Dimensiuni initiale longbow tisa

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:
Dimensiuni initiale longbow tisa

Post by ArrowsMaker » 12 Oct 2011, 11:25

Salut!
Am o bucata de tisa cu diametrul de aprox 8 cm taiata acum 2 saptamani si as vrea sa fac un longbow. Am inteles ca e indicat sa despic lemnul si sa il degrosez pana aproape de forma initiala a arcului, apoi sa il leg (nu e foarte drept) si sa il las sa se usuce, ajutand-ul, de cateva ori pe saptamana, cu o lampa cu benzina, fara sa-l ard.

Ar putea cineva, va rog, sa imi spuna cam la ce dimensiuni sa reduc lemnul inainte de a-l pune la uscare si cam cat trebuie tratat astfel pana pot incepe lucrul efectiv la el ?

Forta intentionata este de aproximativ 45 lbs la 28#.

Multumesc mult!

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Dimensiuni initiale longbow tisa

Post by ArrowsMaker » 12 Oct 2011, 16:37

fast_arrow wrote:Salut!

Ai aproximativ 8 cm diametru dar cat din acest diametru este lemnul rosu?
Diametrul exact este de 6 cm decojit din care 5 cm miez rosu, iar la celalalt cap 7 cm din care 6 cm miez rosu. Presupun ca miez este suficient, dar acum, constatand ca o sa am doar 0.5 cm parte alba (sapwood), ma intreb daca acesta este suficient, presupunand ca o sa il decojesc cu mare grija, sa nu mai iau din el.
Intelesesem ca raportul necesar ar fi de o treime lemn alb la partea care lucreaza, dar nestiind exact ce grosime o sa aiba bratul de la maner pana la varf dupa tillering, ma intreb daca e viabila varianta sa il folosesc asa, sau e nevoie sa ii pun un backing de bambus.

Image

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Dimensiuni initiale longbow tisa

Post by Arthelad » 12 Oct 2011, 18:17

e suficient sap, doar decojestel cu grija, vezi mai bine cum ocolesti crepeturile alea din lemn

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Dimensiuni initiale longbow tisa

Post by ArrowsMaker » 13 Oct 2011, 23:26

Thank you all, guys!
Azinoapte, dupa ce am citit comentariile voastre, am dat fuga sa studiez creanga si am constatat fericit ca bucata aia are o parte pe care nodurile mari o ocolesc cam la limita, dar o ocolesc, insa mai important de atat, ca modul in care intentionam eu sa o crap era total gresit. Nu stiu daca o sa pot scoate doua arcuri, dar o sa fiu recunoscator in veci daca primul meu arc de tisa o sa supravietuiasca... Weekend-ul acesta merg la tara si poate ma intorc cu niste poze.
@fast_arrow, nu am cum sa il crap in 3 bucati, dar macar mi-ai dat ideea ce sa urmaresc la urmatoarea bucata de tisa, daca aceasta va exista, lucru la care trebuie sa recunosc ca nu m-as fi gandit singur.
@maestro, si eu merg pe acelasi principiu referitor la castig/risc, mai ales ca e prima, singura bucata pe care o am, e noduroasa, pretioasa si n-am mai facut niciodata un astfel de tip de arc. Dupa ce o sa am 2 jumatati o sa pun poze sa vedem daca din cea de a doua ar iesi macar un mititel cu baking de bambus sub forma de parchet! :)

Inca o data, multumesc tuturor celor care dau dovada de o amabilitate si un caracter deosebit pe acest forum!

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Dimensiuni initiale longbow tisa

Post by domide » 14 Oct 2011, 12:28

Ma bag si eu....

Am "redus" si eu dintr-o creanga primita la 1 Mai. Am lasat-o la uscat legata sa fie cat de cat dreapta. Stiu ca la Dumbraveni timpul va fi scurt si dedicat arcurilor gata construite (se va trage mai mult), dar am sa o aduc pentru studiu, sa vad daca am sanse mai mari de 40%. Poate facem acolo ceva poze cu "asa da" / "asa nu", si le postam pentru cei interesati

Cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Dimensiuni initiale longbow tisa

Post by ArrowsMaker » 18 Oct 2011, 18:13

Bateti-ma, omorati-ma, dar trebuie sa recunosc cu rusine ca nu sunt pregatit pentru tisa... :-n00b
Am transformat in lemn de foc bunatate de creanga, iar acum ma simt nevoit sa ma intorc la salcam pana mai prind experienta...:(
O sa postez, totusi, imaginile si explicatiile, pentru aceia (daca o mai exista vreunul ca mine) care cred ca in orice domeniu e suficient sa citesti ca sa te poti lauda ca ai experienta...

Acesta este lemnul decojit.
Image

N-am reusit sa il despic asa cum am intentionat, probabil si din lipsa penelor corespunzatoare, iar crapatura s-a apropiat prea mult de linia pe care o stabilisem ca fiind axa spatelui arcului.
Image

Am incercat, totusi, sa subtiez in speranta ca o sa stopez inaintarea crapaturii, insa sunt aproape sigur ca a ramas prea putin miez, chiar si pentru un altfel de profil, mai lat, si cu atat mai putin pentru ELB.
Image

Nici nu pot sa il scurtez din locul subtiat, deoarece ar ramane exact 150 cm, ceea ce cred ca e prea putin pentru un arc.
Image

Oricum, l-am lasat la pastrare, in speranta ca, daca reusesc sa il indrept, va iesi macar un 30 lbs pentru prieteni.
Image

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Dimensiuni initiale longbow tisa

Post by Dediu00ro » 18 Oct 2011, 18:26

Si cu circularu daca incercai tot aia iesea..... trebuia sa reduci din butuc din prima pana ai fi facut o forma cat de cat. La tisa invartita daca incerci sa o crapi nu ai sa mai faci nimic, poate un flatbow mai tras de par.
:) >:d< Lasa colegu ca asa se invata. Lemnele astea invartite sunt foarte pacatoase....
Show without showing what u know without knowing

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Dimensiuni initiale longbow tisa

Post by ArrowsMaker » 18 Oct 2011, 18:44

maestro wrote: Din ce spune proprietarul lemnului iese doar un arc ,chiar daca il crepi in doua tot un esec va fi ,eu as cioplii busteanul pana as ajunge la forma dorita ,asa as avea siguranta ca iasa un arc .
Ma oftic de mor ca am fost calic si nu te-am ascultat! Nu stiu daca l-as fi reusit pana la capat, ca sunt convins ca nu sta tot secretul in despicat, dar macar aveam lemn de unul :)

Post Reply