lighting vs leopard II

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
power22
Membru al forumului
Membru al forumului
lighting vs leopard II

Post by power22 » 17 Oct 2011, 22:32

Buna ziua.Intentionez sa achizitionez un takedown de la samick si nu sunt singur intre lighting si leopard II ,diferenta de pret este de 100 ron intre cele doua ,iar la o inspectie vizuala am observat unele diferente care nu stiu daca sunt foarte importante sau nu .As dori daca exista posesori de astfel de arcuri sa-mi impartaseasca si mie ceva impresi despre ele. Din cate am vazut pe forum are cineva leopard II si am vazut ca este un arc excelent in cea ce priveste viteza si rezistenta la intinderi de peste 30" ,dar nu am gasit informati despre lighting din poze am observat ca acesta are o intaritura cu fibra de sticla la nok-uri ,iar leopard nu are, este un punc foarte slab pentru leopard ?
Am atasat doua poze cu cele doua arcuri pentru a evidentia diferentele care se pot observa vizual.Mentionez ca trag cu arcul cam de 6 luni cu un sefl bow de salcam de 70# deci ma orientez spre un takedown de 60#.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: lighting vs leopard II

Post by Dediu00ro » 18 Oct 2011, 12:13

Diferenta majora este rizeru, Leopardu are rizeru mai mare in consecinta bratele mai scurte in consecinta cand il intinzi e mai putin smooth decat Lightningu.
Lightningu are rizeru mai finisat mai scurt, brate mai lungi in consecinta e mai smooth putin la intindere si mai frumusel decat leopardu avand fibra de sticla transparenta fata de neagra.
Asta e singura diferenta majora intre cele doua modele ambele sunt super bune pentru pretul lor.
Tine cont ca majoritatea modelelor de la samick sunt mai puternice decat inscriptionate pe brat, spre exemplu eu am un Equus si un Leopard 2 de 60#Cica, ele in realitate au 67# si 66# la @28". Si daca intinzi 29-30 de inch sigur depasesti 70-75 de livre.
Ps Leopardu are aceiash intaritura la capete eu folosesc coarda fast flight pe el fara probleme(in afara de zgomotu in plus nu e nici o problema), la o intindere de 30" cu o sageata de 522 grains am tras 64-65 m/s constant cu o coarda fast flight extrem de multumitor pentru un arc de 700 de lei. Oricum coarda fast flight iti da 5-7 fps in plus poate chiar mai mult, dar fara bufuri si niste bucati de piele la brate e foarte zgomotoasa.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Alin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:63
Joined:08 Jan 2008, 19:23
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Gherla
Location:Gherla

Re: lighting vs leopard II

Post by Alin » 18 Oct 2011, 13:35

Salut,
Eu fiind posesor de Lighting nu te astepta sa fiu obiectiv ;) ), desi sunt asemanatoare, cele doua arcuri sunt totusi diferite din punct de vedere constructiv, Sorin a punctat exact diferentele. Pe langa diferentele constructive mai exista si diferente de finisaj, Lighting-ul este mai bine finisat ( de unde vine cred si diferenta de pret ), este mai smooth , mai rapid, mai frumos. :)) , asadar iti recomand cu caldura Lighting (oare de ce producatorul la botezat asa??? :d ). Decizia iti apartine.

Succes.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: lighting vs leopard II

Post by Dediu00ro » 18 Oct 2011, 13:59

Sunt complet de acord cu Alin daca ai banii si vrei un arc mai frumos, e mai fain LIghtiningu.....dar ca viteza nu stiu. Spre exemplu Leopardu e mai rapid decat Equusu care e mai frumos si mai scump.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: lighting vs leopard II

