LEMN ALUN-CE FEL DE ARC??

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
claudiu1984
Membru al forumului
Membru al forumului
LEMN ALUN-CE FEL DE ARC??

Post by claudiu1984 » 02 Dec 2011, 20:18

Buna arcasi,as avea o intrebare pentru voi si sper sa ma ajutati.Acum 2 luni,am fost la padure si am adus un trunchi de alun si am ramas asa cu o bucata de 1 metru si gros de 10-11cm(dupa ce tata mi-a taiat trunchiul de alun in doua bucati caci el nu stia pentru ce-mi trebuia mie,vroiam sa-mi fac un longbow)si am crapat bucata aia de 1m in doua jumatati,l-am decojit frumos si l-am pus la uscat.Acuma intrebarea este ce sa incerc sa fac din cele doua bucati,ce fel de arc?oricum ceva imbinat la mijloc.As vrea sa-mi dati un sfat:care e forma de brat mai buna pentru lemnul de alun si niste indicatii mi-ar prinde biine.va multumesc

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: LEMN ALUN-CE FEL DE ARC??

Post by anasazzy » 06 Dec 2011, 00:45

pentru alun flatbow american sau un piramid cu plecare de 5 cm la miner.pentru un arc de 40-45 libre
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

claudiu1984
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LEMN ALUN-CE FEL DE ARC??

Post by claudiu1984 » 06 Dec 2011, 18:33

de flatbow am vazut aici pe forum dar de piramid nu am auzit deloc,,este mai usor de facut ca flatboe-ul???caci fiind la inceput mi-ar placea sa am si o reusita :d .

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LEMN ALUN-CE FEL DE ARC??

Post by liviu » 09 Dec 2011, 14:12

Salut,

Am folosit alun, este cam inelastic in compresie, pe de alta parte este usor pentru taria lui. Per ansamblu un lemn bun.
Vrea burta calita cu rabdare (mai departe de flacara si mai mult timp, caldura sa patrunda, umezesti usor spatele in timpul calirii) si tillering-ul "cinstit", orientat spre protejarea lemnului (sa se indoaie cat mai uniform pe intreaga lungime a fiecarui brat).

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LEMN ALUN-CE FEL DE ARC??

Post by supernova » 06 Jan 2012, 17:51

am facut si eu vreo doua arcuri din alun, dar mi-au iesit foarte slabe ca putere, cred ca am gresit eu la tillering indepartand prea mult material. si era si lemnul prea verde, deci lasal la uscat o perioada. corectatima daca gresesc. bafta.

claudiu1984
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LEMN ALUN-CE FEL DE ARC??

Post by claudiu1984 » 13 Jan 2012, 18:17

la multi ani arcasi!!!!!inca nu m-am apucat de arc pentru ca nu am timp acuma dar sper ca am sa pot sa incep cat de curand,lemnul de alun l-am taiat de vreo 3-4 luni,l-am crapat in doua si l-am decojit.dar nu inteleg un lucru:ma uit la capatul bucatii de lemn si am un semicerc si nu stiu care va fii burta arcului si care spatele arcului;ca ma gandesc asa:deci eu nu inteleg sectiunile astea transversale ,longitudinale pe fibra,habar nu am ,cred ca o schita m-ar ajuta cel mai bine cu o sectiune de lemn is desenat un arc care sa-i fie mentionat spatele si burta.va multumesc si sper ca am fost cat de cat explicit :d :d

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LEMN ALUN-CE FEL DE ARC??

Post by supernova » 14 Jan 2012, 21:56

Salutare,

Uite exemplu de longbow:

Image

Cat despre fibra, stii cum e la copac cu inelele de crestere, arcul tau trebuie sa aiba acelasi inel de crestere pe spate, nu doua intre-patrunse ca altfel va ceda la partea de tillering. Daca stii engleza, cauta aici pe forum si citeste Traditional Bowyers Bible 1&2 ca acopera multe chestii de care o sa te lovesti in constructia arcului. Bafta.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: LEMN ALUN-CE FEL DE ARC??

Post by anasazzy » 15 Jan 2012, 23:34

sectiunea este in forma de D ,atunci lamuririle sint astea : partea dinspre tinta este spatele .partea dinspre coarda este burta.pentru spatele arcului trebuie sa folosesti partea de sub coaja [ la alun] si nu trebuie sa o tai sub nici o forma ,o mica ciobitura faciliteaza formarea de aschii care este inceputul ruperii.indepartezi material doar din burta si din laterale .restul este doar atentie si indeminare. :d :P
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

claudiu1984
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: LEMN ALUN-CE FEL DE ARC??

Post by claudiu1984 » 16 Jan 2012, 19:45

sper sa nu fie o problema dar decojirea am facut-o cu o scula numita 'englez',adica un fel de cutitoaie de dimensiuni mai mici dar la care poti regla grosimea lemnului care il indepartezi,fara sa risti sa iei prea mult sau sa intri in lemn,dar intrebarea este ce fac cu unele noduri care arata asa ca niste pinteni si pe care nu prea cred ca le pot evita sa nu fie pe spatele arcului.vreau sa mentionez ca la decojire mi-a ramas asa o parte mai maroniu-deschis,cred ca partea de dedesupt al cojii.o alta intrebare ar fii:la imbinare ce sa folosesc,teava profil rotund sau patrat ori ce altceva as putea folosi ca sa fie mai usor si mai eficient de realizat.va multumesc

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: LEMN ALUN-CE FEL DE ARC??

Post by anasazzy » 18 Jan 2012, 11:36

daca vrei demontabil , alunul nu este cea mai buna alegere.oricum ar arata nu taia nodurile,daca le tai sa intrerupe fibra lemnului in locul ala.oricum pentru demontabil solutia cea mai la indemina este o teava de 12 cm si diametrul de 25-28 mm ovalizata in menghina.
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Post Reply