hepl please!!!

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
nameless011
Membru al forumului
Membru al forumului
hepl please!!!

Post by nameless011 » 30 Dec 2011, 00:43

am aflat si eu ca detinerea de arbalete este ilegala in Romania fara permis port-arma si se incadreaza in fapt penal cu pedeapsa de la 3 la 5 ani. stie cineva daca acest lucru este adevarat?
multumesc anticipat!(daca nu am pus topicul unde trebuie va rog sa ma scuzati!)

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: hepl please!!!

Post by anasazzy » 30 Dec 2011, 15:58

arbaletele sint incadrate la capitolul arme, restul nu stiu sigur ,incearca pe gogle :regimul armelor si munitilor
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: hepl please!!!

Post by Dediu00ro » 30 Dec 2011, 16:10

Corect 100% pt o arbaleta trebuie permis de port arma.
nr. 295/2004, modificată prin legea 25/2007
În conformitate cu prevederile acestei legi, arbaletele intră în categoria armelor neletale, ce pot fi procurate şi deţinute numai după notificarea prealabilă a structurii de poliţie competentă teritorial.
Sper sa te ajute.... cauta pe google despre aceste legi si vezi acolo exact.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: hepl please!!!

Post by Mugurbb » 04 Jan 2012, 11:35

Sunt pe acest forum minim doua discutii referitoare la regimul armelor si munitiilor. Sunt acolo informatii actualizate cu privire la legislatie.
Concluzia este ca si arcurile si arbaletele sunt arme. Ambele sunt clasificate ca si neletale iar la arbalete ai nevoie de notificare de la politie.
Ca sa eviti neplacerile, INAINTE de a achizitiona o arbaleta, TREBUIE sa treci pe la politie sa primesti un act care sa-ti permita achizitionarea ei. Ai si niste intervale de timp pe care trebuie sa le respecti.

Succes!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
gabizi
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:70
Joined:04 Mar 2011, 15:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:33

Re: hepl please!!!

Post by gabizi » 04 Jan 2012, 19:07

In cazul tau nameless, propun sa stai cuminte sa nu superi pe careva si sa te toarne la politie.
Agata in cui arbaleta pana devii major.
Dupa asta mergi la politie "sa te interesezi" si daca ai noroc poate primesti acelasi raspuns care l-am primit eu in urma cu un an pentru arc " Daca-l faci tu, nu putem sa-ti dam permis ca nu avem ce marca/serie sa trecem pe permis, Da' sa ai grija unde tragi!"
Din pacate, pentru arbaleta, un astfel de raspuns verbal nu te asigura ca nu vei avea in viitor alte discutii sau probleme!
Din cate stiu, pentru a confectiona arme(supuse notificarii), trebuie sa ai autorizatie de armurier.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: hepl please!!!

Post by ArrowsMaker » 04 Jan 2012, 19:39

Din pacate, gabizzi are dreptate in privinta varstei; nu poti procura, detine sau folosi o arma, fie ea si una din categoria D (adica cele supuse doar notificarii) cum este arbaleta, daca nu ai implinit 18 ani.

Dupa aceea, lucrurile sunt relativ simple (spun relativ, deoarece nu ai dat detalii despre modul de procurare, data, facturi, cumparator, vanzator, etc).
1. Nu ai nevoie de permis de port-arma.
2. Mergi la politie, le spui ca o sa iti cumperi o arbaleta (nu ai nevoie de aprobarea lor, asa cum e nevoie in cazul armelor din categoria C, adica cele supuse autorizarii).
3. In termen de 5 zile mergi la ei si le spui ca ai cumparat arbaleta, ei o inregistreaza si iti dau un certificat de detinator.
4. Respecti toate regulile privind siguranta, deci citeste legea din iulie 2011 foarte bine.

Orice "organ" care iti spune altceva, ori nu cunoaste legea, ori incearca sa fuga de facut 2 hartii (de obicei, nu cunoaste).

Concluzia: nu faci parnaie, dar tre sa astepti pana la 18 ani.

Fara legatura: daca iti luai arc, nu mai aveai nevoie nici macar sa anunti la politie :)
Dediu00ro wrote:Corect 100% pt o arbaleta trebuie permis de port arma.
Este adevarat, ai nevoie de un act de la politie, insa nu de permis de arma, pentru obtinerea caruia trebuie sa indeplinesti mai multe conditii, ci doar de un certificat de detinator.

Art. 60
Certificatul de deţinător
(1) Persoanele care au procurat arme neletale în condiţiile notificării prealabile au obligaţia ca, în
termen de 5 zile de la data procurării, să se prezinte cu acestea la autorităţile prevăzute la art. 11
alin. (1), în vederea eliberării certificatului de deţinător.
(2) Certificatul de deţinător conferă titularului dreptul de deţinere, port şi folosire a armelor
înscrise în acest document.

Daca arbaleta ar fi facut in continuare parte din categoria C - Arme neletale supuse autorizarii, asa cum era inainte de iulie 2011, atunci e adevarat, ar fi avut nevoie de permis de arma.

Sper sa iti fi fost de ajutor.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: hepl please!!!

Post by ArrowsMaker » 04 Jan 2012, 22:35

maestro wrote:Nu vreau sa fiu rautacios, dar pana la urma noi ne ocupam de arcuri :d
Ai dreptate, maestro, pana la urma, cum spune si numele, e un forum dedicat. Doar ca, omul avand o problema si neexistand altceva mai apropiat de domeniul care il intereseaza...a incercat sa gaseasca un pic de ajutor.

In primul rand, nu cred ca deranjeaza pe nimeni ca unii dintre noi am incercat sa il ajutam, mai ales ca unele dintre acele informatii pot folosi si arcasilor (fii sigur ca nu stie chiar toata lumea daca are voie sau nu sa cumpere sau sa detina un arc, pentru ca modificarea aceasta esentiala a legii este relativ noua) si apoi... e o dovada a spiritului de arcas, nu a celui de casta!

Post Reply