cum imi aleg arcul

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
rabina
Membru al forumului
Membru al forumului
cum imi aleg arcul

Post by rabina » 04 Feb 2012, 17:15

Salut tuturor! M-a prins microbul tragand cu arcurile altora, iar acum, cand vreau sa-mi cumpar unul, sunt "in ceata". Cum il aleg, de unde il aleg? Astept sfaturi si ajutor. Multumesc mult.

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: cum imi aleg arcul

Post by cipri » 05 Feb 2012, 19:05

salut ,bine ai venit ce fel de arc vrei? ce stil de tragere , compus, traditional ,olimpic ,sunt multe necunoscute sa te putem ajuta , :) asa ca mai gindestete si apoi daca te putem ajuta ,cu placere !

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: cum imi aleg arcul

Post by Mugurbb » 05 Feb 2012, 19:38

Bine ai venit!

E simplu: te documentezi cat poti mai mult si tragi cu cat mai multe arcuri. Si apoi va trebui sa alegi. Asta e putin mai greu dar oricand te poti razgandi, vinde ce ai cumparat si achizitiona un alt arc.
Ca regula generala, sa nu-ti iei la inceput un arc prea tare, ca sa inveti o tehnica corecta si ca tirul sa nu devina un calvar.
Ideea e ca eu si multi altii avem sau am avut mai multe arcuri de-a lungul timpului. E greu sa "ramai fidel" unui singur arc :)
Succes!

PS: pe masura ce descoperi noi lucruri, pune intrebari mai precise legate de arcuri si tir cu arcul si ti se va raspunde.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

rabina
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: cum imi aleg arcul

Post by rabina » 05 Feb 2012, 21:40

cipri wrote:salut ,bine ai venit ce fel de arc vrei? ce stil de tragere , compus, traditional ,olimpic ,sunt multe necunoscute sa te putem ajuta , :) asa ca mai gindestete si apoi daca te putem ajuta ,cu placere !
Salut, Cipri! Eu optez pentru un arc traditional. Deocamdata e vorba doar de iesiri "de agrement", nu de performante sau concursuri, desi sunt convinsa ca voi continua cu pasiunea asta. Multumesc.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: cum imi aleg arcul

Post by Dediu00ro » 05 Feb 2012, 22:09

Salutare bine ai venit printre noi, e bine ca ai tras deja cu arcu cred ca ai o idee asupra ce vrei sau ce tia placut pana acuma.
Sunt cateva lucruri care ar trebuii sa le stii inainte sa cumperi un arc.

In primul rand trebuie sa stii care este ochiul tau dominant, http://www.youtube.com/watch?v=TIVayKuQGG4 aicia este un tutorial.

Al doilea criteriu dupa care alegi un arc este puterea arcului. Dar puterea arcului este influentata de lungimea de intindere al arcasului. Sper exemplu un arc are o putere data la o intindere de 28 inch (71.12cm) daca arcasul depaseste acea intindere arcul va deveni din ce in ce mai puternic, vice versa daca intindem mai putin arcul va fi mai slab.

Al treilea criteriu e dupa forma arcului si se inpart in 3 categorii.
Arcul Compound cu scripeti cel mai scump si cel mai complex dar si cel mai perfomant.
Arcul Olimpic destinat special pt tirul cu arcu practic este un arc traditional accesorizat la maxim pt o precizie sporita.
Arcul Traditional cel mai simplu si cel mai usor de folosit si ceva mai ieften decat variantele mai de sus, si din punctul meu de vedere cel mai distractiv.
Daca ai putea sa ne povestesti ce fel de arcuri ai folosit pana acu ar fi super.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply