pene naturale vs pene de plastic

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
power22
Membru al forumului
Membru al forumului
pene naturale vs pene de plastic

Post by power22 » 26 Nov 2011, 19:40

Am achizitionat de curand un samick leopard de 60# in urma unui debate care l-am postat si pe forum intre leopard si lighting am ales leopardu fiindca a fost varianta mai ieftina si m-am orientat spre sageti EASTON BLACK GAMEGETTER cu spin de 340 insa persoana de la magazin ma sfatuit ca daca aleg pene de plastic trebui sa pun si un arrow rest daca nu sa le iau cu pene naturale care sunt mai scumpe .Dilema mea este care sunt avantajele si dezavantajele penelor naturale vs pene de plastic pe takedown si cum se poate pune un arrow rest (mecanic banuiesc) pentru sageti cu pene de plastic avand in vedere faptul ca leopardu nu are gaura de surub in maner pentru montarea unui astfel de dispozitiv .

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: pene naturale vs pene de plastic

Post by Dediu00ro » 27 Nov 2011, 19:14

E foarte simplu sa pui un arrow rest stick on metalic ceva mai calitativ si mult mai rezistent decat cele de plastic. Pui pe marginea arcului si gatai. Dar si cu ala vor ramane urme pe marginea arcului de la penele de plastic.......

Penele naturale sunt cele mai bune pentru arcurile traditionale, din cauza ca la plecare chiar daca atinge putin fereastra nu deviaza traiectoria sagetii.

Pe cand cele de plastic sunt bune la arcurile cu dispozitiv mecanic de a tine sageata, care la eliberare se indeparteaza complet din calea penajului sagetii.
Exemplu:
http://www.youtube.com/watch?v=z0xwiDeB ... re=related


Eu am folosit si pene de plastic cu leopardu meu si mergeau rezonabil dar cate o data se cunostea pe tinta cand penele se loveau de fereastra de tragere, si destul de des dupa o lovire de fereastra se rupeau....

Dar nu se compara cu sageti cu pene naturale care sunt mult mai durabile.....sageata e stabilizata mai bine.....
Pene naturale 100%.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: pene naturale vs pene de plastic

Post by Mugurbb » 27 Nov 2011, 21:08

Poti incerca cu un suport metalic de care zice Dediu00ro, care se lipeste cu dubluadeziva de fereastra de tragere. Daca sagetile au pene de plastic, incearca asa si daca nu esti multumit poti sa le dai jos si sa lipesti pene naturale.
Dar o sa vezi ca e mai ok cu pene naturale si tras de pe maner unde lipesti piele sau blana de nu stiu ce animal.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

power22
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: pene naturale vs pene de plastic

Post by power22 » 29 Nov 2011, 20:21

multumesc pentru raspunsuri , nu m-am decis inca daca sa aleg natural sau plastic ,ce parere aveti de un arrow rest magnetic pentru recurve? este mai eficient decat cel fix ?

power22
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: pene naturale vs pene de plastic

Post by power22 » 30 Nov 2011, 17:16

Maestro cum se poate monta http://www.abbeyarchery.com.au/p/NA6029 ... wRest.html pe modelul meu de arc ?ar mai fi o problema avand in vedere ca leopardul este centershot.Nu m-am hotarat inca la pene naturale deoarece am vazut ca nu sunt la fel de rezistente ca cele de plastic si ca multi altii eu trag in tinte improvizate si nu de putine ori mi-a trecut sageata prin tinta si au rezistat perfect.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: pene naturale vs pene de plastic

Post by Dediu00ro » 30 Nov 2011, 18:16

Image
Asa ceva ai tu nevoie dar eu nu iti recomand ca stiu ce fel afecteaza arcul. Arcurile traditionale cu fereastra centrata care sunt facute pentru a trage de pe fereastra se monteaza o mica blanita sau o bucata de piele si sunt facute pt a trage cu sageti cu pene naturale exact din punctul ala, acel punct fiind locul de echilibru al tillerului.
O data ce montezi un dispozitiv din asta micut e ca si cum vei trage cu 2 cm peste punctul de tiller optim, cea ce va crea shoc si vibratii/zgomot cand eliberezi sageata.
Alea sunt facute pt arcuri care pot fi adjustate si la tiller, etc.
Am o sageata cu pene naturale si trag cu ea de 8 luni cu pene de plastic sigur nu mai aveam nimic pe ea.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: pene naturale vs pene de plastic

Post by otonel » 04 Dec 2011, 23:29

Am si eu o intrebare referitoare la suportul de sageata, am vazut undeva pe net un recurve care avea ca si suport de sageata 2 capete de periute de dinti lipite acolo cred si pe care se sprijinea sageata fara sa atinga lemnul si as vrea sa adaptez si eu un suport de genul ala la un maner de arc
Scuze power 22 daca sunt putin off topic dar cred ca poate ti-ar fi util asa ceva
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

radudobrec
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: pene naturale vs pene de plastic

Post by radudobrec » 08 Dec 2011, 23:14

Salut, cu toate ca trag cu compound (si tu ai zis ca ai Samick Leopard) m-am gandit sa raspund la intrebarea topicului, adica alegerea intre pene de plastic si cele naturale. Iti recomand pe cele naturale, sunt cele mai bune. Eu folosesc la compound pene naturale, si se duc brici. Am avut si de plastic, dar nu m-am inteles cu ele. Acum la toate sagetile am pene naturale, 4" pentru cele de indoor, si 2" jumate sau 3" pentru cele de outdoor. Legat de sprijinul de sageata recomandat de Maestro... Este cam dificil si pentru compound, cam greu de reglat, mai stiu inca 2 persoane care nu au fost incantate de el... Nu stiu cat de bine se potriveste la samick leopard, mai ales ca atunci cand tragi de sageata, de cele mai multe ori iti pica de pe sprijin. Poate pentru Maestro e mai usor sa-l foloseasca, avand experienta.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: pene naturale vs pene de plastic

Post by Mugurbb » 12 Dec 2011, 11:27

Aici: http://www.huntersfriend.com/carbon_arr ... pter_4.htm
gasesti informatii obiective despre penele de plastic si cele naturale.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: pene naturale vs pene de plastic

Post by NIMROD » 12 Dec 2011, 20:16

:)>- asta e !!!!!!!!!!!

Post Reply