemnului

Post by Dediu00ro » 16 Mar 2012, 00:18

Salutare bine ai venit pe forum!! :)
Singurul risc in plus ar fi craparea lemnului fata de o uscare mai lenta naturala, deci daca crapi butucul in stave'-uri ar fi sanse mai mici de crapaturi dar riscul mai mare tot ar ramane daca procesu e prea rapid.
Sfatul meu ar fi sa spargi butucu in 4 stave-uri si 2 sa le trimiti la uscator iar 2 sa le tii pentru o uscare naturala, in timpul ala poti sa muncesti la lemnele uscate rapid la uscator daca nu o sa crape.
Eu cu salcamu am avut probleme cu uscare rapida.....
Ps ai uitat sa spui ce lemn vrei sa usuci mai exact.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply