Intrebare nockuri arc

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia
Intrebare nockuri arc

Post by basty » 20 Mar 2012, 22:19

Salut!
Am si eu o intrebare, chiar daca am mai facut arcuri, nu leam adaugat nimic material mai dur la nockuri, nu a cedat nockul chiar daca l-am facut pe spate.Am lemn de corn si am inceput sa mai lucru la un arc de salcam de data asta, si vreau sa ii puc intaritura pe nockuri.Intrebarea este cum? Se pune o placuta de lemn mai dur sau corn pe capat, iar capatul este taiat la un anumit unghi cu rindeaua?Oare tine daca incerc sa lipesc cu Loktite Power Gel, nu e casant si e bun si pentru pene, dar tine?Sanatate!
Basty

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Intrebare nockuri arc

Post by Dediu00ro » 20 Mar 2012, 22:32

Pe paleoplanet a fost aceias discutie, unii prefera sa puna ceva din cauza ca 1 arata mai bine 2 poti sa faci un canal care asigura mai bine coarda pe arc. Iar altii pot sa jure ca se lasa de nock lipit din mai multe motive, unul ca daca nu se lipeste bine cedeaza si doi e o complicare care nu este necesara unii au facut nockuri chiar si prin spatele arcului fara vreo problema eu nu as risca chiar in halul ala.
Eu pot sa spun asa surubel cu selfnockuri de tipul asta:
Image
Image
Au rezistat la un dryshot cand era el in forma de 120# la 28" vreo 135-140 la 30" cat l-am intins eu la tragerea....nockul de la sageata de aluminiu sa spart si urmatoarele 2 sageti de aluminiu iar sau spart forta era prea mare. Deci daca in 3 dryshoturi nu sa rupt nici nockul nici arcul, eu sunt destul de sigur ca va fi deajuns un selfnock dar atentine SA NU TAI INELU DE PE SPATELE ARCULUI.
Dar in acelas timp un nock de corn sau de ipe sau alte lemne care formeaza un contrast cu arcul sunt super misto si adauga la frumusetea arcului.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Intrebare nockuri arc

Post by basty » 20 Mar 2012, 22:37

Merci de raspuns. Nu cred ca o sa ma risc, mai bine sa il fac numai in lemn asa cum lai facut tu si sa fiu sigur ca rezista decat sa se dezlipeasca si sa fie munca degeaba.
Basty

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Intrebare nockuri arc

Post by Dediu00ro » 20 Mar 2012, 22:40

Eu cred ca Maestro si Ionut te pot sfatui la ce lipici sa folosesti ca sa lipesti ce vrei tu la nock, si eu cred am sa fac asa la urmatoarele arcuri doar de dragul aspectului :) .
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Intrebare nockuri arc

Post by Neacsu Ionut » 21 Mar 2012, 01:08

depinde de puterea si modelul arcului...de exemplu la arcurile din tisa se pune corn pentru ca lemnul alb de pe back e foarte moale....

daca faci pin nock, ca si Dediu, tine pentru ca are inel intreg pe spate...dar are dezavantajul ca nu poti ingusta capatul prea mult....

ca sa ai capete inguste trebuie sa faci santul pe spate...si e mai bine sa intaresti cu ceva :)

eu tai oblic din motive estetice, se poate pune si drept (drept ai avea si suprafata mai mare de lipire)...eu folosesc corn de bivol pentru ca este negru si imi place contrastul cu lemnul...merge si cu alte lemne, nuami sa nu aibe stratul poros dintre inele gros(salcam, stejar) pentru ca se poate crapa pe acolo...sa fie un lemn compact(ipe, corn, nuc, prun)

pentru lipire folosesc epoxi universal de 12 ore....am incercat si cu cel de 5 minute dar am patit sa crape cand am lovit din gresala arcul de pamant...suprafetele sa fie cat mai plane, linia de lipire cat mai subtire....dupa ce lipesti strangi cu scoci, mai bine decat cu cleme....

probabil se poate folosi si altfel de adeziv, de exemplu sunt sigur ca titebond ar tine, mai ales daca lipesti o placuta de lemn....dar totusi superglue de orice fel este cam casant dupa ce se intareste....

pentru un selfbow, ca sa nu mai lipesti nimic poti lasa vreo 4 inele pe spate cand dai jos inelele...asta numai la 10cm de capat....si dupaia cand finisezi capetele ii dai forma....la salcam este un pic mai greu pentru ca trebuie sa intrii mai adanc cu spatele arcului in lemnul galben ca sa faci schema asta....nu face nockul in lemnul alb pentru ca este mult mai slab....
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Intrebare nockuri arc

Post by florinarnaut » 21 Mar 2012, 20:44

Salut!
Cred ca trebuie avut in vedere si cum ar fi mai bine pt coarda, adica, solicitarile (din punct de vedere uzura) la punerea corzii dar si in timpul tragerii, sa fie minime :) .
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Intrebare nockuri arc

Post by basty » 21 Mar 2012, 21:14

Multumesc de raspunsuri! Asta pe care l-am inceput vreau sa il fac holmegaard si ii fac capetele ca Sorin, dar la cele facute pentru viteza voi lipi o placuta la nock. Multumesc inca odata! Sanatate!
Basty

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Intrebare nockuri arc

Post by Dediu00ro » 21 Mar 2012, 21:17

Toata lumea se gandeste la Nockuri dar la coarda nimeni, bine spus Florin! =D>

Basty sa stii ca poti sa subtiezi nockurile astea "Pin Nock" destul de mult dar eu nu mam dus asa de extrem din cauza corzii care e mai groasa decat de obicei, si din cauza rotatii a arcului. In alte situatii se poate subtia la limita cam orice fel de nock.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Intrebare nockuri arc

Post by basty » 21 Mar 2012, 21:26

Le fac subtiri ca nu o sa depaseasca 50 lbs arcul si zic eu ca o sa tina.
Basty

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Intrebare nockuri arc

Post by basty » 27 Mar 2012, 21:05

Multumesc !
Basty

Post Reply