Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda
Re: Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Post by otonel » 23 Nov 2011, 00:15

Da eu am vrut sa fac arc din 2 bucati imbinate printr-o teava si am si facut , o sa vad ce mai pot face cu bucata aia de tisa eventual poate o aduc cand o sa fie vreo intalnire prin zona si discutam la fata locului.
Domide, arcuri din alun am facut destule cand eram mic, din salcam am bratele actuale la un arc facut de mine dar cu tinsa nu am lucrat pana acuma, oricum acum stiu ce-i de facut si nu o sa mai repet greseala cu curatatul pana la rosu
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Post by domide » 23 Nov 2011, 14:47

Nu se compara arcurile facute in copilarie cu ceea ce dorim acum sa facem.

Una este un bat indoit cu o sfoara si alta este sa cioplim lemnul, sa-l facem sa lucreze acolo unde vrem noi, nu nodurile din el, sa inveti o echilibrare a bratelor...

Eu am "dat peste" acest forum din cauza ca am vrut sa fac un arc, ca si in copilarie, pentru fiul meu, si acum am ajuns sa fac laminate.... Totul se invata cu pasi mici, acum cand vad arcurile de la inceputuri, ma trec zambetele, dar fara ele nu se putea.


Succes!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Post by Dediu00ro » 23 Nov 2011, 14:50

Oricum cand te apuci de un arc nu strica sa ai in frigider o caserola de mici. Stii ce gratar bun iesa din arc de lemn de salcam, bun tare iti spun eu.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Post by otonel » 16 Mar 2012, 00:36

Mi-am facut un pic de timp si de construit arcu si postez cateva poze cu cea iesit in ideea de a-mi da ceva sugesti de constructie daca este cazul. Arcul pana la urma l-am facut din doua parti imbinate la mijloc cu ajutorul unei tevi de aluminiu , tisa mi-se prezinta bine a avut cateva noduri dar mi-a ramas unul mai mare pe care neavand ce-i face l-am lasat in brat cu mai mult material in jurul lui.
Profilul bratelor este un pic diferit , unul mi-a iesit cum trebuie iar celalat am zis sa-l folosesc cum este ca era pacat sa-l arunc.
In capatul bratelor am pus un pic de sarma pentru fixarea corzii asta asa doar de testare dar urmeaza sa-l finisez si sa-i fac si locasurile pentru coarda cu niste adaos de material mai tare ca tisa este cam moale
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Post by Neacsu Ionut » 16 Mar 2012, 17:16

salut!

arcul trebuie sa se indoaie mai mult de langa maner si mai ales de la capete....nu stiu ce model de longbow ai vrea sa iasa, dar eu as face un tiller mai circular...

pentru ca bratele lucreaza acum aproape numai de la mijloc au luat si mult set...

cred ca ai facut si sectiunea bratului prea rotunda...o fi tisa rezistenta in compresie dar cred ca ceva nu e in regula de a luat atata set...

lemnul este suficient de uscat?...tisa se usca incet....

s-ar putea sa fie si prea scurte bratele...un longbow este lung :-? ....daca il faci scurt trebuie brate late si devine flatbow, care are o sectiune aproximativ dreptunghiulara a bratului, si este altceva...

si eu nu prea vad partea de lemn alb, care trebuie sa vina pe spatele arcului...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Post by Neacsu Ionut » 16 Mar 2012, 21:55

aha, eu am vazut pana acum o diferenta mai pronuntata intre alb si rosu si de aceea ziceam....
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Post by otonel » 17 Mar 2012, 09:49

"pentru ca bratele lucreaza acum aproape numai de la mijloc au luat si mult set."
Ma gandesc ca termenul set se refera la curbura lor care nu a luat-o de la intindere ci asa asa a fost lemnul mai ales bratul facut din prima bucata de tisa la care cu toate ca am vrut sa-i fac profilul invers nu am putut deoarece pe o parte a avut putin strat alb pe care eu l-am cioplit din greseala.
Alb are vreo 2-3 straturi pentru ca-s straturi alternative de alb si rosu si cum l-am rotunjit nu se observa bine separarea iar din brate o sa mai iau pana obtin curbura unui arc de cerc numai mi-a fost frica sa intru in materialul de langa maner ca sa nu-i slabesc rezistenta si o sa le mai subtiez un pic din rotund ca la ce forta are imi permite
Am o dilema anume daca sa pun bratul demontabil in partea de sus a arcului unde mi-ar fi usor sa fac pe el sprijinul de sageata sau sa il partea de jos ca sa nu influenteze precizia arcului prin eventulele vibratii
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Post by Neacsu Ionut » 17 Mar 2012, 10:05

la ce vibratii te referi?

am inteles acum cum e cu inelele albe...daca exista e bine...
daca lemnul avea deflex de la inceput e ok, dar totusi nu este de dorit...pe un astfel de lemn ai putea mai incolo sa pui putin reflex in capete, si ar iesi ceva interesant...

nu se pune problema de slabit rezistenta, ca nu faci groapa acolo, acum trebuie luat cate putin material, 0,5-1mm de langa maner....

la capete cred ca ai mai mult de dat jos, ca mi se par masive...la longbow trebuie sa lucreze si spre capete...la nod poti lasa mai mult, dar acum e prea mult...incearca sa iei in primul rand din latimea capetelor, dar ai grija tot timpul la alinierea corzii...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Post by otonel » 17 Mar 2012, 11:33

Acuma intra la fix bratul in maner dar in timp ma gandesc ca o sa-si faca un pic de joc si sa vibreze la eliberarea sagetii
Oricum m-am apucat de el si am decis sa-i fac locasul pentru sageata in bratul fixat in maner iar din capetele bratelor am subtiat din lateral .
Ai dreptate maestro cred ca si la mine s-a curbat un pic iar de uscat cred ca sunt destul de uscate dupa cum am observat la cioplire, acuma sa vad daca reusesc sa-i fac un pic reflex la capetele prin adaugarea unei bucati de corn de cerb
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Post by ArrowsMaker » 17 Mar 2012, 12:07

maestro wrote:Lucrand cu tisa verde am observat ca dupa despicare chiar daca bucata este cu reflex ,in timp ce se usca devine incetul cu incetul deflex datorita contractarii partii rosii ea avand si ce a mai mare proportie. Tisa este un lemn foarte ciudat si se comporta atipic in comparatie cu restul esentelor.
Eu am crezut ca asta s-a intamplat datorita faptului ca am folosit arcul inainte sa se usuce lemnul complet. Crezi ca daca data viitoare degrosez pana la forma bruta a arcului si il leg astfel incat sa aiba suficient reflex, dupa ce se usuca fixat asa si il finisez, dupa folosire o sa prinda la fel de mult set, sau mai putin?
Apropo, cam cat consideri ca are nevoie o bucata de tisa taiata de 5-6 luni, dupa ce o aduc la forma bruta, ca sa se usuce intr-un balcon?

Post Reply