Se poate face ceva din salcamul asta?

Daca esti la primul arc, intreaba aici....
Post Reply
raigas
Membru al forumului
Membru al forumului
Se poate face ceva din salcamul asta?

Post by raigas » 09 Apr 2012, 21:30

De fapt sunt 2 bucati, crapaturile sunt de dupa taiere, am facut poza dupa vreo 3 zile.

Image

Image

Cred ca am lasat pozele cam mari si nu s-a vazut tot. Am redimensionat. Sunt doua bucati, care arata mai bine? As inclina pentru partea de jos din a doua bucata dar nu prea imi dau seama

Image

Image

As inclina pentru partea de jos din a doua bucata dar nu prea imi dau seama.

Image

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Se poate face ceva din salcamul asta?

Post by Dediu00ro » 10 Apr 2012, 09:47

Eu as spune ca da, nu e chiar excelent din cauza grosimii mici, dar macar ai material pe care sa inveti :).
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Se poate face ceva din salcamul asta?

Post by Neacsu Ionut » 12 Apr 2012, 01:53

salut!
partea pe care ai desenat-o este cea mai buna, dar si din celalalt se poate face la fel de bine....

din ce se vede in poze nu prea merge despicat, din cauza ca are inima asa descentrata

dar la lemnul din stanga poate merita sa incerci...chiar daca nu ies doua arcuri macar nu dai atat la topor :)

mai bine ai pune niste poze sa vedem cat de drepte sunt, in faza asta e mai important decat inelele...

si da cu ceva ceara, aracet, lac pe capete sa nu mai crape, ca pierzi din lungime chiar si 10cm, care conteaza...

sa dai scoarta jos cat mai repede, eventual si lemnul alb...nu merge pana la inelul bun, mai lasa vreo doua inele peste....daca faci cat de cat si grosimea si profilul in doua luni te poti apuca de floor tillering....daca ai rabdare juma da an mai bine, dar nu e obligatoriu....daca ai heat-gun il mai poti ajuta mai incolo...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

raigas
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Se poate face ceva din salcamul asta?

Post by raigas » 18 Apr 2012, 00:10

Am incercat sa despic lemnul pe care l-am insemnat mai sus dar ... se vede din poze ce a iesit, pana la urma am scos o bucata pe care am pus-o la uscat. Pe langa ca era ud lemnul am mai lucrat si pe ploaie. E vreo speranta, din ce se vede, sa iasa arc de aici?
Heat-gun nu am deocamdata dar am timp sa il las sa se usuce. Partea alba nu am dat-o jos ca nu am avut cu ce. Cred ca o sa pot imprumuta o cutitoaie pentru urmatoarea ocazie (pot sa lucrez la asta doar cand am weekend liber si merg la tara).
Image
Image

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Se poate face ceva din salcamul asta?

Post by ArrowsMaker » 26 Feb 2013, 18:43

Nu s-a mai uscat salcamul ala?
:)

Post Reply