Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda
Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Post by otonel » 18 Nov 2011, 19:48

Nu am vrut sa mai deschid inca un topic dar nu am gasit unde sa postez intrebarea mea
Iata despre ce-i vorba, am o bucata de tisa( sper sa nu ma insel) din care vreau sa fac 2 brate pt arc tip take down. lemnul este verde taiat de cateva zile si ma vrut initial sa-l decojesc si crep ca sa se usuce mai repede dar un prieten arcas mi-a zis ca ar fi indicat sa-l las asa sa se usuce ca sa nu crape
Acuma nu stiu cum sa procedez, l-as lasa asa sa se usuce dar mie teama ca o sa ia cel putin 6 luni sau sa-l curat si crep cum am vrut eu
Iar cealalta problema este profilul bratelor care o sa-mi iasa adica unul o sa fie curbat invers fata de celalalt, nu merge oare sa-l pun undeva presat sa se usuce dupa curbura dorita de mine
Atasez si niste poze cu lemnul ca sa vedeti exact despre ce-i vorba
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Post by otonel » 18 Nov 2011, 22:52

Mersi de sfat maestro, intradevar nu-i asa gros miezul ala rosu, acuma sper sa-mi crape cum vreau eu daca nu va trebui sa mai fac rost de inca o bucata
O sa-l cojesc si o sa iau un pic si din parte alba si il las asa sa se usuce ca la ce frig este afara nu prea cred ca o sa apara crapaturi eventual poate daca are ceva tensiuni interne
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Post by Arthelad » 19 Nov 2011, 08:50

frate, nu-l crapa, decat doua arcuri proaste mai bine unu bun

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Post by otonel » 22 Nov 2011, 14:41

L-am curatat de coaja si de stratul alb care nu era uniform distribuit adica concetric ci mai mult pe o parte si asezat in straturi alb apoi rosu si tot asa cateva randuri.
Postez si o poza cu ce mi-a ramas din lemn la diametrul de 55 mm si lungimea am lasat-o la 1 m suficient pentru brate si vreau sa -mi fac rost de o bucata la fel iar la primavara cand s-or usca o sa postez ce a iesit din ele
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
Arpyka78
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:63
Joined:01 Aug 2010, 00:08
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Ombersley UK
judet:Covasna
Varsta:33
Contact:

Re: Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Post by Arpyka78 » 22 Nov 2011, 15:51

Salut!

Eu asa stiu ca trbuie lasat si partea alba, cred ca l-ai stricat lemnul, dar Maestro poate sa spuna mai mult.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Post by Dediu00ro » 22 Nov 2011, 16:40

Umm partea alba cam trebuia lasata :(.......Eu cam asa am inteles partea alba la tisa e buna in tensiune si miezu partea rosie e buna in compresie.
Acuma singura sansa de a mai face ceva din lemnu asta ar fi sa laminezi bratele, faci un bilam folosesti tisa pe burta si pe spate un bambus ceva sau salcam care iar e bun in tensiune, dar nu stiu daca poti sa scoti 2 bucati bune din bucata asta.....
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Post by Arthelad » 22 Nov 2011, 17:55

Abia acum mi-am dat seama ca bucata e asa mica, nu am citit dimensiunile cu atentie. Nu trebuia sa cureti stratul alb, trebuia sa intrebi. Am avut si eu lemne care aveau stratul alb intrepatruns cu straturi de rosu, eu le zic "slaninuta".

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Post by otonel » 22 Nov 2011, 21:35

Are padurea tisa nu-i asa mare bai, acuma prea mult nu m-am documentat despre arcurile din tisa ca am zis ca o fac atuncea cand o sa am materialul uscat.
Am luat din partea alba ca am zis este destula si de partea rosie am eu nevoie si acuma mai am ramasa pe acolo o fasie de 2-3 mm de alb si inca cateva mai mici, nu stiu cam cat este necesar dar parca am citit pe undeva ca trebuie sa fie un 10% din arc si acolo m-as cam incadra
Maestro nu stiu ce este "RD trilam" dar mi-se pare destul de complicata treaba cu laminatul, adica cum nu am facut niciodata asa pare.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Post by domide » 22 Nov 2011, 21:51

otonel wrote:Are padurea tisa nu-i asa mare bai,
daca este padurea ta poate nu-i bai, desi...

Tisa este specie protejata, se poate taia doar in cazul curateniei sau la boli...

Este pacat sa irosim acest material, se regenereaza si creste foarte greu.

Ai spune ca o creanga nu este mare paguba, dar daca tot ai de unde alege, macar sa o faci cu mare atentie, sa nu fie foarte rasucita, cu prea multe noduri, si daca este curbata, foloseste curbura cu partea alba spre spatele arcului (spre tinta), sa fie indoit la mijloc spre tine si capetele spre tinta.

Spor la lucru, dar te sfatuiesc sa-ti faci mana pe alte lemne, incepe cu un alun mai gros, apoi cu un corn, cand ai putina experienta salcam. Sa lucrezi cu tisa poate fi dificil, si repet: Pacat de material...

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Am tisa, cum o usuc si prelucrez?

Post by Dediu00ro » 22 Nov 2011, 22:25

RD= Reflex/Deflex la profilul arcului, adica ceva gen longbow'urile facute de Maestro cele laminate ma refer.
Tu ai vrut de la bun inceput sa faci un take down cu o inbinare tip teava daca nu ma insel. Dar dupa cum a zis si Maestro daca ai putea sa faci doua fasii de 5 mm pentru laminare ar fi salvat materialu.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply