Shafturi conice

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Re: Shafturi conice

Post by Dediu00ro » 11 Aug 2011, 21:52

Din ce stiu eu sunt mai subtiri la varf si din in ce in ce mai groase spre nock, asigura o stabilizare naturala si necesita un penaj mai mic pentru stabilizare. Sagetile de warbow de obicei avand vreun fel de broadhead medieval care nu era perfect de fiecare data, aveau nevoie de ceva extra pentru stabilizarea sagetii. Sagetile de bambus au naturala conicitatea.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Shafturi conice

Post by florinarnaut » 12 Aug 2011, 21:36

Dediu00ro wrote:Din ce stiu eu sunt mai subtiri la varf si din in ce in ce mai groase spre nock, asigura o stabilizare naturala
..perfect numai ca este exact pe dos :) , adica portiunea groasa spre vatf si subtire spre nock; probabil ati observat ca o sageata care se stabilizeaza mai greu oscileaza din "coada" (daca ar oscila din varf ar fi groaznic), ...daca pe portiunea din spre nock este mai usoara se va stabiliza mai repede.Portiunea pe care o faci conica 1/2 , 1/3 din lungime, este particulara pt. ca influenteaza spinul.

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Shafturi conice

Post by liviu » 14 Aug 2011, 21:51

Salut! mai groasa la nock ar ajuta pentru minimizarea masei la aceeasi rigiditate la declansare, banuiesc. Mai groasa la varf - stabilizare mai usoara, aerodinamica superioara. Mai groasa la mijloc - masa minima la acelasi spin, dar rigiditatea reala la declansare probabil mai proasta decat a celei groase la nock.

Din ce stiu eu, sagetile conice ("tapered") se fac, de fapt, in forma de fus, cu grosimea maxima fie la mijloc, fie ceva mai inspre varf. Masa unor astfel de shaft-uri ar trebui sa fie ceva mai mica decat a unora cilindrice (la acelasi spin), aerodinamica nitel mai buna. Stabilitatea superioara (si stabilizarea mai rapida) daca grosimea maxima este nitel mai inspre varf (sau daca este la mijloc, dar sageata se subtiaza mai mult inspre coada). "Conicele" se fac din lemn si din carbon (n-am auzit pana acum de aluminiu conice).

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Shafturi conice

Post by florinarnaut » 14 Aug 2011, 23:20

liviu wrote:
Din ce stiu eu, sagetile conice ("tapered") se fac, de fapt, in forma de fus, cu grosimea maxima fie la mijloc, fie ceva mai inspre varf.
...in forma de fus? .. nu pot realiza mental sau practic, .. cum se pot face un set sau o duzina de sageti la fel?

sagetile conice sint ceva mai stabile, nu e o mare diferenta, dar in anumite situatii conteaza...
..alaturat poze cu un astfel de dizpozitiv,(cu indemanarea necesara se poate si altfel!)

Image
Image
Image
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Shafturi conice

Post by Sharpshooter » 15 Aug 2011, 23:11

Eu folosesc shafturi "tapered" , conice mai groase spre varf , shafturile fusiforme se folosesc la flight . Astea cu care trag cum sunt cele mai bune cu care am tras pana acum din lemn. Sunt de bambus .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Post Reply