pene naturale vs pene de plastic

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46
Re: pene naturale vs pene de plastic

Post by deceneus » 12 Dec 2011, 20:23

Trebuie sa-mi cer scuze pentru faptul ca am zis ca am Nap QuikTune 800 Arrow rest la arcul meu am ceva foarte asemanator pe acelasi principiu de aceea am facut confuzia :') O sa pun poze sa vedeti :)
Pana la urma te-ai hotarat DEFINITIV sa folosesti pene de plastic ? Sa montezi tipul acesta de sprijin nu e nici o problema ,trebuie doar sa gauresti crosa. Eu la recurvele meu cu acest sprijin folosesc tehnica Gap si am sistem simplu de ochire cu doi pini .Tehnica de tras ca la olimpic cu arcul tinut perfect in verticala .Pana directoare la sageata este indreptata in jos ,diferit de cum se foloseste la celelante sprijine de sageti,care este indreptata in lateral .
As vrea sa fac cateva observatii pe marginea folosirii acestui sprijin de sageata ca sa poata fi folosit corect.
Sa tragi cu pana directoare indreptata in jos este o optiune absolut personala,am observat asta la mai multi tragatori de compound si banuiesc ca exista o idee gresita preconceputa pentru folosirea lui ,probabil din cauza necunoasterii reglajelor ce trebuiesc facute acestui sprijin pentru ca sageata sa plece din arc fara ca aripioarele sa atinga ceva, pentru ca altfel cu tipul acesta de arrow rest se trage absolut normal (normal pentru compound) cu pana directoare in sus.
In cazul tragerii cu aripioara in jos posibilitatea ca acesta aripioara sa atinga in arrow rest este destul de mare pentru ca sageata odata iesita de pe coarda incepe miscarea de rotatie si o sa atinga lateral.
Pozitia de montare a acestui tip de sprijin este cu prongurile( suportii aceia doi) facand aproximativ un unghi de 30-40 de grade si nu mai mult, ca inaltime trebuie reglat in asa fel incat centrul sagetii asezate pe el sa treaca prin centrul surubului de prindere al sprijinului pe crosa. Capetele suportilor se regleaza in asa fel incat sa fie pe burta sagetii intre cele doua aripioare (se trage cu pana directoare in sus) . Sageata trebuie sa stea pe pronguri nu intre ele.Dupa toate reglajele acestea trebuie reglata si elasticitatea suportului in functie de greutatea sagetii folosite. Se regleaza astfel incat sa suporte sageata fara coboare dar sa fie atat de sensibila incat daca la eliberare o pana atinge prongul acesta sa cedeze si sa lase cale libera fara a devia sageata,astfel sprijinul se comporta ca un sprijin cu launcher blade (lama lansatoare).
In pozele pe care le-am vazut unghiul este de cel putin 45 de grade,sageata sta intre pronguri si deasupra centrului butonului Berger.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: pene naturale vs pene de plastic

Post by deceneus » 12 Dec 2011, 22:01

eu doar am dat niste sfaturi din punctul de vedere al unui compounder ,daca esti multumit de grupaj si tragi bine lasa-l asa,pana la urma tot persoana din spatele arcului e piesa de baza :) si asta indiferent de ce arc foloseste
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: pene naturale vs pene de plastic

Post by Mugurbb » 13 Dec 2011, 10:21

Exista un test relativ simplu, recomandat pentru a verifica daca suportuile de sageata de tipul acesta (care coboara cand trece sageata) sunt bine reglate si nu sunt lovite de pene. Se preteaza mai ales la penele de plastic.
Se pudreaza sageata in zona cu pene cu pudra de talc si se trage sageata intr-o tinta destul de tare pentru a nu patrunde sageata prea adanc. Apoi se verifica daca sunt zone unde pudra a fost stearsa de pe pene din cauza contactului cu suportul de sageata. Daca sunt, suportul mai trebuie reglat.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: pene naturale vs pene de plastic

Post by baloghbela00_HD » 13 Dec 2011, 10:55

Si eu am la arcul meu (compound) un arow rest la fel ,si il folosesc tot gresit ,dupa ce am citit mai sus .O sa fac si testul cu praful de talc . Oare niste poze ,deceneus, cu arrow restul montat corect , se poate ?
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: pene naturale vs pene de plastic

Post by obe22 » 13 Dec 2011, 23:00

Testul cu pudra e sfant. Io la un nap quicktune 750 pateam frecvent sa-mi taie bucati de pana, mai ales la cele lungi puse helical si nu numai, daca le lasam cum le punea “jig”-ul. Dupa ce reglam restul mai faceam un reglaj foaaarte fin la sageata (rotirea nockului) pentru o trecere curata, luam fiecare sageata si ii faceam testul dupa care roteam foarte putin nockul (la carboane) pana pleca curat. La sageti de lemn, m-am invatat sa lipesc nockul doar provizoriu pana testez fiecare sageata (eu procedez invers, mazgalesc suportul cu praf de carbune sau cu ruj si ma uit dupa urmele lasate pe sageata sau pana), si doar dupa aia marchez pozitia si il lipesc definitiv. In final, mai multe seturi de sageti cu diferite configuratii de pene (drepte, helical stanga-dreapta) pleaca curat de pe suportul ala. La sageti cu diametru diferit trebuie reajustat restul, dar macar stiu ca sagetile au penele puse unde trebe.Am facut doar cu pene dar am reglat la fel si un set pe care l-am luat gata facut cu "vanes" de plastic si care nu se potrivea cu restul respectiv. La selfnockuri nu pot face poate reglajul respectiv, dar la alea nici nu cred ca le place pe suport.

KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:68
Joined:29 Jul 2012, 22:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::...
judet:Hunedoara
Location:HD

Re: pene naturale vs pene de plastic

Post by KMLeon » 04 Aug 2012, 23:05

Salut!
Am vazut pe la sageti diferite tipuri de pene si am o nedumerire legata de lungimile acestora. Unele pene sunt mai lungi, altele mai scurte.
Intrebarile mele ar fi: Ce diferente de zbor al sagetii aduce lungimea penelor ? Asigura penele lungi o portanta mai mare si implicit un plus la bataia sagetii? Penele scurte aduc un plus de precizie pe distante mici? Nu inteleg problema asta si mi-ar prinde bine o explicatie.
Multumesc!

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: pene naturale vs pene de plastic

Post by deceneus » 06 Aug 2012, 21:55

Privit din alt punct penele mari remediaza deficiente de tehnica si spine stabilizand sageata mult mai repede si pastrandu-i o traectorie dreapta.Teoretic pentru o sageata bine spinata si un release perfect nu e nevoie de pene pentru a se duce unde vrei.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Post Reply