SAGETI PENTRU UN COMPOUND

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
claudiu1984
Membru al forumului
Membru al forumului
SAGETI PENTRU UN COMPOUND

Post by claudiu1984 » 17 Nov 2011, 22:38

BUNA SUNT CLAUDIU,SUNT NOU PE AICI SI...BINE V AM GASIT.LA INCEPUT AS AVEA O INTREBARE:AM PRIMIT UN ARC COMPOUND SI NU AM SAGETI,DE FAPT AM AVUT UNUL DE FIBRA DE CARBON SI l-am PIERDUT.SI AS VREA SA MI FAC DIN LEMN.CE SFATURI IMI DATI??SE POATE SI DIN LEMN SAU TREBUIE SA FIE DIN FIBRA DE CARBON??SI DACA POT SA LE FAC DIN LEMN CE ANUME SA URMARESC IN FABRICAREA LOR/??PS:AS PREFERA SI CELE DIN CARBON CACI LE CONSIDER MAI POTRIVITE PENTRU ARCUL MEU DAR PRETUL MA CAM DEZAMAGESTE.VA MULTUMESC ANTICIPAT

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: SAGETI PENTRU UN COMPOUND

Post by Dediu00ro » 18 Nov 2011, 15:49

Salut iti recomand aluminiu Easton Gamegetter ieftene si bune sa spun asa, sau sageti de carbon Easton Powerflight cu aceste doua variante ai si sageti bune si esti si in siguranta. Si foarte probabil o sa te tina sagetile mult mai mult decat un set de sageti de lemn trase din compound, deci in timp ai sa iesi si mai bine la bani.
Sagetile de lemn nu sunt recomandate pentru compound si daca alegi sa folosesti trebuie selectate cu cea mai mare grija, si preferabil bambus. Si chiar si atunci ramane un risc de cedare a lemnului din cauza declansarii explozive a arcului.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: SAGETI PENTRU UN COMPOUND

Post by Mugurbb » 20 Nov 2011, 18:12

Renunta la lemn mai ales daca arcul este puternic. Poti sa te ranesti. Foloseste aluminiu sau carbon.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

claudiu1984
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: SAGETI PENTRU UN COMPOUND

Post by claudiu1984 » 22 Nov 2011, 22:21

multumesc pentru sfat, nu stiu ce fel de sageti imi trebuie adica ca dimensiune(lungime grosime).am un arc compound de la pse polaris si am urmatoarele informatii inscrisse pe el si nu stiu exact ce vor sa insemne si nici ce putere are arcul meu.cred ca este o anumita metoda de calcul.draw lenght:26;peak weight:43;string lenght:52;si min.grain arow:240.
Last edited by claudiu1984 on 23 Nov 2011, 00:59, edited 1 time in total.
Reason: atentie regulament

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: SAGETI PENTRU UN COMPOUND

Post by Mugurbb » 23 Nov 2011, 21:07

Un arc facut de PSE probabil din1991 pina in 1996. Un arc lung pt un compound - 41 inch ATA. Probabil dual cam, adica cu doua came identice. Aici gasesti date despre arc: http://tune.pse-archery.com/ si scrii la search "POLARIS".
Din eticheta zice ca e reglat la 26 inch intindere, putere maxima 43 livre, lungimea corzii este 52 inch, si sageata trebuie sa aiba greutate minima 240 grains (15,55 grame).
Ca sa iti gasesti sageti potrivite, poti cauta un calculator de spin de genul asta: http://www.eastonarchery.com/products/selection_hunting

Succes!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Post Reply