Post by Sharpshooter » 18 Oct 2011, 14:11

Am sa-ti spun despre Lightning pentru ca este arcul cu care trag. Este un arc rapid , bine construit si bine proportionat, este foarte "smooth" asa cum a zis si Sorin , bratul fiind mai lung lucreaza pe o portiune mai mare. Este un arc zgomotos la declansare zcoate un zbarnait metalic, care poate fi atenuat folosind "amortizoare" de sunet din blana sau din textil asa numitele smocuri care se pun pe coarda. Am tras cu acest arc sageti de carbon de aluminiu de bambus cu toate sagetile mi-a lasat impresia de forta si rapiditate . Am inceput cu brate de 35 de livre si am progresat pana la 45 , l-am folosit in acelasi timp cu un alt arc Samick si fata de acela este mai confortabil . Fereastra de tragere nu este centrata , am folosit pe rand : o bucata de piele lipita direct pe fereastra, sprijin de sageata din plastic lipit cu banda dublu adeziva , si acum folosesc arrowrest special pentru recurve hunting "de blana" . Arcul nu cantareste foarte mult si e usor de tinut, manerul este foarte bine lucrat cu atentie la detaliu . Bratele sunt lungi , curbate puternic varfurile sunt intarite , arcul suporta Fast Flight , de cand am facut rost de o coarda Fast Flight nu am mai folosit altceva . Un set de brate costa in jur de 80 euro , o coarda de dacron costa intre 16 si 20 de lei . Ca si lungime este un recurve de lungime medie are 60 de inches. Nu am avut probleme cu sistemul de montare demontare adica nu s-a mancat filetul si il folosesc de ani buni , banuiesc ca am avut primul Lightning din Romania , l-am cumparat din Anglia in anul in care a inceput sa se fabrice acest model. Per ansamblu un arc excelent care arata bine nu costa extraordinar si care trage spectaculos. Daca iti si alegi sagetile corespunzatoare o sa ai mari satisfactii. Specificatia de forta (tarie) a arcului este data la 29 de inches , eu am intins si la 30 si intr-adevar arcul pare sa mai capete cateva livre la final banuiesc ca se poate folosi si de catre un arcas cu intinderea 31 . Sorin a intins Leopardul lui de nenumarate ori peste 31 de inches si bratul de Lightning este mai lung deci suporta abuzul mai usor. Pentru mine ca si incepator acest arc a mers cel mai bine cu sageti de aluminiu , acum il folosesc cu sageti de bambus . Eu personal cred ca nu poti cumpara un arc mai bun pe piata in acest moment in acest pret . Tot personal cred ca un plus de performanta de maximum 5-10% se poate obtine peste Lightning dar de la un arc custom care va costa de la 500 de euro in sus (ma refer aici strict la recurve cu fereastra laminat cu fibra de sticla ). Imi pare foarte rau ca nu am masurat arcul cu cronograful , dar pentru mine cifrele nu inseamna foarte mult , cum trage un arc dar mai ales cum tragi tu cu arcul respectiv este important.
Oricare din cele 2 arcuri va fi o alegere buna
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

power22
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lighting vs leopard II

Post by power22 » 18 Oct 2011, 19:59

Multumesc toturor pentru sfaturi.Stiti de cineva de la noi care sa fi pus lighting-ul pe chrono?
Dediu00ro leopardu are intarituri cu fibra la nokuri exact ca si lightingul sau doar zice producatorul ca merge fast flight?
Alin si Sharpshooter aveti variante mai vechi de lighting facute in Corea ? daca da, atunci ati vazut la cineva o varianta mai recenta, am tot vazut aici pe forum ca in urma cu ceva ani Samick a mutat productia din Corea in China si ca unele modele nu ar fi la fel de bune , in cea ce priveste leopard-ul II al lui Dediu00ro am vazut in alt post ca este facut in China si asta nu i-a afectat calitatile.
Last edited by power22 on 18 Oct 2011, 21:25, edited 1 time in total.
Reason: regulament

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: lighting vs leopard II

Post by Dediu00ro » 18 Oct 2011, 22:33

Nu power22 era vorba de Equus care e "Made in China" Leopard II si Lighting sunt facute in Korea. Deci diferenta de viteza e 1 m/s 1.5 m/s foarte putin si posibil sa nu fie de la productie ci de la model forma etc. Lightning sunt sigur ca e la fel de rapid ca Leopardu daca nu cumva poate mai rapid, dar nu pot sa spun sigur....viteza e relativa cu puterea arcului.....intinderea ta.....si relatia de grains/pound si metoda de release.
Un arc de 500+ de euro custom ar trage cu 10-15% mai rapid decat arcurile astea de la Samick.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Alin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:63
Joined:08 Jan 2008, 19:23
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Gherla
Location:Gherla

Re: lighting vs leopard II

Post by Alin » 18 Oct 2011, 22:59

Salut,
Al meu este fabricat in China, al lui Alex cred Korea (fiind de la inceputul productiei lui ca model), cand am fost la Mures arcurile au stat unul langa celalalt, nu vezi nici o diferenta, diferenta o face doar arcasul ...

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: lighting vs leopard II

Post by Sharpshooter » 19 Oct 2011, 10:32

Alin are dreptate , eu am schimbat lamele(am crescut puterea) deci lamele mele probabil provin din China , nici un fel de problema . Arata absolut identic arcurile nu ai sa vezi diferente . Singura diferenta pe care am sesizat-o ,este ca arcul meu fata de alt Lightning cumparat de un amic in Oltenia, are la contactul bratului cu manerul o pasla de culoare rosie. Cred ca rolul acestui material textil este de a amortiza o parte din zgomot (vibratie) Probabil ca ulterior au renuntat sa mai puna dar nu cred ca afecteaza cu nimic performanta arcului. Trebuie sa sti ca multe lucruri bune vin din China si ca existe standarde de fabricatie si ca exista controlul calitatii , deci nu trebuie sa-ti faci probleme. Pe de alta parte este vorba de un arc si accidente se mai intampla deci daca se mai rupe vreun brat sau se mai delamineaza nu inseamna ca marca e proasta sau ca lucrurile fabricate in China sunt proaste . Delaminari si brate rupte sau chiar manere rupte apar si la marii fabricanti din Statele Unite este normal avand in vedere ce solicitari suporta un brat de arc intr-o sesiune de tragere .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: lighting vs leopard II

Post by florinarnaut » 21 Oct 2011, 20:59

Salut ,
ambele arcuri (la fel ca si altele)fac acelasi lucru: trag o sageata!
E mult mai importanta experienta si abilitatea arcasului de cat "echipamentul",de fiecare data diferenta a facut-o arcasul nu arcul!
Alegi arcul care te motiveaza intr-un fel si gata!
Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply