lighting vs leopard II

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
power22
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: lighting vs leopard II

Post by power22 » 22 Oct 2011, 13:42

Multumesc pentru raspunsuri, pana la urma m-am hotorat sa merg pe leopard 60# insa acum am alta nedumerire in legatura cu ce sageti sa folosesc pentru el .Nu am intentia de a investi milioane in seturi din comert asa ca o sa caut o varianta din lemn sau ceva mai modest ca pret .Momentan am doua arcuri facute mine:
1)longbow-flatbow salcam care l-am facut inainte de a cunoaste forumul si l-am facut fara a respecta nici o regula inafara de cea a dimensiunilor( are lemn si maro si alb nu am mers pe nici un inel pe spate ie facut din slefuitoare electrica) , insa spre surprinderea mea merge, adica are o tarie extrem de mica pentru un arc de salcam cam 35#la 30 inch am tras sute sageti cu el cu el l-am intins si peste 30 inch nu are nici o problema are vreo 8 luni insa repet inca odata are o tarie extrem de mica penru un arc de salcam de dimenesiunea lui, cu acest arc am tras cu sageti de lemn adica crengute de rachita facute dupa modelul copiat de la maestro intr-un alt post de al lui in care descrie cum face sageti de sanger , am mai folosit sageti de fibra de sticla ambele pe la vreo 30-35 g nu am rupt decat vreo 5 de lemn insa nici una in arc.
2)longbow din salcam dupa indicati de pe forum(am respectat inel pe spate etc) lemnul are densitate cam mica asa ca a iesit undeva pe la 70# 28 inch avand cam acesi masa ca si cel care l-am facut inainte 35# 30inch :d diferenta de performanta dintre cele doua nu cred ca mai trebui mentionata , la acest arc am folosit sageti de rachita ca cele descrise mai sus si sageti de aluminiu de 30 inch 34g ieftine de la un producator chinez cred poelang archery sunt pentru compound pana in 55 lb insa merg foarte bine si sunt rezistente nu am stricat iremediabil nici una din 6 pana acum ,mentionez din nou ca nu mi sa rupt pana acum nici o sageta nici in acest arc in timpul declansari .
Stiu din ce am vazut pe forum ca recurvele laminate au cea mai mare explozie la declansare si ii rog pe cei care au sa-mi spuna si mie ce fel de sageti sar potrivi cel mai bine pentru un astfel de arc teama mea cea mai mare este o rupere in timpul desclansari care am vazut ca poate duce la accidente grave.Multumesc din nou anticipat celor care ma vor ajuta si de aceasta data.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: lighting vs leopard II

Post by Mugurbb » 22 Oct 2011, 16:26

Poti sa ti-le faci tu sau sa vorbesti cu cei de pe forum care fac sageti si pentru altii. Sunt cativa si nu te vor dezamagi.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: lighting vs leopard II

Post by Dediu00ro » 23 Oct 2011, 12:47

Cea mai ieftena varianta, pin/molid de la praktiker/dedeman de 10 mm sau de 9 mm daca gasesti ceva mai tari.
Sau aluminiu Easton Gamegetter spin 400 daca intinzi 28-29" sau spin 340 daca intinzi 30", pe departe cea mai buna varianta la banii astia sunt foarte rezistente mult mai rezistente decat orice sageata de lemn/bambus.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: lighting vs leopard II

Post by Sharpshooter » 24 Oct 2011, 17:00

La 60 de livre te sfatuiesc sa mergi pe aluminiu pentru ca o sa distrugi multe sageti de lemn pana inveti sa tragi . Aluminiul chiar daca se indoaie il mai poti folosi le mai indrepti desi ca sa indoi Gamegeter la spinul ala tre sa ai ceva vointa.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Post Reply