aliniere coarda

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
corcodudu
Membru al forumului
Membru al forumului
aliniere coarda

Post by corcodudu » 01 Mar 2012, 13:41

Salutare,
Am o intrebare...cat de importanta e alinierea corzii cu manerul arcului ?...ce se intampla in cazul in care coarda e aliniata nu pe mijloc, ci mai spre partea de tragere (arcul e destul de scurt, 130 cm, nu stiu daca are importanta) .

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: aliniere coarda

Post by Neacsu Ionut » 01 Mar 2012, 15:23

salut,
daca este in interiorul manerului este ok, dar este posibil ca arcul sa se deformeze totusi in timp (daca deviatia fata de axa arcului e mare)...la arcurile cu maner mai lat e chiar bine sa fie asa, pentru ca nu mai arunca asa rau sagetile intr-o parte...

in mod normal nu cred totusi ca ar trebui sa fie mai intr-o parte de 1cm fata de axa...desi am vazut multe ,,strambaturi`` care trageau ok...

daca arcul este asa de scurt s-ar putea sa se simta mai mult diferentele, arcurile mai lungi mai uniformizeaza defectele de constructie...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

corcodudu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: aliniere coarda

Post by corcodudu » 01 Mar 2012, 23:23

Multumesc Ionut de raspuns, inteleg acuma care ar fi efectele pe care le-ar putea avea alinierea corzii, fie intr-o parte, fie intr-alta...eu de fapt am facut o prostie, cu buna stiinta, nu stiu cat de buna...am fortat un pic constructia arcului, incat coarda sa fie cat mai spre marginea manerului. Si am avut surpriza, la tras, ca sageata merge mai in stinga decat ochesc, exact invers decat ma asteptam. Cand pun sageata pe partea unde se ingroasa manerul, sageata merge drept...Ai dreptate in ceea ce priveste marimea arcului...desi nu pare, e mai greu de construit, ca si de tras cu el.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: aliniere coarda

Post by florinarnaut » 02 Mar 2012, 22:52

Salut,
in partea superioara a manerului, coarda tre sa "pice" central, indiferent de forma,tip sau model.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: aliniere coarda

Post by Dediu00ro » 03 Mar 2012, 00:13

Subscriu! Orice forma ar avea bratele strambe in forma de sarpe, coarda trebuie sa taie in doua maneru, daca nu vor exista probleme de strambare a arcului....poate sa sara coarda de pe el la tragere etc.
Show without showing what u know without knowing

corcodudu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: aliniere coarda

Post by corcodudu » 04 Mar 2012, 19:08

Multumiri pentru lamuriri :)
Dar in cazul in care arcul e cu "fereastra" de tragere ? Nu stiu daca si cand o sa fac un arc de genul asta, dar daca am deschis subiectul , macar sa pricep pina la capat ideea...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: aliniere coarda

Post by Neacsu Ionut » 05 Mar 2012, 22:17

fereastra de tragere face ca sageata sa nu mai fie aruncata intr-o parte cand tragi....si, in acelasi timp, coarda sa fie aliniata pe mijlocul manerului...

asta iti permite sa tragi si cu sageti mai putin potrivite ca spin pentru arcul respectiv, care la un arc fara fereastra ar fi zburat mai aiurea....

in general arcurile cu fereastra sunt considerate mai precise, dar pana la urma depinde cu ce te obisnuiesti...cred ca la trasul instinctiv nu prea conteaza...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Post Reply