arc monster phoenix

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
tetrazona
Membru al forumului
Membru al forumului
arc monster phoenix

Post by tetrazona » 13 Jan 2012, 12:46

Salut tuturor membrilor acestui forum.Sunt nou pe acest forum si tin sa mentionez ca nu am tinut in viata mea un arc in mina nu am nici cea mai mica idee despre lemn,corzi sau sageti dar cu toate astea as vrea sa incep sa creez un arc, in primul rind pentru ca vreau sa lucrez cu lemn si pare pentru mine un proiect distractiv
Am vazut pe internet poze cu un arc facut de firma monster model phoenix asemanator cu cel facut de oneida dar mai simplu.
Am ales acest model pentru ca pare simplu fata de un arc compound cu came si mai simplu decit un longbow scos din copac
Intrebarile mele ar fi :
pot sa fac crosa din lemn si ce fel si daca nu pot de ce?
pot sa fac lamele de tensiune din lemn laminat sau aveti alte sugestii

Mentionez ca nu construiesc acest arc pentru vinatoare sau pescuit deci nu ma intereseaza puterea lui dar daca il construiesc macar sa lanseze o sageata ca si cum ar fi trasa cu arcul si nu aruncata cu mina.

Astept sfaturi glume si chiar ironii .

Va multumesc
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: arc monster phoenix

Post by Mugurbb » 13 Jan 2012, 17:36

Salutare si bine ai venit.
Sper sa iti placa printre noi.

Despre constructia arcului respectiv iti vor spune mai multe cei cu experienta in facut arcuri, dar cred ca daca vrei, te ţine si esti pregatit sa nu-ti iasa din prima (desi eu iti doresc), vei reusi sa-l faci. Partea cea mai importanta este ca vei invata multe despre constructia de arcuri indiferent ca proiectul va fi un succes sau un esec.

Succes!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: arc monster phoenix

Post by domide » 13 Jan 2012, 20:58

Bine ai venit, dar... de ce crezi ca este mai usor de construit decat "un longbow scos din copac"???

Si inca o mica observatie, spune-ai ca vrei sa lucrezi cu lemn, la acest model cred ca ai nevoie de un "atelier" de lacatuserie.

Oricum, succes, si sa ne tii la curent cu ceea ce faci

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: arc monster phoenix

Post by Dediu00ro » 14 Jan 2012, 19:21

tetrazona Salutare si bine ai venit printre noi ai in gand un proiect ambitios, dar te asigur ca e la fel de complicat ca un arc compound simplu care are came.
Modelul asta are unele avantaje dar un arc compound clasic are perfomante ceva mai bune, nu pot spune exact dar din ce stiu eu arcurile Oneida sunt folosite mai des la pescuit din cauza ca e mai usor de intins si permite un letoff mai mare, unii spun ca e unu din cele mai smooth arcuri.

pot sa fac crosa din lemn si ce fel si daca nu pot de ce?
http://www.youtube.com/watch?v=TNgm7kG_tSg
http://www.youtube.com/watch?v=01bmSvkC ... creen&NR=1

Din lemn ar fi o sansa dar ar trebuii sa il faci la putere redusa si atunci vei trai cu un risc ca ar putea sa faca poc.
Ai putea sa confectionezi un Rizer la freza din dur aluminiu sau un aliaj de magneziu, cu materialele si cu ceva talent sunt sigur ca se poate, si asta ar fi MULT mai bun decat unu de lemn.
pot sa fac lamele de tensiune din lemn laminat sau aveti alte sugestii
Din nou in varianta mai slaba ai putea folosi lemn, si fibra de sticla, lemn laminat pana acuma nu a incercat nimeni din ce stiu eu, mai stii poate sa facut si asta.

Arcul din poza are altceva...... Bratele sunt din fibra de sticla laminata sau si carbon, destul de complicat cu ele si nu stiu exact care e procesu de fabricatie pt arcurile compound, de obicei tin secret firmele care produc bratele.

Daca te apuci sa faci asa ceva ar trebuii sa ai mare grija cu arcul, pana si un arc cu rizer de metal si brate de fibra laminata daca tragi o data cu el in gol nu prea mai ramai decat cu maneru in mana. Si daca se intampla asta poti sa te ranesti pe tine sau pe altii de langa tine, GRIJA MARE cu arcurile compound.

Dar totusi daca vrei sa faci un arc de lemn traditional, ar trebuii sa urmaresti forumu si ai sa vezi modelele solide pt arcurile de lemn Longbow/Flatbow. Arcurile traditionale de lemn au ceva perfomante si e o placere sa le construesti si sa tragi cu ele.
O replica de lemn al arcului din poza niciodata nu o sa aive perfomantele unu arc compound cu materiale moderne, ba mai mult poate ceda oricand.
Show without showing what u know without knowing

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: arc monster phoenix

Post by baloghbela00_HD » 15 Jan 2012, 10:17

Salut .Cred ca ai vrut sa treci dirct la fabricarea arcului visurrilor tale .Arcul e deosebit ,dar greu de realizat. Daca nu ao experienta in constructia de arcuri ,eu zic sa o iei mai incet .Pune poza cu acest arc in vitrina (va veni ziua cund ai sa o faci) ,alege un model de arc mai simplu ,constuiestel si daca e ok treci la altul ,iar cind te simti pregatit ia poza din vitrina si dai bataie ,uimeste-ne .Daca o iei cu pasi marunti vei avea sigur doar succese ,altfel risti mult .Hotairea este a ta ,oricum bafta .
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: arc monster phoenix

Post by rotariu nicolae » 15 Jan 2012, 19:27

salut! nu vreau sa fiu rautacios dar pentru unul care nu stie apsolut nimic despre arcuri ,nu crezi ca tintesti cam departe,parerea mea sau mai bine zis sfatul meu este sa studiezi mai bine forumul si sa incepi sa construiesti mai intii arcuri simple asa cum am facut multi de pe acest forum dupa aceia poti incerca si ceva mai complicat. eu fac arcuri de mult dar nu m-asi incumeta la un asa proiect cel putin deocamdata!!

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: arc monster phoenix

Post by Pisic » 15 Jan 2012, 22:23

cum au zis ceilalti
e imposibil sa faci asa ceva acasa,nu ai materialele,nu ai sculele,nu ai experienta-poate daca ai fi stat prin SUA ti-ar fi fost mai usor cu materialele si uneltele,dar la noi e cam imposibil,sa nu mai vorbesc de experienta care trebuie sa o ai

daca as fi in locul tau,as incepe cu niste selfbowuri,si dupaia niste laminate,si cam te opresti pe aici
nu merita sa investesti atatia bani intr-o chestie homemade-iti garantez ca cu cat bani bagi intr-o astfel de instalatie,iti iei usor un compound
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: arc monster phoenix

Post by ArrowsMaker » 16 Jan 2012, 00:40

tetrazona wrote: Astept sfaturi glume si chiar ironii .
Salutare!
Am dubii mari ca un membru al unui forum al arcasilor va ironiza pe cineva care vrea sa construiasca un arc.
Parerea mea este ca, daca ti s-a pus pata pe arcul acela, trebuie sa incerci.
Intr-adevar, si mie mi se pare putin cam complicat pentru cineva care nu a tinut un arc in mana, insa asta nu inseamna ca e imposibil. Si apoi, cum spuneai si tu: trebuie doar sa lanseze o sageata care sa se infiga intr-o tinta :)
Ca sa nu mai vorbim despre castigul numit experienta, indiferent de rezultat.

Personal, iti doresc succes!

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: arc monster phoenix

Post by domide » 16 Jan 2012, 10:45

Domnilor, eu spun sa-l incurajam si sa-l ajutam cum putem fiecare, nu se stie ce talente si ce scule poseda Tetrazona. Daca este o incercare cat de cat reusita, de ce nu?
Altii se chinuie sa faca arcuri din coarne de bivol, tendoane, toate traditionale, dar poate numai cativa au vazut si tinut in mana asa ceva. In ziua de azi este mai usor sa confectionezi un obiect "tehnic" decat unul "traditional".

Tuturor spor la construit in 2012!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

tetrazona
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arc monster phoenix

Post by tetrazona » 16 Jan 2012, 23:15

Va mutumesc tuturor pentru intelegere si sfaturi.
In primul rind am inteles ca ma pot ranii si sunt gata sa accept riscul asta.Nu stiam insa ca si arcurile de fabrica mai cedeaza asta nu este o veste prea buna pentru mine.
Astazi am facut un model din carton si am observat urmatoarele lucruri: crosa ca sa iasa rezistenta va fi foarte groasa si foarte grea asa am inteles de ce se face din materiale mai rezistente si mai usoare . In timp ce tineam modelul asta din carton in mina am realizat ce forte vor fi exercitate asupra limbilor de putere si da este greu de crezut ca va rezista lemnul laminat.

Cu toate astea o sa incerc sa il fac pentru ca sunt curios ce probleme vor aparea dupa ce il construiesc.

Post Reply