Arc

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
Manutzu
Membru al forumului
Membru al forumului
Arc

Post by Manutzu » 31 Oct 2011, 23:18

Salut
Ce fel de arc ar fi bun pentru un incepator?
Am 13 ani 1.60 inmaltime si 54 Kg.

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc

Post by liviu » 01 Nov 2011, 16:14

Salut,

Un arc cu intinderea maxima de 28 de inchi (71 cm) si cu forta intre 28 si 35 de livre (intre 13 si 16 kgf) as zice eu.

Daca vrei sa cumperi, depinde de suma pe care o poti da pentru el si de ce anume iti place (mai traditional, mai modern, scurt, lung etc.).
Daca te incanta ceva mai modern si usor de folosit - un recurve (arc cu capetele rasucite spre exterior) sau un reflex/deflex (r/d - arc care, fara coarda montata si privit din lateral, cu partea dinspre coarda in jos, arata ca 2 vai delimitate de capete si de maner). Sunt cateva firme care fac recurve-uri bune la preturi accesibile. Iti recomand mai mult recurbat decat r/d.

Daca vrei ceva mai traditional:
- arc asiatic - poti lua de la Fast arrow, face arcuri faine.
- arc lung/drept - firmele ce ofera arcuri recurbate vand si astfel de arcuri. Sau ti-l construiesti tu.

Daca vrei sa cumperi si vrei cu fereastra de tragere, ai grija pe ce parte e fereastra in functie de mana cu care intinzi coarda.

Daca ti-l construiesti, pentru inceput iti recomand un "primitiv" din "lemn alb" (frasin, stejar, corn, alun etc.): partea opusa corzii (spatele) nu trebuie (neaparat) prelucrata, doar dai coaja jos fara sa tai/zgarii acea parte. Poti astfel face un arc a.i. sa inveti tillering-ul, adica sa-l faci sa se curbeze uniform/sa se curbeze cum vrei tu, fara sa fii nevoit sa-i dai inele jos de pe spate (caz in care ar trebui sa pastrezi un singur inel intact pe spate).

Manutzu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc

Post by Manutzu » 01 Nov 2011, 22:08

Eu am un arc care l-am primit de la un verisor din Franta.
Arcul presupun ca este longbow si are aproximativ 120 cm.
Vanzatorul arcului i-a zis verisorului meu ca arcul poate trage la 20 de metri.
Chestia este ca daca as incorda arcul pana la mandibula l-as incorda prea tare si probabil s-ar rupe.
Voi face niste poze si le voi posta probabil maine.

Multumesc pentru ajutorul acordat.

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc

Post by liviu » 02 Nov 2011, 11:22

Salut,
Pune poza.


User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arc

Post by florinarnaut » 05 Nov 2011, 19:12

Salut!
Se vede clar ca arcul din poze ti-a "ramas mic" deci trebuie inlocuit!
Alegerea unui arc care sa satisfaca cerintele sau placerea, nu este posibila intr-un interval de o zi doua...trebuie sa probezi; de preferinta ar fi indicat sa probezi arcuri de la arcasi care deja au ales un model, stiu cate ceva despre el,au sageti potrivite etc
Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc

Post by liviu » 05 Nov 2011, 20:24

Salut,

Intr-adevar, arcul "ti-a ramas mic".
Fiindca este din lemn, este scurt, are maner rigid iar indoirea bratelor nu se face chiar uniform, cat l-ai intins tu in poze este suficient, daca nu chiar putin prea mult.
Ca sa poti trage ok, ai nevoie de un arc cu intindere mai mare.

Manutzu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc

Post by Manutzu » 05 Nov 2011, 23:59

Arcul l-am primit in vara aceasta pentru ca nu am avut cand alt candva sa ma intalnesc cu verisorul meu deoarece locuieste in Franta.
de florinarnaut pe 05 Noi 2011, 18:12
"de preferinta ar fi indicat sa probezi arcuri de la arcasi care deja au ales un model, stiu cate ceva despre el,au sageti potrivite etc"
Din pacate nu prea am de la cine sa probez arcuri deoarece nu cunosc nici un arcas...:(

Post Reply