cateva intrebari

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
supernova
Membru al forumului
Membru al forumului
cateva intrebari

Post by supernova » 29 Jul 2011, 06:33

Salutare arcasi,

Desi nam mai postat de ceva timp, sunt la sat si am facut rost de niste lemn frumos si as avea niste intrebari.

Am un stave de salcam numa bun, are si miez maro pe burta si lemn alb pe spate. Se poate face arcul asa ca o combinatie de amandoua sau sa ma risc sa raman doar cu lemnul maro? Ca sa stiu cate inele sa curat pe spate...

intre timp am mai facut si un arc mic de alun, dar e foarte slab, pentru copii, ca l-am subtiat prea mult.

Ah si as mai vrea sa intreb despre uscarea rapida a lemnului. Eu cand iau copacul si il aduc acasa il las o zi si apoi il despic. Ar fi vreo problema daca il mai las cateva zile asa despicat si apoi sa dau forma arcului, tillering, echilibrat si sa il las asa sa se usuce in forma finala? sau isi pierde din proprietati daca ma grabesc?

cam atat pentru moment, va doresc o vara cat mai relaxanta :D

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: cateva intrebari

Post by Dediu00ro » 29 Jul 2011, 18:54

Pana acuma mi sa spus ca pentru salcam trebuie dat toate inelele albe jos si lasat numai cele negre/maro, nu am vazut nici un arc cu inele albe si cu inele negre de salcam. La cele de tisa asa se procedeaza lasi inele albe si inele maro.


Poti sa il finisezi cat mai aproape de forma bruta a arcului dupa asta sa il lasi la soare la uscat, in felul asta se usuca mai repede decat in forma de stave. Dar daca e proaspat taiat si nu e uscat deloc, mai bine il lasi 2 sapt sa se usuce la umbra si dupa asta lasat la soare sa nu se crape......oricum trebuie lasat mulllllt la uscat pana e uscat corespunzator :-< .
Spor la treaba pana atunci :) .
Show without showing what u know without knowing

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cateva intrebari

Post by supernova » 29 Jul 2011, 20:55

ah, bun atunci, incerc sa folosesc doar miezul maro, mersi de ajutor :)

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cateva intrebari

Post by supernova » 29 Jul 2011, 23:22

pai eu sunt la sat, 100km de timisoara si foarte aproape de granita cu judetul hunedoara. cand e intalnirea? :) ar fi fain si daca as trece doar pentru o zi, sa invat de la cei cu experienta :)

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: cateva intrebari

Post by domide » 30 Jul 2011, 00:19

vezi la "Intalniri".
In 26-28. 08 = Cioclovina in Muntii Orastiei in apropiere de Calan
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: cateva intrebari

Post by Dediu00ro » 30 Jul 2011, 11:30

Cam ce lungime ar trebuii pentru un warbow de salcam sa se intinda 32-33" in siguranta. Eu l-am intins pe asta nou facut 32 de inch si nu a avut nici o problema au aparut niste crisale langa nod, dar daca nu era nodu eu zic ca nu ar fi aparut........... nodurile astea :( fura mult din arc.
Show without showing what u know without knowing

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cateva intrebari

Post by supernova » 01 Aug 2011, 03:35

pai bucata ce o am nu are noduri deloc si e peste 1,75 lungime. am mai primit un salcam tanar, din care iese doar un arc, problema e ca nu are deloc lemn maro, fiind asa tanar ma gandesc. ce credeti iese ceva din el? am promis unui prieten ca il fac lui arcul, dar ar vrea sa fie si functional nu doar decorativ :D

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cateva intrebari

Post by supernova » 02 Aug 2011, 01:24

multumesc inca o data de oferta, dar nu pot spune sigur de pe acum. daca o sa pot veni, anunt cu cel putin 1 saptamana inainte

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: cateva intrebari

Post by Dediu00ro » 12 Aug 2011, 17:11

O intrebare cam ciudata din cauza ca nimeni nu poate spune sigur daca se va rupe sau nu.
Image
Image
In stadiul asta arcul va avea peste 100# dar intrebarea este urmatoarea va tine materialul la aceasta forta? Am avut un nod exact in jumatea bratului si l-am scos dar a ramas o lipsa considerabila de lemn,la peste 100# poate se va rupe bratul. Sau poate se va rupe maneru ca si ala se cam indoaie si are ceva nod si ala.

Varianta nr unu ii finisez tilleru acuma si iesa peste 100# posibil ca va ceda arcul la cele doua slabiciuni.

Sau varianta nr doi ceva mai sigura ii mai iau din material o sa iasa sub 100#.
Din ce am vazut nu prea am vazut arcuri puternice cu noduri sau imperfectiuni, lemnu e salcam.

Deci ce parere aveti merge asa sau riscu prea mare la rupere.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply