intrebare arc

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
nickbr
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:112
Joined:30 Nov 2012, 15:48
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::vadeni
judet:braila
Varsta:25
Location:vadeni br
Contact:
intrebare arc

Post by nickbr » 10 Jan 2012, 13:27

salut am gasit o schita pentru un arc si vreau sa va intreb daca masurile sunt bune si daca merge sa incercat sa il fac :-? desenul nu facut bine dar pe mine ma intereseaza masurile.multumesc mult :)>- http://i1212.photobucket.com/albums/cc4 ... latbow.png
sa invat secretele stramosilor nostri care au scris istorie cu arme "primitive"......Primitive Way...

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: intrebare arc

Post by Dediu00ro » 10 Jan 2012, 14:53

Salut! Din ce lemn vrei sa faci arcu cu specificatiile alea? Lemnu are variatii de densitate, masuratorile cu subleru sunt valabile doar la arcurile laminate sau lemn cu o calitate extraordinara.
Show without showing what u know without knowing

nickbr
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:112
Joined:30 Nov 2012, 15:48
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::vadeni
judet:braila
Varsta:25
Location:vadeni br
Contact:

Re: intrebare arc

Post by nickbr » 10 Jan 2012, 15:36

la un laminat ma gandeam si eu.inca nu stiu ce lemn sa folosesc #-o ,ma gandeam la salcam cu altceva :-? stie cineva daca e buna rasina care se foloseste la barcile din fibra pentru laminate. :-?
sa invat secretele stramosilor nostri care au scris istorie cu arme "primitive"......Primitive Way...

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: intrebare arc

Post by Dediu00ro » 10 Jan 2012, 15:52

Estrapolul folosit la barcile de fibra e mai mult intaritor nu prea cred ca ar fi bun la un arc laminat. E mult mai usor cu un tub doua de Bison Epoxy universal 18 lei unu.

Pt un arc laminat nu as recomanda forma din schita aia, mai bun ar fi un flatbow piramid exact cum le face Maestro.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply