alegere sageti carbon

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
power22
Membru al forumului
Membru al forumului
alegere sageti carbon

Post by power22 » 28 Jan 2012, 00:30

Intentionez sa-mi cumpar un set de sageti carbon pentru un TD samick de #60 si am ajuns la urmatoarele variante:
1) EASTON POWERFLIGHT- 340 9.3GPI diametru 5/16
2) BEMAN IC ENERGY - 360 8.3GPI diametru 9/32
3) MFX CLASSIC - 340 11.2GPI diametru 9/32

Am deja un set de EASTON GAMEGETTER aluminiu de 340 achizitionate la sfatul celor de pe forum, insa vreau sa incerc si varianta carbon (nu am apucat sa trag foarte mult nici cu Gamegetterul din cauza vremi )

O alta nelamurire o am cu referire la durabilitatea carboanelor entry-level, am auzit ca se cam sparg si am vazut si o serie de fotografi pe net cu carboane rupte in arc si intrate in mana ,cei drept asta la compound , nu stiu cum se comporta la recurve?

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: alegere sageti carbon

Post by Mugurbb » 28 Jan 2012, 11:14

power22 wrote:Intentionez sa-mi cumpar un set de sageti carbon pentru un TD samick de #60 si am ajuns la urmatoarele variante:
1) EASTON POWERFLIGHT- 340 9.3GPI diametru 5/16
2) BEMAN IC ENERGY - 360 8.3GPI diametru 9/32
3) MFX CLASSIC - 340 11.2GPI diametru 9/32

Am deja un set de EASTON GAMEGETTER aluminiu de 340 achizitionate la sfatul celor de pe forum, insa vreau sa incerc si varianta carbon (nu am apucat sa trag foarte mult nici cu Gamegetterul din cauza vremi )

O alta nelamurire o am cu referire la durabilitatea carboanelor entry-level, am auzit ca se cam sparg si am vazut si o serie de fotografi pe net cu carboane rupte in arc si intrate in mana ,cei drept asta la compound , nu stiu cum se comporta la recurve?
Eu zic sa nu te ingrijorezi de durabilitatea sagetilor de carbon. Si eu trag cu compound cu ceva beman mai ieftine (cca 70$/duzina) si s-au spart numai daca ratam tinta sau daca le loveam cu alta sageata. Orice sageata de carbon trebuie verificata inainte de a trage (celebra indicatie "Flex it First") si atunci nu ai probleme. Daca e fisurata risti sa patesti ca ala cu sageata in mana.
In ce priveste pareri despre sagetile de mai sus, personal nu le-am folosit dar cred ca gasesti review-uri pe net. Oricum eu zic ca daca te apuci de carbon nu mai revii la aluminiu.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: alegere sageti carbon

Post by Dediu00ro » 28 Jan 2012, 11:52

Sageata de aluminiu se mai indoaie se mai sparge mai scurtezi din ea o mai repari...
Sageata de carbon nu se stramba nici o data dar daca ratezi tinta, ori infloreste la varf ori se sparge etc. Singuru avantaj cu carbonu e ca este putin mai precis si din cauza ca sunt sagetile mai usoare pleaca ceva mai rapid din arc.
La sfarsitu zilei orice sageata se sparge, dar sagetile de carbon sunt cele mai rezistente din lumea sagetilor. Dupa ce tragi cu sagetile de carbon si auzi cum sagetile sa lovesc intre ele verifici sagetile mereu, invarti de ea dar si misti stanga dreapta.
Mie o data mi sa rupt una in arc dar nu am patit nimic, era lovita lateral si nu am verificat totusi se putea intampla ceva naspa. Cu aluminiu nici o data nu am avut problema asta, cu lemnul cel mai des....vreo 4-5 sau spart in arc pana acuma verificarea ar trebuii inclusa la orice fel de sageata.
Bambusu renumit pt rezistenta incredibila nu ma impresionat deloc, sunt ceva mai rezistente decat sagetile de lemn obisnuite.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: alegere sageti carbon

Post by Mugurbb » 30 Jan 2012, 13:04

Cu sagetile de aluminiu e cam asa: daca sunt noi si drepte zboara la fel de precis ca cele de carbon.
Dar daca se indoaie e greu sa le mai indrepti la perfectiune. Si nici nu le arunci, ca ai dat bani pe ele. Asa ca tragi cu ele usor indoite. Unele merg bine, altele mai putin. Dar nu esti linistit stiind ca ai sageti in neregula.

Eu am cumparat un set de 12 sageti Beman ICS Bowhunter acum 2 ani. Am tras destul si mai am 9 sageti. Una s-a stricat ca am dat un "robin hood" si i-am spart nockul in doua si au intrat una in alta 15 cm. Celelalte 2 le-am stricat tragand pe langa tinta si lovind pietre. Daca dai in pamant nu patesc nimic.
Deci daca esti putin atent unde tragi si nu bagi sagetile una intr-alta, carboanele te tin mult si bine.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

kokosrl
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:5
Joined:07 Jan 2011, 00:39
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::sf gheorghe
judet:covasna
Varsta:29

Re: alegere sageti carbon

Post by kokosrl » 30 Jan 2012, 23:19

Salut! Eu am sageti de carbon easton powerflight 7.3 sunt rezistente dar sa ai grija la spin am de 500 si de 400 cele de 400 parca merg mai bine trag cu samick leopard2 55#.Am si din aluminium dar parerea mea e ca sunt mai bune carboanele.

Post Reply